Konferencia Robotika
Konferencia Robotika

Nové trendy


Budúcnosť lineárnych motorov a elektrických pohonov

12.4.2017

Poprední predstavitelia z automatizácie a strojárstva sa vyjadrili v jubilejnom čísle Drive & Control vydanom pri príležitosti 30. výročia časopisu a predstavili, čo nás čaká v ďalších tridsiatich rokoch. Na viac ako 50 stranách sa nachádzali informácie o nových materiáloch, súčiastkach a iniciatívach ako Industry 4.0, IIoT, aditívna tlač, coboty a podobne.

Aditívna výroba – aktuálny stav a nové trendy

20.3.2017
Aditívna výroba – aktuálny stav a nové trendy

Nezávislá konzultačná spoločnosť Wohlers Associates, Inc., má za sebou 30-ročnú históriu v tvorbe technických a strategických štúdií zameraných na najnovšie vývojové trendy v oblasti rýchleho vývoja produktov a aditívnej výroby. Väčšina týchto štúdií sa týka priemyselných aplikácií, toho, čo funguje a čo nie, trendov v priemysle a predpovedí rastu trhov. V nasledujúcom článku prináša výber toho najdôležitejšieho z poslednej štúdie zameranej na 3D tlač a aditívnu výrobu, ktorú Wohlers Associates vydala v máji minulého roku.

Továrne budúcnosti (3)

20.3.2017
Továrne budúcnosti (3)

Ako by mali vyzerať továrne budúcnosti? Aké technológie budú kľúčové pre výrobné podniky a čo by mali priniesť? Na tieto aj mnohé ďalšie otázky dáva odpoveď Európska komisia, ktorá v spolupráci s EFFRA (European Factories of the Future Research Association) vydala vyše stotridsaťstranový prehľad očakávaných zmien, ktoré výrobný sektor čaká v nasledujúcich rokoch. V tomto seriáli sa pozrieme na to najdôležitejšie z uvedeného dokumentu a predstavíme aj niektoré projekty, ktoré sa už stali realitou.

Priemyselný internet vecí významne rozširuje model údržby

22.2.2017
Priemyselný internet vecí významne rozširuje model údržby

Vznikom priemyselného internetu vecí (IIoT) sa zber údajov zo zariadení presúva od manuálnych papierových kontrol k systémom automatizovaného zberu. Automatizovaný systém nielen zlepšuje kvalitu údajov, ale aj ich množstvo. Vzdialené monitorovanie zariadení pomocou IIoT tiež výrazne rozširuje počet a rôznorodosť parametrov, ktoré možno účinne použiť na sledovanie nákladov.

Továrne budúcnosti

29.1.2017
Továrne budúcnosti

Ako by mali vyzerať továrne budúcnosti? Aké technológie budú pre výrobné podniky kľúčové a čo by mali priniesť? Na tieto aj mnohé ďalšie otázky dáva odpoveď Európska komisia, ktorá v spolupráci s EFFRA (European Factories of the Future Research Association) vydala vyše stotridsaťstranový prehľad zmien, ktoré výrobný sektor čaká v nasledujúcich rokoch. V tomto seriáli sa pozrieme na to najdôležitejšie z uvedeného dokumentu a predstavíme aj niektoré projekty, ktoré sa už stali realitou.

Smart technológie zlepšujú stabilitu siete (1)

07.10.2016
Smart technológie zlepšujú stabilitu siete (1)

Príspevok je zameraný na analýzu využívania smart spotrebičov pri riešení statickej stability energetických systémov. Využívanie smart spotrebičov môže prispieť k zlepšeniu stability elektrických sietí a zvýšeniu ekonomickej efektivity procesu riadenia ustálených stavov. Hlavným prínosom článku je definícia smart spotrebičov ako zariadení, ktoré samostatne rozhodujú o svojom stave s cieľom znížiť vplyv neočakávanej zmeny stavu elektrickej siete.

Rozšírená realita, umelá inteligencia a interakcia človeka s dinosaurom

19.9.2016
Rozšírená realita, umelá inteligencia a interakcia človeka s dinosaurom

V meste lemovanom smaragdami a vybudovanom zo zeleného musia ľudia nosiť zelené okuliare, aby mohli vidieť krásy mesta. Mení sa im aj podoba čarodejníka, ktorý mesto vybudoval. Niekto ho vidí ako zviera, iný ako krásnu ženu alebo ohnivú guľu. O rozšírenej realite fantazíroval L. Frank Baum už v roku 1900 – Smaragdové mesto z Čarodejníka z krajiny Oz je príklad rozšírenej reality architektonického umenia [1]. O deväťdesiat rokov neskôr výskumník a inžinier Tom Caudell spolu s Davidom Mizellom zo spoločnosti Boeing používajú termín rozšírená realita (angl. augmented reality) na opísanie digitálneho displeja, ktorý zobrazoval virtuálne objekty vo fyzickej realite, ktorú vidíme [2]. Digitálne prvky, ktoré technológia pridáva v reálnom čase, môžu byť napríklad obrázky, animácie alebo rozličné informácie. Takto upravený obraz môžeme vidieť cez akýkoľvek displej. Môžeme vytvoriť čokoľvek a zobraziť to v našej realite. Aj objekty, ktoré by sme inak nemohli vidieť z rôznych dôvodov: sú príliš malé alebo veľké, sú veľmi ďaleko alebo vôbec neexistujú.

Priemysel 4.0 sa neviaže len na veľké projekty

24.8.2016
Priemysel 4.0 sa neviaže len na veľké projekty

Každá minca má dve strany. Staré známe príslovie platí aj pre štvrtú priemyselnú (r)evolúciu a celé „hnutie“, ktoré okolo nej vzniklo. Tak ako má svojich zástancov, nájdu sa aj skeptici. O tom, aké výzvy Priemysel 4.0 prináša pre priemyselné podniky, kedy a v akom rozsahu môžeme očakávať zavádzanie tohto konceptu do reálnej praxe a či sú podniky na Slovensku pripravené na takéto zmeny, sa diskutovalo aj na spoločnej konferencii Zväzu automobilového priemyslu SR a Slovenskej spoločnosti údržby v máji tohto roku. V nasledujúcej časti vám prinášame exkluzívny záznam názorov, ktoré k daným témam prezentovali Ing. Jozef Sedlák, riaditeľ prevádzky CEIT Consulting Žilina, Ing. Juraj Cesnek, konateľ spoločnosti VOITH (Voith Industrial Services), Ing. Marián Varga, branch manažér spoločnosti GAMO/IBM Slovensko, Karel Hříb z IBM, Česká republika, Jozef Šuran zo SAP Slovensko, spol. s r. o., a Ing. Martin Morháč, riaditeľ spoločnosti SOVA Digital, a. s.

Úloha virtuálnej reality vo výrobnom priemysle (3)

01.8.2016
Úloha virtuálnej reality vo výrobnom priemysle (3)

V predchádzajúcej časti seriálu sme sa venovali opisu virtuálneho závodu, VR platformy a architektúry. Načrtli sa aj možnosti VR v rámci školení pracovníkov. V záverečnej časti seriálu sa budeme zaoberať využitím VR pri návrhu procesov v rámci úloh spojených s údržbou aj bezpečnosťou.

Smart Industry/Priemysel 4.0 – SOA v cloude

17.6.2016
Smart Industry/Priemysel 4.0 – SOA v cloude

Tento príspevok je pokračovaním článku [1] z ATP Journal 6/2015, kde prezentujeme rozšírenie nášho riešenia založeného na SOA (Service Oriented Architecture) do cloudového prostredia na prístup k technologickým procesom a zariadeniam. Opäť sme sa zamerali na využitie technológií spoločnosti eWon a ako doplnenie architektúry sme pridali privátnu cloudovú implementáciu MS Windows AzurePack. Výsledky prezentované v tomto príspevku vznikli v spolupráci Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti ControlSystem, s. r. o., z Brezna.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>
RS COMPONENTS
Reklama

Sme viac ako európsky štandard

Bol by som nerád, keby názov vyznel akokoľvek nacionalisticky alebo naduto, ale jedno je isté. Technické riešenia, ktoré na Slovensku...
Anton Gérer

Digitálny démon je farebný

Ako chlapec som s nadšením čítal fantastické romány. Nielen J. Verneho. Bolo to pre mňa vzrušujúcejšie ako detektívky. Neskôr som razil...
Peter Magvaši

Čo znamená robotika pre malé a stredné podniky?

V roku 2013 vydala organizácia euRobotics dokument mapujúci zameranie robotiky v Európe pre roky 2014-2020. Jedným z cieľov tohto dokumentu...
doc. Ing. František Duchoň, PhD.
MSV Nitra 2017
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Apríl 2017 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5
Podujatia na deň 5.4.2017
Konferencia EtherCAT: Real-time priemyselný Ethernet, Bratislava

05.4.2017, 09:00 - 05.4.2017, 16:00

Konferencia ELEKTROKONTAKT 2017, Banská Bystrica

05.4.2017, 08:00 - 05.4.2017, 16:00

6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20
Podujatia na deň 20.4.2017
Energetický manažment 2017, Tatranská Lomnica

20.4.2017, 10:00 - 21.4.2017

21
Podujatia na deň 21.4.2017
Energetický manažment 2017, Tatranská Lomnica

20.4.2017, 10:00 - 21.4.2017

22 23
24 25 26 27 28 29 30
RSS | iCal