Konferencia Robotika
Konferencia Robotika

Aplikácie


Slovenské tunely sú v niektorých ukazovateľoch nad európskym štandardom

12.4.2017
Slovenské tunely sú v niektorých ukazovateľoch nad európskym štandardom

S výstavbou cestných tunelov sa na európskom kontinente začalo po skončení 2. svetovej vojny, pričom tento proces nabral na intenzite v 50. – 60. rokoch minulého storočia. Slovensko do rozbehnutého vlaku naskočilo o dobrých tridsaťpäť rokov neskôr, keď sa spolu so začiatkom výstavby diaľnic v roku 1996 začalo aj s výstavbou cestných tunelov. V súčasnosti je v prevádzke päť diaľničných tunelov s výhľadom dobudovania ďalších do roku 2020. Celková dĺžka diaľnic, rýchlostných ciest a ciest 1. triedy v správe Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS, a. s.) bola ku koncu roku 2015 758,22 km, pričom sa na nich nachádza aj päť tunelov stredného a vyššieho európskeho štandardu: D1 – tunel Branisko, ktorý bol prvým cestným tunelom na Slovensku, D3 – tunel Horelica, D2 – tunel Sitina, D1 – tunel Bôrik, D1 – tunel Šibenik.

Priekopnícka výroba lepenky

12.4.2017
Priekopnícka výroba lepenky

Popredný americký výrobca strojov určených na výrobu a spracovanie vlnitej lepenky priniesol úplne novú inováciu, ktorá kombinuje obzvlášť odolný americký výrobný stroj s automatizačným riešením od B&R. Charakteristiky dosiahnuté touto kombináciou, ako napríklad vysoká produkcia, kvalitné výseky a tlač, a vysoká dostupnosť stroja (vo výsledku najnižšie možné prevádzkové náklady), už presvedčili prvého kupca na európskom kontinente: nemeckého výrobcu vlnitej lepenky a lepenkových škatúľ, P-Well.

Slováci, ktorí kvalitou prekvapili aj nemeckú centrálu

12.4.2017
Slováci, ktorí kvalitou prekvapili aj nemeckú centrálu

História firmy AMT Automatizácia, s. r. o., siaha do deväťdesiatych rokov minulého storočia. Privatizácia vtedajšieho Výskumného ústavu mechanizácie a automatizácie (VÚMA) v Novom Meste nad Váhom bola impulzom na odchod viacerých pracovníkov. Medzi nich patril aj Ing. František Michalka, ktorý pretavil svoje dlhoročné skúsenosti získané v spomínanom výskumnom ústave do založenia svojej spoločnosti, kde v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ. Vďaka vlastnému kapitálu a nevyhnutným pôžičkám v začiatkoch podnikania sa podarilo rozbehnúť firmu, ktorá sa po viac ako dvadsiatich rokoch stala synonymom spoľahlivosti a kvality najmä v oblasti dodávok strojných zariadení pre potravinársky a chemický priemysel.

Šikovný šofér

20.3.2017
Šikovný šofér

Pri pohľade na to, ktoré pracovné činnosti v priebehu industrializácie a automatizácie prevzali stroje, tak počas prvej priemyselnej revolúcie mali parné stroje na starosti predovšetkým fyzicky náročné práce. V prípade automatizácie (3. priemyselná revolúcia) už ide o ľahšie avšak monotónne úlohy, ako sú napríklad zváranie, uťahovanie alebo otáčanie, vykonávané robotmi a inými strojmi. Úlohy flexibilnej povahy sa v súčasnosti ešte stále realizujú prevažne manuálne. Strojom totiž vo väčšine prípadov chýba tá inteligencia, ktorá by dokázala uskutočniť to správne rozhodnutie.

Poľnohospodári s jasnou víziou automatizácie

20.3.2017
Poľnohospodári s jasnou víziou automatizácie

Ak by ste sa pýtali, kde sa v poľnohospodárstve môže využívať moderná automatizácia, boli by ste prekvapení. Dávno sú už preč časy, keď naši starí otcovia či otcovia rozorávali polia volkami či koňmi, ženičky chodili ručne zbierať dary zeme a potom si to všetko aj na vozoch pozvážali do humna. Moderné poľnohospodárstve družstvá, k akým nesporne patrí aj rodinná firma Agromačaj, a. s., so sídlom v Kostolnej pri Dunaji, využíva automatizáciu od poľnohospodárskych strojov cez výrobné a spracovateľské linky až po systémy zavlažovania pôdy. V rámci našej odbornej reportáže sme sa zamerali na využitie automatizácie, moderných pohonov a frekvenčných meničov práve v oblasti závlahového hospodárstva. Nakoľko ročná spotreba elektrickej energie sa v rámci spoločnosti v minulom roku pohybovala na úrovni 7,7 MW, využitie energeticky účinných zariadení sa javilo ako nevyhnutný krok pre udržanie nákladov a zabezpečenie spoľahlivej dodávky vody k pestovaným plodinám.

Vysokorýchlostný zber mrazených potravín

20.3.2017
Vysokorýchlostný zber mrazených potravín

Zákazník z potravinárskeho priemyslu mal vo výrobnom závode problém s ergonómiou. Pracovníci na výrobnej linke museli na dopravníkovom páse s vysokou rýchlosť ručne rozdeľovať nanuky do skupín a na výstupe ich ukladať do zásobníkov. Výstupné zásobníky na konci dopravníka tvorili prestupný bod pred automatizovaným balením, označovaním a finálnou expedíciou. Ergonomicky neúnosný proces si vyžadoval modernizáciu.

Akútny nedostatok pracovnej sily vyriešil jeden robot

20.3.2017
Akútny nedostatok pracovnej sily vyriešil jeden robot

Ekonomika eurozóny zažíva v súčasnosti konjunktúru. Priaznivo sa to prejavuje aj na miere nezamestnanosti, ktorá napríklad na Slovensku klesla pod 8,7 %. Naopak dopyt po pracovnej sile rastie a nielen priemyselnú sféru počuť čoraz hlasnejšie sa ponosovať na neustály nedostatok ľudí. Jedna z najvýznamnejších zlievarní v Českej republike BENEŠ a LÁT a.s. tento problém na jednom konkrétnom pracovisku v závode v Poříčanoch elegantne vyriešila inštaláciou robota COMAU. Návrh a dodávku kompletného riešenia jej zabezpečovali neďalekí krajania z inžinierskej firmy SoliCAD, s.r.o s podporou spoločnosti COMAU.

PZP v Dambořiciach disponuje technológiami na svetovej úrovni

22.2.2017
PZP v Dambořiciach disponuje technológiami na svetovej úrovni

Zemný plyn sa nachádza v podzemných náleziskách buď samostatne, alebo spoločne s ropou a vodou. V ložisku sa nachádza v jeho vrchnej časti, kde tvorí tzv. plynovú čiapku. Len výnimočne má vyťažený zemný plyn takú kvalitu, že sa dá komerčne využívať bez ďalších úprav. Väčšinou obsahuje množstvo látok, ktoré by mohli negatívne pôsobiť na distribučné systémy. Na miestach, kde sa spoločne so zemným plynom nachádza aj ropa, sa musí vyťažený zemný plyn zbaviť kvapalných uhľovodíkov. V rámci našej odbornej reportáže sme tentoraz zavítali do Damboříc, kde spoločnosť Moravia Gas Storage, a. s., prevádzkuje podzemný zásobník plynu vybavený svetovo najmodernejšími technológiami.

Recept na spoľahlivé meranie vibrácií potrubia

22.2.2017
Recept na spoľahlivé meranie vibrácií potrubia

História Eustream siaha až na koniec 60-tych rokov, kedy začala výstavba prvého plynovodu. V roku 2008 bola spoločnosť SPP – preprava, a.s., premenovaná na eustream, a.s. Odvtedy sa prepravná sústava neustále modernizuje v súlade s narastajúcimi požiadavkami európskeho trhu s plynom. Dnešný trh vyžaduje dynamické zmeny v preprave plynu. Požiadavky sa môžu meniť každý deň a každú hodinu, čo sa odzrkadlilo na nových spôsoboch prevádzkovania a často aj na nových prevádzkových stavoch, ktoré si vyžiadali nové prístupy k diagnostike.

Reaktívnu údržbu nahradila preventívna a prediktívna údržba

22.2.2017
Reaktívnu údržbu nahradila preventívna a prediktívna údržba

HELLA Slovakia Signal-Lighting, s. r. o., člen rodiny nemeckého koncernu HELLA, ktorý je popredným svetovým dodávateľom v oblasti automobilového priemyslu, začal písať svoju históriu v Bánovciach nad Bebravou v roku 2003, keď bol vyrobený prvý zadný reflektor. Spolu s výrobným závodom v Nemecku a Mexiku patrí ku kľúčovým závodom koncernovej divízie svetiel v oblasti signálnych svietidiel. Výrobné portfólio tvoria zadné reflektory osobných vozidiel, prídavné brzdové svetlá, osvetlenia EČV, hmlovky, bočné smerovky na osobné a úžitkové vozidlá – celkovo 35 typov produktov.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>
RS COMPONENTS
Reklama

Sme viac ako európsky štandard

Bol by som nerád, keby názov vyznel akokoľvek nacionalisticky alebo naduto, ale jedno je isté. Technické riešenia, ktoré na Slovensku...
Anton Gérer

Digitálny démon je farebný

Ako chlapec som s nadšením čítal fantastické romány. Nielen J. Verneho. Bolo to pre mňa vzrušujúcejšie ako detektívky. Neskôr som razil...
Peter Magvaši

Čo znamená robotika pre malé a stredné podniky?

V roku 2013 vydala organizácia euRobotics dokument mapujúci zameranie robotiky v Európe pre roky 2014-2020. Jedným z cieľov tohto dokumentu...
doc. Ing. František Duchoň, PhD.
MSV Nitra 2017
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Apríl 2017 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5
Podujatia na deň 5.4.2017
Konferencia EtherCAT: Real-time priemyselný Ethernet, Bratislava

05.4.2017, 09:00 - 05.4.2017, 16:00

Konferencia ELEKTROKONTAKT 2017, Banská Bystrica

05.4.2017, 08:00 - 05.4.2017, 16:00

6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20
Podujatia na deň 20.4.2017
Energetický manažment 2017, Tatranská Lomnica

20.4.2017, 10:00 - 21.4.2017

21
Podujatia na deň 21.4.2017
Energetický manažment 2017, Tatranská Lomnica

20.4.2017, 10:00 - 21.4.2017

22 23
24 25 26 27 28 29 30
RSS | iCal