Majiteľ Josef Zotter je človek pevných princípov a tým hlavným je udržateľná výroba. Jeho závod v Riegersburgu sa úplne spolieha na obnoviteľné zdroje energie a väčšinu z nich si sám vyrába z odpadu vlastnej prevádzky. Spravodlivý prístup k poľnohospodárom aj spotrebiteľom je pre J. Zottera rovnako dôležitý. Zotter Schokoladen je preto jediným výrobcom čokolády v Európe, ktorý používa suroviny výhradne v bio kvalite s označením Fair trade. Zotter očakáva rovnaký postoj aj od svojich dodávateľov. Závod v Riegersburgu má preto prísne požiadavky na úroveň strojov, technologických celkov a zákaznícky servis dodávateľov technológií. „Naši dodávatelia vrátane NORD sú veľmi spoľahliví,“ hovorí Thomas Linshalm, vedúci spracovania kakaa v čokoládovni. „Spoľahlivosť je zásadný atribút všetkých našich strojov. Preto je dobré vedieť, že v prípade problému je NORD schopný veľmi rýchlo reagovať. Môžeme si byť istí, že im stačí zavolať a na druhej strane hovoríme s niekým, kto je schopný pomôcť. S tým sme veľmi spokojní,“ dodáva T. Linshalm.

Pražené a pomleté čierne zlato

S vedomím spoľahlivej prevádzky sa tak v závode Zotter môžu plne sústrediť na inovácie. Spoločnosť uvádza každý rok na trh desiatky nových chutí so širokou paletou prísad. Tie siahajú od ananásu po citrón, od zeleru po špargľu, od kokosu po syry, prípadne ešte k extravagantnejším surovinám. Zotter v súčasnosti ponúka 365 rôznych druhov sladkostí. No bez ohľadu na exotické chute a nové výtvory klasická čokoláda zostáva neodmysliteľnou zložkou veľkej časti sortimentu. Čokoládu v závode Zotter vyrábajú podľa vlastných receptov, čo je na malého producenta dosť nezvyčajné.

Kakaové bôby sa najskôr čistia, potom niekoľko minút pražia pri teplote vyššej ako 100 °C a následne sa sterilizujú tlakom pary. Pohony dopravníkov s výkonom 0,75 kW zabezpečujú prepravu medzi stanicami čistenia, praženia a sterilizácie. Ďalším krokom je drvič, kde sa kakaové jadrá zbavujú škrupín. Mlyn s pohonom NORD potom premieňa jadrá na tekutú kakaovú hmotu, ktorá sa čerpá do miešača. Čerpadlá potrebné na túto fázu sú vybavené
4 kW motormi s prevodovkou. Do mixéra sa do kakaovej pasty pridáva cukor a pri niektorých receptoch aj sušené mlieko. Okrem toho sa zo susedných zásobníkov pridáva aj kakaové maslo, ktoré sa pumpuje prostredníctvom niekoľkých 1,1 kW čerpadiel.

Tekuté na tuhé...

Zmiešaním kakaovej hmoty s ostatnými zložkami vznikne polotekutá masa, ktorá sa utláča na valcovacej stolici, aby sa dosiahla jemná textúra. Následné zahustenie zabezpečuje závitovkový dopravník, ktorý poháňa 4 kW čelná elektroprevodovka NORD. Tá je založená na báze inovatívneho konštrukčného konceptu NORDBLOC.1. Telo prevodovky je vyrobená z jedného hliníkového odliatku s hladkými plochami, čím sa dosiahla značne redukovaná hmotnosť prevodovky a prirodzená odolnosť proti korózii. Konštrukcia umožňuje použitie väčších odolnejších ložísk v porovnaní s bežnými prevodovkami na trhu. Vďaka tomu zvláda prevodovka vyššie radiálne a axiálne zaťaženie a zabezpečuje sa dlhšia životnosť ložísk. Vedľajším efektom väčších ložísk je aj väčší priemer hriadeľa, čím sa zvyšuje jeho tuhosť.

... a tuhé opäť na tekuté

Dopravníky potom prepravia stuhnutý medziprodukt cez päť valcovacích strojov, kde sa postupne čoraz viac zjemňuje. Až potom zmes doputuje k poslednej fáze výroby čokolády.  V špeciálnom, tzv. conche stroji s jedným hriadeľom sa miešaním a trením zmesi redukuje obsah vody, aby sa dosiahla jemná hebká konzistencia. Popri tom sa sofistikovanou reguláciou teploty odparujú horké látky, zatiaľ čo želané arómy zostanú zachované. V tejto fáze výroby sa pohony NORD využívajú na procesy prepravy, miešania a čerpania. Čelná elektroprevodovka slúži ako pohon pásu plniaceho conche stroj.

V závislosti od receptúry sa čokoládová hmota mieša pri zvýšenej teplote v tekutom stave nepretržite až 48 hodín, pokiaľ sa nedosiahne požadovaná jemná glazúra a presný aromatický profil. Miešacie ramená sú v pohybe vďaka priestorovo úspornému priamemu pohonu. Na tento účel nasadená plochá elektroprevodovka poskytuje výkon 55 kW. Spracovaná čokoládová hmota sa z conche stroja odoberá pomocou systému čerpadiel poháňaných čelnou elektroprevodovkou.

Spoľahlivosť

Vo výrobe čokolády sa mnohé strojné zariadenia, ako mlyny, miešače, dopravníky a čerpacie linky, spoliehajú na odolnú technológiu pohonov. V závode J. Zottera vykonávajú širokú škálu týchto úloh rôzne typy elektroprevodoviek od spoločnosti NORD DRIVESYSTEMS. T. Linshalm vysvetľuje: „Prevádzkujeme veľký počet elektroprevodoviek. V prípade potreby je preto pre nás veľmi dôležité mať rýchly prístup k náhradným dielom. Vo všeobecnosti však môžem povedať, že naše pohony pracujú veľmi spoľahlivo.“

www.nord.com