Záplavami sužovaná oblasť

Záplavy sužovali danú oblasť a každoročne spôsobovali nemalé škody. Preto sa pred dvadsiatimi rokmi rozhodol mestský úrad Cardigan postaviť na rieke Mwldan protipovodňový systém, ktorý sa skladal z „V“ hati, siete priepustov smerujúcich pol míle cez svah do ústia rieky a troch stavidiel. V roku 2006 tento systém prijala agentúra pre životné prostredie NRW (Natural Resources Wales) a začala ho prevádzkovať a vykonávať údržbu. NRW neskoršie nainštalovala CCTV a telemetriu, pomocou ktorej dokážu na diaľku monitorovať a riadiť prevádzku z centrálnych zariadení a mobilných zariadení.

Minimálna ochrana pred prírodnými vplyvmi

Počas posledného obdobia intenzívnych zrážok bola voda na úrovni hrádze a NRW otvorila dve stavidlá, ktoré ukázali svoj nenahraditeľný význam. Zároveň sa prejavila nespoľahlivosť pôvodne nainšta­lovaných pohonov. Slabé tesnenie a minimálna ochrana voči prírodným vplyvom vydláždili cestu vlhkosti v rozvádzačoch, čo vyvrcholilo prevádzkovými poruchami. Nešťastne zvolený dizajn ručného ovládania mechanizmu akčných členov si vyžadoval zdĺhavé a namáhavé úkony s ručným otváraním ťažkých stavidiel, ktoré existujúci problém ešte zhoršili. NRW sa v dôsledku týchto okolností rozhodla nahradiť pohony a zároveň zaviesť plnú automatizáciu protipovodňového systému.

Komplexné riešenie modernizácie

Rámcová zmluva so spoločnosťou Rotork Site Services zahŕňala všetky aspekty projektu. Rotork takto mohol organizovať kompletné práce na projekte, vrátane služieb projektového riadenia. Hlavnou výhodou tohto prístupu bola zjednodušená „zmluvná trasa“ a minimalizácia počtu samostatných subdodávateľov, ktorých bolo potrebné pri projekte použiť.

Po počiatočnom prieskume a analýze Rotork odstránil staré pohony a nahradil ich novými. Následne vymenil starý riadiaci systém za PLC s HMI pre lokálne ovládanie a signalizáciu, prepojil snímače výšky hladiny s telemetrickým systémom a kompletný systém uviedol do prevádzky. Na riadenie stavidiel použili nové inteligentné pohony Rotork IQ12, ktoré sú riadené pomocou PLC podľa infor­mácií zo snímača výšky hladiny. Tieto aktuátory pracujú s 5% inkre­mentálnym krokom (ekvivalentné ku 45 mm posunu stavidla) v spúšťacích bodoch podľa tab. 1.

Spúštací bod Horná úroveň Dolná úroveň Objem Otvorenie v %
1 1,4 m 1,25 m 200 l/s 5
2 1,6 m 1,4 m 600 l/s 15
3 1,75 m 1,6 m 2000 l/s 50
4 1,85 m 1,75 m 3000 l/s 75
5 2,05 m 1,85 m 4000 l/s 100

Všetky operácie protipovodňového systému sú teraz plne automatizované a diaľkovo sledované. Pohony Rotork poskytujú polohovú spätnú väzbu a zasielajú výstražné signály do PLC a telemetrického systému. Medzi výstrahy patrí detekcia prekážok v koryte stavidla, po ktorom sa pohon automaticky vypne alebo detekcia zlyhania napájania, po ktorom sa systém automaticky reštartuje. V prípade potreby je možné automatizovaný systém dočasne vyradiť z prevádzky a pohony ovládať cez telemetrický systém alebo lokálne cez HMI panel umiestnený pri PLC.

Za modernizáciu protipovodňového systému v NRW Meica bol zodpovedný elektrotechnik Mike Haley: „Tento systém s pohonmi Rotork úspešne zvýšil úroveň automatizácie a priniesol požadované vzdialené monitorovanie. Spoľahlivosť prevádzky sa nám podarilo obnoviť na všetkých stavidlách. Pohony Rotork majú preukázateľnú spoľahlivosť aj na iných lokalitách, vrátane inštalácií v exponovanom pobrežnom prostredí, kde sú v prevádzke po dobu 30 rokov.“

www.rotork.com