Sklo stráca na popularite

Samostatne stojace vrecko so skrutkovacím uzáverom (po anglicky pouch) si v USA a západnej Európe získalo nielen majoritné tržné postavenie, ale dokonca vytlačilo sklené obaly na okraj záujmu spotrebiteľa. Sklený pohár s viečkom váži 150 gramov, vrecko váži 6 – 8 gramov pri skoro rovnakom objeme. Čiže ak nákladné auto vezie 60 000 sklenených fliaš detskej výživy, zároveň vezie aj 6 ton skla, ktoré zákazník nechce. No keď veziete 60 000 vreciek, obal váži iba 360 kg. Pri veľkých objemoch je cena vrecka dokonca nižšia ako cena skleneného obalu. V potravinárskom priemysle klesá spotreba skla medziročne o 5 – 10 %, naopak spotreba samostatne stojacich vreciek stúpa rádovo o 10 %.

Úmorné testovanie prinieslo výsledok

NOVOFRUCT si priniesol víziu plnenia do vreciek z výstavy v Paríži. Na prelome rokov 2011/2012 začali experimentovať s novým technologickým postupom. Najprv uvažovali o kúpe jedného stroja, no trh so strojmi, obalmi a uzávermi bol ešte príliš neskúsený. Prvé kroky boli relatívne ťažké najmä z hľadiska špecifikácie obalov a vybavovania všetkých povolení.

Začali s jedným prenajatým strojom, na ktorom testovali obaly, uzávery, plnenie, trvanlivosť a zabezpečenie sterility. Hlavný rozdiel v porovnaní s plnením do skla spočíval v kontrole finálneho produktu. Obal musí byť naplnený a pevne uzatvorený v sterilnom prostredí, keďže sa nedá kontrolovať ako sklenený obal. Začiatok testovania bol doslova boj. Prišiel rok plnenia a testovania do neoznačených vreciek určených do pozorovacieho skladu. Výsledkom bolo množstvo vyhodených obalov, ale aj množstvo cenných skúseností.

Po intenzívnych rokoch testovania a odstraňovania problémov definovali základné vstupné parametre: potrebovali zariadenie, ktoré dokáže kontrolovať plniacu teplotu tesne pred plnením do obalov, pričom uzatváracie zariadenie musí dokázať overiť správnosť uzavretia obalu vizuálne. Dôležitá bola súhra troch prvkov – stroja, obalu a uzáveru. Akákoľvek odchýlka od požadovaného štandardu u jedného z týchto troch prvkov spôsobovala problém s produktom.

Zaslúžené ovocie

V roku 2015 spustili projekt modernizácie plniacej linky, kde si ako partnera vybrali spoločnosť Manex. Výrobnú linku si dali navrhnúť a vyrobiť na základe niekoľkoročných skúseností z testovania. Po 2,5 mesiaci bola výrobná linka postavená a uvedená do prevádzky.
Výrobná linka má v súčasnosti kapacitu 4 200 kusov za hodinu a spĺňa prísne požiadavky na hygienu. Pred tromi rokmi vyrábali 100-tisíc kusov ročne, pred rokom asi 2 milióny a tento rok prekročil objem výroby na novej výrobnej linke 6 miliónov.

„Spoločnosť Manex poznáme dlho. Patrí k spoločnostiam, ktoré sa k svojim projektom vracajú a majú záujem, aby výrobná linka fungovalo dlhodobo bez problémov,“ hovorí Ing. J. Dobiáš, vedúci útvaru údržby a technického rozvoja v spoločnosti NOVOFRUCT SK. V rámci poslednej modernizácie im spoločnosť Manex dodala aj nové paletizačné a depaletizačné pracovisko.

Budúcnosť detskej výživy

Ing. J. Dobiáš predpokladá, že v tomto roku zaknihujú rekordných 9 miliónov vyrobených samostatne stojacich vreciek s detskou výživou a na záver dodáva: „Budúci rok máme naplánovaných17 miliónov, čo bude v prípade dobre nastaveného trhu reálne.“
Za poskytnutie cenných informácií ďakujeme vedúcemu útvaru údržby a technického rozvoja v NOVOFRUCT SK Ing. Jaroslavovi Dobiášovi a výrobno-technickému riaditeľovi Ing. Štefanovi Gerlichovi.