Analýza trhu - Priemysel 4.0
Praktický sprievodca priemyselnou robotikou

Editoriál


O tom, ako raz budeme pracovať s radosťou

28.11.2013

Z posledných dní, ktoré sa aspoň v mojom prípade niesli v duchu početných stretnutí a rozhovorov s rôznymi ľuďmi – od študentov, stálych aj nových čitateľov na veľtrhoch, cez našich partnerov a publikujúce firmy až po svetovo uznávaného vizionára Tima Sowella, som si odniesol množstvo zaujímavých postrehov a informácií. 

Vlak, ktorý nečaká

23.10.2013

Vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní dňa 3. júla 2013 prerokovala a vzala na vedomie materiál s názvom Návrh riešenia zavádzania inteligentných meracích systémov v elektroenergetike SR. V rámci medzirezortného pripomienkového konania, na ktorom sa mohla zúčastniť aj odborná verejnosť, bolo k predloženému materiálu vznesených celkovo 96 pripomienok, z toho 36 zásadných. Z týchto čísiel je zrejmé, že téma inteligentných sietí a inteligentných meracích systémov má v našich krajoch veľkú váhu. Každý dotknutý subjekt sa chce čo najlepšie pripraviť na „novú éru“ výroby, distribúcie a predaja elektrickej energie. 

Ako uchopiť? To je otázka!

09.9.2013

Robotické aplikácie súvisiace s manipuláciou s objektmi vyžadujú čoraz sofistikovanejšie a univerzálnejšie riešenia. Tie do veľkej miery závisia aj od typu použitého uchopovacieho nástroja, ktorý sa nachádza na konci robotického ramena. Prebytok vzájomne veľmi podobných uchopovacích zariadení núti popredných výrobcov rozmýšľať nad tým, ako sa od svojich potenciálnych konkurentov odlíšiť.

Spolupráca tímov na automatizačnom projekte

24.8.2013

Úspešné plánovanie riadenia projektov nie je možné vytvárať vo vákuu. Plánovanie je proces vzájomnej spolupráce pracovníkov nielen viacerých oddelení jednej firmy, ale často sa tohto procesu zúčastňujú aj pracovníci tretích strán sídliacich v rôznych kútoch sveta. Aby bol proces plánovania automatizačného projektu a jeho samotný priebeh úspešný, je potrebné zvládnuť niekoľko dôležitých aspektov. Od efektívneho riadenia ľudí až po správu dokumentov. Aké nástroje sú ale v súčasnosti dostupné na splnenie týchto cieľov? 

Popularita PAC narastá

24.7.2013

Prvé programové riadenie sa objavilo v štrnástom storočí, keď sa nejaký nadšenec rozhodol skonštruovať hrací automat a potreboval vyriešiť riadenie postupnosti povelov.

Návrh novej energetickej politiky SR

12.6.2013

V máji tohto roku uverejnilo Ministerstvo hospodárstva SR na svojej webovskej stránke Návrh novej energetickej politiky na verejné pripomienkovanie. V ňom sú uvedené základné ciele a rámce rozvoja energetiky v dlhodobom časovom výhľade, tentokrát do roku 2035 a s výhľadom do roku 2050. 

Každá minca má dve strany

17.5.2013

Takmer vždy, keď príde na rad téma robotiky a využívania robotov v priemyselných aplikáciách, stretávajú sa proti sebe dva názory. Obhajcovia argumentujú nahradením monotónnej, zdraviu škodlivej či nebezpečnej roboty pre človeka, odporcovia vidia v robotoch to, čo ľuďom prácu berie. Tento spor zostane asi navždy.

Vyhliadky na tento rok

11.3.2013

Síce pomaly končíme prvú štvrtinu začatého roku, ale ešte stále sa objavujú rôzne prognózy a prieskumy o tom, ako by sa nám malo v tomto roku vodiť. Jeden z takýchto prieskumov vykonali spoločne dve významné organizácie – J.P. Morgan a Asociácia integrátorov riadiacich systémov (CSIA). Do prieskumu sa zapojilo viac ako 1800 odborných pracovníkov z celého sveta, ktorých zamestnávateľom sú inžinierske spoločnosti a systémoví integrátori.

Kalibrácia aj manažment nádrží spolu súvisia

18.2.2013

Prevádzkové meracie prístroje sú jedinými „oknami“ do akéhokoľvek technologického procesu. Od ich činnosti závisí to, ako spoľahlivo a efektívne budú procesy fungovať. Dôležitými charakteristikami sa z tohto pohľadu javia najmä prevádzková dostupnosť, spoľahlivosť a stabilita prístroja. Chyby a nesprávne nastavené rozsahy, posun nuly či rušenie môžu v krajnom prípade spôsobiť nestabilitu prevádzky a ohrozenie nielen majetku, ale aj ľudských životov.

Držme sa sedliackeho rozumu

31.1.2013

Ako hovorí jeden môj známi, my ľudia sme aj rutinní, aj flexibilní. Radi sa každý deň vydávame po vychodených chodníčkoch, lebo vieme, čo bude krok za krokom nasledovať. Inokedy zase sme nútení meniť veci v živote a musíme sa teda aj prispôsobovať. Jedno aj druhé má svoje výhody aj nevýhody. Do začatého roku vám všetkým prajem, aby sme takýmito ľuďmi zostali – rutinnými, ale nie bezducho a bez srdca opakujúcimi tie isté veci, aj flexibilnými, ale nie nestálymi. A k tomu aj pevné zdravie a pohodu v osobnom aj pracovnom živote.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>

Rozpoznať podstatu, eliminovať zvyšok

Zdá sa, že žijeme vo svete, ktorý preferuje mať čoraz viac – zákazníkov, objednávok, peňazí, zážitkov, úspechu a šťastia. Keď máme čoraz...
Ján Košturiak

Spoľahlivosť a údržba

Celková efektívnosť zariadenia. Správa a riadenie podnikových aktív. Údržba strojov a zariadení. Spoľahlivosť. A mohol by som vymenovať...
Anton Gérer

WannaCry – lekcia pre priemyselné podniky

Nedávne útoky ransomvéru WannaCry/WannaCrypt zaplnili prvé stránky novín aj titulky sociálnych médií. Ich rozsiahly dosah a rýchle...
Sid Snitkin
Údržba v automobilovom priemysle 2017
CEE Automotive Supply Chain 2017, Žilina
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac August 2017 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
RSS | iCal

Videá