Pre istotu si zopakujme, aké sú predpoklady nasadenia filtroventilácie rozvádzačov:

  1. pozitívny rozdiel teplôt v rozvádzači a vonku aspoň 8 °C (teda vonku je chladnejšie ako vnútri – v rozvádzači),
  2. obyčajné prostredie, teda relatívne čisté prostredie bez komplikácií,
  3. stratový výkon maximálne do 700 W.

Každý z týchto troch predpokladov býva podceňovaný, samozrejme s negatívnym dôsledkom na funkciu zariadenia. Ešte aj dnes sa stretávame s názorom ľudí z prevádzok, že ak budú ventilátory mimoriadne silné, v skrini bude dokonca chladnejšie ako vonku, čo je samozrejme nezmysel. Často sa podceňuje aj prostredie. Prach sa nachádza všade okrem vyslovene čistých priestorov. A to spravidla vo väčšom meradle, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Nie vždy si to uvedomujeme, ale ventilovaný rozvádzač funguje automaticky ako čistička vzduchu.

Totiž nasatý vzduch aj s prachom postupuje rýchlo cez ventilátor alebo vstupný filter do rozvádzača, kde sa jeho postup prudko spomaľuje, keďže prierez, kadiaľ prúdi, je omnoho väčší vo vnútornom priestore rozvádzača. Tu nastane usadenie väčšiny prachových častíc, teda priamo vnútri skrine. Von vychádza ohriaty a vlastne vyčistený vzduch. Preto aj v prevádzkach, ktoré sa zdajú čisté, sa vnútro ventilovaných rozvádzačov postupne zanesie prachom. Ten podstatne zhoršuje odovzdávanie tepla z povrchu prístrojov aj priamo zo súčiastok.

Takto sa ľahko môže stať, že v rozvádzači je normálna teplota, ale prístroje sa prehrievajú, akoby bolo vnútri vyslovene horúco. Vodivý prach, mokro, olejová hmla alebo žieravé plyny, ako napríklad sírovodík, sú už extrémne prípady, keď nemožno pripustiť, aby sa vzduch z haly dostal do rozvádzača. Vtedy prichádzajú k slovu len klimatizačné jednotky alebo výmenníky tepla vzduch – vzduch alebo vzduch – voda. Významom nie až taká silná, avšak často rozsiahla diskusia sa vedie ohľadom toho, či má ventilátor dolu fúkať vzduch do rozvádzača a ten má vystupovať zo skrine výstupným filtrom umiestneným v hornej časti skrine alebo strešným filtrom, alebo naopak, teda dolu umiestniť vstupný filter a ohriaty vzduch vyfukovať hore umiestneným filtroventilátorom alebo strešným ventilátorom.

Túto druhú možnosť majú často dlhodobo zaužívanú aj renomované svetové spoločnosti. Tak ktoré riešenie je vhodnejšie? Toto nie je kritické rozhodnutie. Aj keď mierne výhodnejšie je používať ventilátor na vyfukovanie chladnejšieho vzduchu zvonka. Jednak preto, že pri tomto riešení všetok vzduch, ktorý sa dostáva dovnútra, prešiel filtrom a v rozvádzači je mierny pretlak, teda cez netesnosti nevniká nefiltrovaný vzduch, jednak snáď aj preto, že samotný ventilátor pracuje pri nižšej teplote, a teda možno očakávať vyššiu spoľahlivosť. Samozrejmosťou je regulácia pomocou jednoduchého termostatu, ktorý zapína ventiláciu, len ak teplota v rozvádzači presiahne istú hodnotu.

Občasnou témou je aj riešenie vhodnej klímy v rozvádzači vonku a v nevykurovaných halách. Tu môže prísť do úvahy aj nasadenie vyhrievacích jednotiek – jednak pre prípadnú nízku teplotu, jednak pre zvýšenú vlhkosť. V oboch prípadoch pomáha vyhrievanie. Ak je tu problém iba s prípadnou nižšou teplotou, spravidla pod 5 °C, stačí použiť jednu alebo viac vyhrievacích jednotiek a ďalší termostat. Čo sa týka vlhkosti, pokiaľ je v rozvádzači trvalý stratový výkon, netreba sa vlhkosti obávať. Len čo je vnútri teplejšie ako vonku, vzduch zvonka vniknuvší cez ventilátor alebo netesnosti sa po ohriatí ihneď výrazne osuší, teda jeho relatívna vlhkosť prudko klesne. Riziková môže byť situácia, keď z nejakých dôvodov skriňu nič „nevykuruje“, a teda vlhkosť vnútri môže byť podobná ako vlhkosť vonku. Vtedy je žiaduce nasadenie aj regulátora vlhkosti, ktorý môže byť pripojený paralelne k termostatu spínajúcemu vyhrievacie jednotky.

Aj keď je použitie filtroventilátorov v prípadoch, keď to je možné, jednoduché a lacné, je vhodné postupovať čo najprofesionálnejšie. Teplo v rozvádzači je vhodné prepočítať napríklad programom RiTherm od Rittalu, ktorý je voľne k dispozícii. Ten navrhne konkrétne riešenie, ktoré bude pri správnych vstupných údajoch fungovať spoľahlivo a dlhodobo. Ešte dnes viac ako 50 % filtroventilátorov na chladenie rozvádzačov nespĺňa sprísnené požiadavky na ekodizajn ventilátorov (2009/125/EC). Aj tu je teda vhodné používať značkové a pokrokové produkty, napríklad od firmy Rittal. V súčasnosti používané filtroventilátory od Rittalu, ktoré sú v elektronicky komutovaných (EC) jednosmerných motoroch, ponúkajú ideálne riešenie na ventiláciu rozvádzačov.

Tieto energeticky veľmi úsporné výrobky dnes už ľahko plnia prísne požiadavky posledných predpisov. Ponúkajú úsporu až 60 % energie. EC ventilátory od Rittal používajú bezuhlíkové jednosmerné motory, ktoré sú 2,5-krát účinnejšie. Tým dosiahneme úsporu energie až 63 % v porovnaní s bežným AC ventilátorom s tienenými pólmi. Inými slovami, takto možno ročne ušetriť viac ako 2 000 eur v závode na každých 100 kusov filtroventilátorov. Navyše ďalšie úspory sa dajú dosiahnuť pomocou plynulej regulácie rýchlosti otáčania. Tú možno zabezpečiť prostredníctvom EC riadiacej jednotky Rittal alebo programovateľným PLC automatom.

Pripomeňme ešte veľmi dôležitú ďalšiu výhodu filtroventilátorov od Rittalu – hybridný typ ventilátora, ktorý spája výhody axiálneho a radiálneho typu. Ako je známe, axiálny typ sa vyznačuje výborným výkonom vo voľnom fúkaní, radiálny zase vysokou stabilitou tlaku. V praxi to znamená, že filtroventilátory TopTherm pracujú podstatne lepšie aj so znečisteným filtrom, čo je mimoriadne dôležitá vlastnosť. Úspora je jasná – v podobe zriedkavejších potrebných výmen filtračných vložiek. Ďalej vzduch je do skrine fúkaný viacerými smermi, teda kvázi radiálne, čo zlepšuje rozdelenie teploty vnútri skrine.

Tu nemožno nespomenúť aj jednoduchú a rýchlu montáž bez nástroja a vysoký stupeň krytia IP54 už pri štandardnom použití. Ďalej možno zvýšiť stupeň krytia dokonca až na IP56 pomocou špeciálneho príslušenstva. Najväčší variant ponúka výkon až 900 m3/h, navyše ventilátory možno umiestniť vedľa seba tak, takže pôsobia, akoby tvorili jednu kompaktnú jednotku. Rittal má riešenie aj pre citlivé elektronické aplikácie z hľadiska elektromagnetického rušenia. Nové ventilátory EMC (Electro Magnetical Compatibility) poskytujú všetky výhody štandardných typov, navyše spĺňajú výkonovú úroveň 2 na tienenie podľa EN61587-3: 2006 vo frekvenčnom rozsahu 30 – 1 000 MHz.

Spoločnosť Rittal prináša svojim zákazníkom vždy niečo nové. Premyslený koncept Rittal The System poskytuje riešenia v oblasti rozvádzačov, rozvodu prúdu, chladenia a IT infraštruktúry vrátane softvéru a služieb naprieč všetkými sektormi priemyslu. Celosvetovú dostupnosť ponúkaných produktov a riešení zabezpečuje viac ako 10 000 zamestnancov, 15 vlastných výrobných miest a 65 medzinárodných dcérskych spoločností.

Ing. Igor Bartošek
Rittal s.r.o.
www.rittal.sk