Odborníci z takmer všetkých oblastí priemyslu mali možnosť zoznámiť sa a priamo na mieste si aj vyskúšať prácu s viacerými produktmi spoločnosti Beamex, konzultovať svoje technické otázky a úlohy z praxe týkajúce sa kalibrácie priamo s ­odborníkmi tejto spoločnosti. Zároveň mali možnosť získať poznatky o tých najlepších skúsenostiach z praxe, ktoré sú dnes v oblasti kalibrácie dostupné. V prezentačnom kamióne sa nachádzali okrem iných zariadení aj pracovná stanica MCS200, iskrovobezpečné multifunkčné kalibrátory MC2-IS a MC5-IS, multifunkčný kalibrátor MC2, dokumentačný prevádzkový kalibrátor MC4, multifunkčný kalibrátor MC5, teplotné piecky FB a MB, ako aj kalibračný softvér CMX.

Najväčším lákadlom roadshow však bola prezentácia nového pokročilého prevádzkového kalibrátora a komunikátora MC6, ktorý sa podľa spoločnosti Beamex stane novým priemyselným štandardom v tejto oblasti. Beamex® MC6 je najmodernejší, vysoko presný prevádzkový ­kalibrátor a komunikátor, ktorý umožňuje kalibráciu tlaku, teploty a elektrických signálov. Môže obsahovať aj plnohodnotnú zbernicovú komunikáciu s prístrojmi HART, FOUNDATION Fieldbus a Profibus PA. Jeho charakteristickými vlastnosťami sú univerzálnosť a ľahká obsluha, o čom sme sa presvedčili aj pri našej redakčnej návšteve kamiónu Beamex počas jeho zastávky v Nitre.

MC6 má veľký, 14,5 cm dotykový displej s používateľským rozhraním v češtine, slovenčine a ďalších jazykoch. Skrinka prístroja odolná proti prachu a vode s krytím IP65, ergonomická konštrukcia a nízka hmotnosť sú vlastnosti, ktoré predurčujú jeho použitie v rôznych oblastiach, napr. vo farmaceutickom, v plynárenskom, potravinárskom, chemickom, petrochemickom priemysle či v energetike. MC6 môže obsahovať až päť rôznych prevádzkových režimov, čo uľahčuje prácu a odstraňuje potrebu nosiť do prevádzky viac prístrojov. Pri jeho vývoji bolo zohľadnených asi šesťtisíc pripomienok a návrhov od koncových používateľov.

V mnohých výrobných podnikoch sa možno ešte doteraz stretnúť s názorom, že kalibrácia prístrojov a všeobecne údržba technických prevádzkových zariadení je aktivita, ktorá len generuje náklady. „V mnohých podnikoch sa údržba takmer nevykonáva. Odrazí sa to možno až po niekoľkých rokoch, keď zariadenia náhle zlyhávajú,“ vysvetľuje Petr Moravec, technický pracovník spoločnosti D-Ex Instruments, spol. s r. o., ktorá je distribútorom produktov a riešení spoločnosti Beamex. Náklady, ktoré sú po zastavení procesu z dôvodu zlyhania zariadenia spojené s jeho opravou aj nábehom výroby sú niekoľkonásobne vyššie ako tie, ktoré by podnik vynaložil na systematický prístup k starostlivosti o technické zariadenia.

„Sú však aj podniky, ktoré údržbu vykonávajú pravidelne, avšak z mojich skúseností sú to najčastejšie podniky, ktoré pracujú pod dohľadom audítorov, ako napr. jadrové elektrárne,“ dodáva Petr Moravec. V mnohých prípadoch sa on sám stretol aj so situáciou, keď dodávateľ technického zariadenia alebo prevádzkového prístroja uvádzal, že ním dodávané zariadenie nevyžaduje kalibráciu, čo je podľa Petra Moravca zavádzajúce a nepravdivé. Aby zredukované tímy technických pracovníkov a pracovníkov údržby, ktoré vo výrobných podnikoch ešte zostali, dokázali efektívne zabezpečiť prevádzkyschopnosť technológií a zariadení, ­potrebujú na to aj moderné a výkonné nástroje.

„Odpoveďou v ­oblasti kalibrácie prístrojov sú práve také multifunkčné a pokročilé zariadenia, ako je aj MC6 od spoločnosti Beamex. Vďaka nim urobí jeden technický pracovník viac práce ako v minulosti. To je veľmi žiadané najmä z dôvodu, že časové aj výkonnostné nároky na pracovníkov sa, napr. pri odstávkach technológií, neustále zvyšujú,“ vysvetľuje Petr Moravec. V niektorých prípadoch si podniky vzájomne aj vypomáhajú tým, že jeden tím pracovníkov – špecialistov na kalibráciu vykonáva túto činnosť aj pre viac podnikov. Avšak stále zostáva ešte aj v dnešnej dobe problém nájsť kompetentných pracovníkov, ktorí dokážu pokročilé a moderné nástroje kalibrácie v praxi aj plnohodnotne využiť.