Obr. Kompletne zmontovaný kábel spolu s konektorom poskytuje dôveryhodné riešenie pripojiteľnosti v náročnom prostredí

Jeden výrobca cisternových prívesov používaných na prepravu ropy a plynu v tejto súvislosti uviedol, že komponenty určené na zabezpečenie prepojiteľnosti sa už pri bežnej preprave a manipulácii trvale ničili. Pre túto spoločnosť bolo teda nevyhnutné prejsť na podstatne odolnejšie káble a konektory. Po analýze trhu sa spoločnosť rozhodla využiť nemecké prelisované konektory a nové káble, ktorých vyhotovenie odoláva extrémnemu teplu a chladu či prítomnosti chemických látok. Vďaka tomu dokázal výrobca zrýchliť čas inštalácie návesov a poskytnúť svojim zákazníkom spoľahlivejšie riešenie.

Trend náhrady zastaraných komponentov zabezpečujúcich prepojiteľnosť narastá naprieč mnohými priemyselnými odvetviami, pretože technici, vývojári aj výrobcovia strojov čoraz častejšie vyžadujú odolné riešenia zabezpečujúce spoľahlivú pripojiteľnosť v náročnom prostredí. Vďaka tomu, že výrobcovia komponentov na pripojiteľnosť počúvajú svojich zákazníkov a sledujú požiadavky aplikácií, aj vyhotovenie káblov a konektorov napreduje a neustále sa zlepšuje. Dnešné produkty, ako sú napr. inovatívne prelisované riešenia až po korpusy konektorov z nehrdzavejúcej ocele, zlepšujú výkon a sú vhodnejším riešením ako tradičné konektory využívané v bežných prevádzkach.

V tomto seriáli článkov si preberieme kritériá, ktoré je dobré zvážiť pri výbere produktov zabezpečujúcich pripojiteľnosť v náročnom prostredí, špecifické požiadavky na vyhotovenie pre automobilový priemysel, mobilné zariadenia a aplikácie ropného a plynárenského priemyslu a opíšeme aj najlepšie skúsenosti pri výbere odolného a spoľahlivého riešenia.

Faktory ovplyvňujúce výkon pripojiteľnosti

Funkčnosť káblov a konektorov v konkrétnom prostredí ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Dve z nich sú však mimoriadne dôležité, a to voľba materiálu a chemická kompatibilita, pretože môžu priamo ovplyvňovať integritu riešenia pre konkrétnu aplikáciu.
V náročnom prostredí sa na ochranu konektorov a káblov najčastejšie používa plast. Použitý typ plastu má kritický vplyv na chemickú kompatibilitu, pričom na špecifické použitie bolo vyvinutých niekoľko typov týchto plastov (tab. 1).

Typ plastu Skratka Najvyužívanejšie pre Nevhodné pre
termoplastický polyuretán (skupina termoplastických elastomérov) TPU základné oleje, rezné kvapaliny alkoholy, rozpúšťadlá
polyvinylchlorid (skupina polymérov) PVC široké spektrum teplôt (–40 do 105 °C), spracovanie potravín a nápojov troska vznikajúca pri zváraní, alkoholy, rozpúšťadlá
polybutyléntereftalát (skupina polyesterových termoplastov) PBT vysoká teplota lúhové materiály
polypropylén (skupina polyolefínov) PPRO prítomnosť lúhových materiálov, umývacie prostredia prítomnosť lúhových materiálov, umývacie prostredia vysoká teplota, prítomnosť UV žiarenia
termoplastický elastomér (skupina polymérov) TPE aplikácie zvárania, zásady, alkoholy rozpúšťadlá, tuky

Napr. niektoré materiály dokážu odolávať veľmi nízkej teplote bez praskania, zatiaľ čo iné odolávajú vysokej teplote, ktorá by mohla narušiť celistvosť iného typu plastu. V náročných aplikáciách sa odporúča používať prelisované konektory pre ich spoľahlivosť a odolnú konštrukciu. Tieto riešenia totiž predstavujú niečo viac ako len zakrytovanie plastom. Okrem toho aj izolujú a chránia všetky body pripojenia medzi káblom a konektorom proti vstupu nežiaducich čiastočiek. Tieto kompletne zmontované produkty prechádzajú testovaním priamo u výrobcu, sú jednoducho inštalovateľné a prinášajú vyšší výkon.

Vďaka možnosti voľby medzi rôznymi typmi plastových materiálov existujú riešenia s prelisovanými konektormi schopné odolávať väčšine chemikálií v náročnom priemyselnom prostredí. Avšak sú také náročné aplikácie, že ani plastové prelisované telá konektorov nebudú poskytovať dostatočnú odolnosť a ochranu. Pre tento typ aplikácií sú k dispozícii konektory s telom z nehrdzavejúcej ocele zaliate tuhým materiálom. Uvedené riešenie prináša vylepšenú mechanickú odolnosť a je vhodné aj pre aplikácie s prítomnosťou žieravých chemikálií. Uvedené konektory sa dodávajú aj vo verziách, ktoré možno nasadiť aj v inom nebezpečnom prostredí. Konektor, ktorého telo je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele triedy 316, je najlepším riešením z hľadiska trvanlivosti v náročnom priemyselnom prostredí. Pre žieravé chemikálie sú zase vhodným riešením triedy ocele 303 a 304, ktoré dobre odolávajú korózii.

V ďalšom pokračovaní sa budeme zaoberať ochranou proti vniknutiu častíc, vibráciám, teplote a ťahovej sile. Všetky tieto faktory vplývajú na spoľahlivosť riešenia.

Zdroj: Connectivity – Design Considerations For Harsh Environments. Turck, Inc. White Paper. [online]. Publikované apríl 2017. Citované 4. 9. 2017. Dostupné na: http://www.turck.us/static/media/downloads/WP_Connectivity_for_Harsh_Environments.pdf.

Pokračovanie v ďalšom čísle.

Marián Osúch, ml.
mosuch@marpex.sk