Konferencia Robotika
Konferencia Robotika

Rozhovory


Príbehy šikovných - Tomáš Lojka

20.4.2017
Príbehy šikovných - Tomáš Lojka

Tomáš Lojka je interným doktorandom študijného programu Inteligentné systémy na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie FEI TUKE. Je aj spoluzakladateľom startupu Enterprise IoTNET, ktorý je zameraný na kognitívny prístup k zberu dát a redukovaniu finančných nákladov na cloudové služby. Výhodami myšlienky startupu je neinvazívne nasadenie a nízkoenergetický, odolný a deterministický zber dát z rozsiahlych monitorovaných oblastí v odvetviach ako výroba, energetika, poľnohospodárstvo, ochrana a bezpečnosť, zdravotná starostlivosť či smart mesto. Počas doktorandského štúdia sa zameral na oblasť zberu dát o technologických procesoch a vytvorením vlastnej platformy umožňujúcej abstrakciu procesov. Zo 4. finálového kola startup súťaže na Technickej univerzite v Košiciach postúpil startup do predinkubačnej fázy – http://www.startupcentrum.sk/startupy/aktualne-startupy/enterprise-iotnet.

Priemysel 4.0 je riadenie ekonomiky v reálnom čase

12.4.2017
Priemysel 4.0 je riadenie ekonomiky v reálnom čase

V automatizácii začal podnikať rok pred Nežnou revolúciou a v súčasnosti jeho firma oslavuje pekných 25 rokov existencie. Tvrdí, že je automatizérom už 33 rokov, s výrazmi tváre, ktoré strúhal počas nášho rozhovoru, by sa však s prehľadom uživil aj ako herec. Debata bola o všeličom, o jeho profesijných začiatkoch, o nezriedka nelichotivých skúsenostiach s postojom kompetentných k prostrediu s nebezpečenstvom výbuchu v slovenských fabrikách a tiež o populárnom pojme dneška Priemysle 4.0. Ing. Peter Ratkoš, riaditeľ a konateľ APLI s.r.o. bol vďačný adept na rozhovor, ktorý sršal dobrou náladou a svojím sýtym smiechom by prebudil aj mŕtvolu.

OPC UA pridáva komunikáciu v reálnom čase

20.3.2017
OPC UA pridáva komunikáciu v reálnom čase

OPC UA malo až donedávna obmedzenia, pokiaľ išlo o komplexné procesy s požiadavkami v reálnom čase. To bol hlavný dôvod, prečo OPC Foundation pracuje na dvoch rozšíreniach, ktoré pridávajú možnosť OPC komunikácie v reálnom čase pomocou časovo rozlíšenej siete (TSN - time-sensitive network) a modelu publikovania-odberu (publish / subscribe model). Matthias Damm, vedúci podskupiny v OPC Foundation, predstavil, čo bude znamenať táto expanzia pre budúcnosť priemyselných sietí a Sebastian Sachse, technologický manažér B & R Automation, ktorá predstavila svoj prvý PubSub produkt na jar v roku 2016, odhaľuje základnú motiváciu spoločnosti pre PubSub.

Nové technológie v údržbe áno, centrom však zostáva človek

13.2.2017
Nové technológie v údržbe áno, centrom však zostáva človek

Digitalizácia ponúka úplne nový prístup aj pre oblasť údržby. Čím presnejšie meranie, tým presnejší digitálny obraz prevádzky. Údaje nestačí však len zbierať, treba ich aj vhodne interpretovať a následne vedieť použiť na spätnú optimalizáciu prevádzky. Sú toto aktuálne otázky údržby a údržbárov na Slovensku? Ako by mala vyzerať moderná údržba a ako by mal fungovať vzťah údržba – výroba – oddelenie IT? S doc. Ing. Vierou Peťkovou, PhD., vedúcou diagnostiky strojov v eustream, a. s., a súčasnou prezidentkou Asociácie technických diagnostikov SR, sme hľadali odpovede aj na ďalšie zaujímavé otázky.

Fabrika budúcnosti Airbusu s prvkami Priemyslu 4.0

29.1.2017
Fabrika budúcnosti Airbusu s prvkami Priemyslu 4.0

Súčasné výrobné haly v leteckom priemysle už dávno nie sú tými hektickými a hlučnými miestami ako kedysi. Známy európsky producent lietadiel Airbus si zakladá na vysoko efektívnej, organizovanej a štruktúrovanej výrobe. Zohľadňuje pri nej samozrejme aj najnovšie technologické a priemyselné trendy. Pojmy ako virtuálna realita, pokrokové digitálne technológie v prevádzke, úzka kooperácia človeka s robotom a 3D tlač nie sú pre Airbus ničím cudzím. Ide všetko o prvky koncepcie Priemysel 4.0 a európsky letecký gigant ich chce využívať vo svojej fabrike budúcnosti. Stručný náhľad na to, čím sa v Airbuse zaoberajú, poskytli Sébastian Boria, vedúci oddelenia výskumu a vývoja mechatroniky, Adolfo Suarez Roos, expert na robotiku a koordinátor projektu ICARO a Christoph Borst, člen Inštitútu robotiky a mechatroniky Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR), ktorý s Airbusom spolupracuje.

ISO/TS 15066 mení pohľad na kolaboratívne robotické aplikácie

22.12.2016
ISO/TS 15066 mení pohľad na kolaboratívne robotické aplikácie

Začiatkom tohto roku uzrela svetlo sveta nová technická špecifikácia ISO/TS 15066 zameraná na bezpečnostné požiadavky na kolaboratívne priemyselné roboty a pracovné prostredie. Aktívne sa na príprave tejto špecifikácie zúčastnila aj Roberta Nelson Shea, ktorá v súčasnosti pracuje ako GTCO pre Universal Robots. Už 30 rokov pracuje R. N. Shea v oblasti robotiky, ostatných 23 rokov ako predsedkyňa ANSI výboru/RIA R15.06 komisie robotickej bezpečnosti, ktorá vyvíja a definuje technické štandardy pre priemyselných robotov. Pri svojej poslednej návšteve Prahy a Universal Robots nám poskytla rozhovor o ISO/TS 15066 a čo pre ňu znamená posudzovanie rizika kolaboratívnych robotických aplikácií.

Musíme zlepšiť manažment vedy a výskumu na Slovensku

21.11.2016
Musíme zlepšiť manažment vedy a výskumu na Slovensku

Problematika podpory a financovania vedy, výskumu a vzdelávania na Slovensku je témou, o ktorej sa veľa diskutuje. Na jednej strane máme vedeckých pracovníkov, ktorí sa svojimi výsledkami radia k svetovej špičke, na druhej strane chýba podpora či už zo strany štátu, alebo privátneho sektora pre naštartovanie väčšieho počtu vedecko-výskumných projektov či skvalitnenie existujúcich pracovísk. O aktuálnej situácii v tejto oblasti na Slovensku sme sa počas konferencie ELKON 2016 porozprávali s JUDr. Antonom Ondrejom, MBA, generálnym sekretárom Asociácie priemyselných zväzov.

Úloha MES bude v podnikoch čoraz dôležitejšia

21.11.2016
Úloha MES bude v podnikoch čoraz dôležitejšia

Má viac ako tridsaťročné skúsenosti v oblasti analýz priemyslu so špecializáciou na výrobné informačné systémy a softvér. Je doživotnou členkou uznávanej organizácie MESA International. Sústreďuje sa na to, aby výrobným a spracovateľským podnikom pomohla pochopiť, čím by mali byť a čo by mali robiť, aby svojim zákazníkom prinášali hodnoty, a ako môžu softvérové aplikácie pre výrobu, dodávateľské reťazce, analýzy či vývoj tieto potreby naplniť. S Julie Fraser, zakladateľkou spoločnosti Iyno Advisors, sme sa v exkluzívnom interview pre ATP Journal porozprávali aj o tom, aká bude úloha výrobných informačných systémov (MES/MOM) v rámci nastupujúcej štvrtej priemyselnej revolúcie.

Príbehy šikovných - Pavel Konečný

09.11.2016
Príbehy šikovných - Pavel Konečný

Pavel Konečný je konateľ spoločnosti Neuron soundware. Neuron Soundware prináša technológiu, ktorá znižuje náklady na údržbu, umožňuje vzdialený dohľad nad zariadeniami a deteguje prípadné poruchy či odchýlky pomocou analýzy zvuku. Tento startup bol založený vo feb­ruári 2016 tromi expertmi na strojové učenie na čele s Pavlom Konečným (CEO). Prvotné investície získali v akceleračnom program Startupyard, ďalší od Vodafone po víťazstve v ich súťaži Vodafone Nápad roku 2016, v ktorej porazili 170 ďalších stredoeurópskych startupov. V roku 2016 sa tento startup zapojil do programu zameraného na priemysel s názvom TechFounders v Mníchove. Tam úspešne dokončil pilotný projekt dozoru veterných elektrární pre spoločnosť Siemens. Okrem toho získali ďalších troch významných zákazníkov a mali možnosť predviesť svoj startup na niekoľkých svetových konferenciách. Tento október im projekt Mindbox priniesol ďalšiu skvelú príležitosť – spoluprácu s nemeckým Deutsche Bahn. Viac na neuronsw.com.

Príbehy šikovných - Ing. Kristián Berko

07.10.2016
Príbehy šikovných - Ing. Kristián Berko

Ing. Kristián Berko je konateľom v spoločnosti Krafstrom Partners, s.r.o. Spoločnosť je na trhu od roku 2011. Hlavným predmetom činnosti je automatizácia výrobných procesov. Svojom komplexnou činnosťou zabezpečuje projektovú a inžiniersku činnosť, dodávku PLC riadiacich systémov, návrhy a výrobu elektrických rozvádzačov, montáž dodávaných zariadení, záručný a pozáručný servis. Na slovenskom trhu spoločnost pôsobí ako autorizovaný distribútor frekvečných meničov značky VACON.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>
RS COMPONENTS
Reklama

Sme viac ako európsky štandard

Bol by som nerád, keby názov vyznel akokoľvek nacionalisticky alebo naduto, ale jedno je isté. Technické riešenia, ktoré na Slovensku...
Anton Gérer

Digitálny démon je farebný

Ako chlapec som s nadšením čítal fantastické romány. Nielen J. Verneho. Bolo to pre mňa vzrušujúcejšie ako detektívky. Neskôr som razil...
Peter Magvaši

Čo znamená robotika pre malé a stredné podniky?

V roku 2013 vydala organizácia euRobotics dokument mapujúci zameranie robotiky v Európe pre roky 2014-2020. Jedným z cieľov tohto dokumentu...
doc. Ing. František Duchoň, PhD.
MSV Nitra 2017
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Apríl 2017 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5
Podujatia na deň 5.4.2017
Konferencia EtherCAT: Real-time priemyselný Ethernet, Bratislava

05.4.2017, 09:00 - 05.4.2017, 16:00

Konferencia ELEKTROKONTAKT 2017, Banská Bystrica

05.4.2017, 08:00 - 05.4.2017, 16:00

6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20
Podujatia na deň 20.4.2017
Energetický manažment 2017, Tatranská Lomnica

20.4.2017, 10:00 - 21.4.2017

21
Podujatia na deň 21.4.2017
Energetický manažment 2017, Tatranská Lomnica

20.4.2017, 10:00 - 21.4.2017

22 23
24 25 26 27 28 29 30
RSS | iCal