Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?

Od malička som sa venoval športu a trávil som veľa času s otcom v práci – v lyžiarskom stredisku na Štrbskom Plese. Lanovky, motory, snežné delá, skútre, všetky tieto technické vymoženosti, ktoré sú neodlúčiteľnou súčasťou lyžiarskych stredísk, ma fascinovali a chcel som rozumieť ich fungovaniu. Tri roky pred maturitou som sa rozhodol začať s výberom vysokej školy. STU ma zaujalo na prvý pohľad, keďže k elektrike som mal blízko, tak som sa rozhodol pre Fakultu elektrotechniky a informatiky. Táto fakulta mi moje rozhodnutie potvrdila svojou veľkou variáciou študijných programov, malou vzdialenosťou od internátov a štatistikou uplatnenia absolventov.

Čo Ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?

Pocit nevedomosti. Osobne si myslím, že to je najhorší pocit, keď človek nedokáže vysvetliť, ako niečo vlastne funguje. Nepatrím medzi veľkých čitateľov, vo svojom voľnom čase sa snažím hlavne skúšať simulovať rôzne zapojenia elektrických obvodov, pokiaľ sa zaseknem na nejakom probléme, tak potom začínam hľadať v literatúre, respektíve na internete. Okrem iného z času na čas aj niečo vyrobím, či už pre osobnú potrebu, alebo pre potreby školy.

Máš nejaký vzor (osobu, firmu…), ktorý Ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve ona, resp. táto firma?

Ako každý chlapec, tak aj ja mám svoje vzory a hlavným vzorom je, samozrejme, môj otec. Otec je elektrikárom a zároveň zastáva úlohu vedúceho lanovky Mostíky a vlekov na Štrbskom Plese. Samozrejme je aj živiteľom našej rodiny a v rodinnom podnikaní zohráva rolu vodiča mikrobusov na osobnú prepravu. Ďalším vzorom a motivátorom je pre mňa prof. Ing. R. Harťanský, PhD., cvičil ma a učil už niekoľko predmetov, bol mojím konzultantom pri bakalárskej práci a je mojím konzultantom pri diplomovej práci. Jeho individuálny prístup a bezlimitné vedomosti a skúsenosti sú jeho hlavnými charakteristikami. V prvom ročníku videl, že sa spoločne so spolužiakom odlišujeme od ostatných svojou aktivitou a zanietením, tak nás oslovil, či nemáme záujem venovať sa riešeniu rôznych technických problémov nad rámec študijného programu. Ja som súhlasil, vďaka čomu som sa naučil veľa praktických poznatkov.

Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa Teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil Ty?

Elektrifikácia železníc „južnej trasy“. Tak ako sa automobilový priemysel situuje na využitie elektrickej energie v automobiloch, myslím si, že aj železnice by mali vynaložiť úsilie a vybudovať nové trate s elektrifikáciou. V oblasti elektroniky sa nám postupne vytratili firmy, ktoré sa zaoberali vývojom súčiastok. Kedysi bol pojem Tesla Liptovský Hrádok, takže by bolo dobré prinavrátiť tejto fabrike úlohu lídra na trhu.

Máš nejaký cieľ/métu, kde by si sa chcel vo svojom živote dopracovať (osobne, kariérne…)? Čo by si potreboval na dosiahnutie tohto cieľa?

Mojím hlavným cieľom je doštudovať elektrotechniku a následne doktorandské štúdium. Keďže považujem prepojenie techniky so sociálnymi vedami za opodstatnené, tak študujem momentálne aj externe na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave odbor marketing a financie. Ďalším mojím cieľom je stáž/práca vo firme Doppelmayr so sídlom v Nemecku, ktorá konštruuje a vyrába lanovky a vleky. Keďže k tejto tematike mám veľmi blízko a hovorím po nemecky aj anglicky, začal som vynakladať úsilie na splnenie tohto cieľa.

Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre Teba príťažlivé zostať tu pracovať a žiť?

Krajinou, v ktorej si vážime prírodu, kde nie sú veľké rozdiely medzi bohatou vrstvou a chudobnou, krajinou, v ktorej nie sú každý mesiac korupčné kauzy. Naším jediným bohatstvom je podľa môjho názoru naša panenská príroda, ktorú by mal štát chrániť a nie odlesňovať a ničiť. Pre udržanie šikovných, mladých odborníkov na Slovensku by podľa mňa pomohla podpora strednej vrstvy, ktorá sa postupne vytráca, previazanie firemného sektoru so školstvom a vytvorenie vhodných podmienok pre prax počas štúdia.