Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?

Od malička ma fascinovala technika. Chcel som vedieť nielen to, ako veci fungujú, ale aj ako sa dajú vytvoriť a riadiť, aby plnili svoju úlohu. Po štúdiu na gymnáziu, kde som sa venoval najmä fyzike, som už nechcel študovať prírodné vedy iba na teoretickej úrovni. Potreboval som prácu s hardvérom, bavilo ma aj programovanie. Voľba padla na automatizáciu, nakoľko zahŕňala mnoho pre mňa zaujímavých tém. Na základe referencií od známych, ale aj z geografických dôvodov som sa zapísal na Elektrotechnickú fakultu Žilinskej univerzity, kde aktuálne pôsobím ako denný doktorand na Katedre riadiacich a informačných systémov.

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?

Chcel som už počas štúdia aplikovať naučené teoretické metódy na niečom hmatateľnom. V rámci vypracúvania bakalárskej práce som od základu navrhoval a konštruo­val výkonný štvorrotorový vrtuľník, čo vyžadovalo dôkladný teoretický rozbor z fyzikálnej aj technickej stránky, ale aj veľa experimentovania. Napriek veľkému množstvu času, ktoré si to vyžiadalo, sa mi vedecká práca zapáčila a vyučujúci z našej katedry ma v tom podporili a stále podporujú.

Máš nejaký vzor (osobu, firmu…), ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve ona, resp. táto firma?

Nemám jeden konkrétny vzor, skôr ma inšpiruje každý dôvtipný vynálezca či konštruktér. Najmä teraz, keď mám lepšiu predstavu, koľko námahy stojí každý dnešný vynález. Zaujímavé je napríklad pracovisko CERN, ktoré sa síce venuje výskumu časticovej fyziky, ale ako „vedľajší produkt“ prinieslo mnoho dnes už bežných praktických technológií (napr. internet alebo dotykový displej).

Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?

V dohľadnej dobe bude potrebné komplexne riešiť problém s dopravou, ktorá sa stáva príliš nákladnou, nebezpečnou a neekologickou. Nemalo by ísť o riešenie jednotlivých problémov, ako sú emisie, znižujúce sa zásoby ropy či preťažené cesty. Musí ísť o celkovú zmenu konceptu dopravy, návrat k hromadnej osobnej doprave a zefektívnenie prepravy tovarov. Druhou oblasťou týkajúcou sa mobilnej robotiky je potreba nových ľahkých a súčasne výkonných zdrojov elektrickej energie. Zaujala ma technológia palivových článkov a som zvedavý, kam sa vývoj v tejto oblasti posunie.

Máš nejaký cieľ/métu, kde by si sa chcel vo svojom živote dopracovať (osobne, kariérne…)? Čo by si potreboval na dosiahnutie tohto cieľa?

V najbližšom čase by som rád dokončil doktorandské štúdium a aktívne sa zapojil do ďalších výskumných projektov na katedre. Vo vzdialenom horizonte by som rád mal svoj výskumno-technický tím v rámci univerzity, ktorý by bol schopný inovatívne riešiť zaujímavé problémy z oblasti automatizácie. Bude to vyžadovať veľa práce, pomoci od starších kolegov, ale aj šikovných mladých ľudí, ktorí budú ochotní vzdelávať sa a tvoriť.

Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať?

Slovensko by si malo vážiť tých, ktorí chcú pracovať a tvoriť skutočné hodnoty. Najvyššou hodnotou pritom nemôže byť finančný zisk, ako to dnes vnímajú mnohí (nielen mladí) ľudia. Myslím, že je nutný systémový pohľad na vec s jasne definovanými dlhodobými cieľmi. Môžem sa vyjadriť iba k problémom v odbornom školstve, kde je zrejmé, že sa musíme posunúť od kvantity ku kvalite. Až potom sa môže zmeniť firemné povedomie a Slovensko bude krajinou poskytujúcou nielen pracovnú, ale aj odbornú silu.