Čo Vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli pre techniku ako Vašu životnú profesiu?

Vďaka rodičom som bol od detstva obklopený výpočtovou technikou. Myslím, že keď som bol tak v druhej triede, zaobstarali si počítač Atari 800 XL. Najprv som na ňom predovšetkým hrával hry. Tá úplne prvá bola hra pong, ktorú napísal môj otec. Pri dovoze sa totiž poškodili pásky s hrami, a tak nejaké sám naprogramoval. Ešte teraz si živo pamätám, ako ma očaril jeho prvý program. Dokázal síce len napísať text na obrazovku, ale v televízii sa objavilo moje meno! Od druhého stupňa ZŠ sme potom mali doma PC a časom tiež prvé kurzy programovania.

Aké vlastnosti musí mať človek, ktorý sa rozhodne založiť techno-startup/firmu?

V prvom rade treba mať otvorené oči. Vždy sa snažím premýšľať, ako konkrétne veci urobiť trochu inak, než je obvyklé. Je to zvyk z práce, keď som si pod tlakom termínov vždy musel položiť otázku, ako to urobiť, aby sa všetko dalo stihnúť. Tiež je fajn čítať a baviť sa s inými ľuďmi o svojich či ich nápadoch a k dispozícii je aj neobmedzené množstvo inšpiratívnych článkov. Druhou dôležitou vlastnosťou je schopnosť svoj nápad správne vysvetliť a prezentovať. Často je to potrebné voči zákazníkom aj investorom. Navyše pokiaľ to nedokážete prezentovať, je takmer isté, že pri tom nevydržíte. Prestanú vás baviť rozhovory s ľuďmi, ktorí vám nerozumejú, pretože dosiahnutie prvého úspechu trvá niekedy veľmi dlho.

Musia byť pracovníci úspešného startupu/firmy nevyhnutne workoholici alebo od čoho závisí úspech?

Pracovitosť a vynaložené úsilie je rozhodne to, čo šancu na úspech zvyšuje. Ešte jeden odoslaný e-mail, navštívená konferencia, nová funkcia v programe či telefonát zákazníkovi. Musí vás to baviť. Na druhej strane treba dodržiavať určitú mentálnu hygienu – venovať sa cez víkend rodine, spraviť si čas na dovolenku či skrátka vedieť povedať nie.

Kde ste investovali svoje prvé zarobené peniaze a prečo práve tam?

Pred začatím vlastného podnikania som pracoval na desiatkach projektov v medzinárodnej IT poradenskej firme. A keďže som pracoval na troch rôznych kontinentoch, tak som veľa cestoval. Nedávno som čítal štúdiu, že zážitky urobia človeka oveľa šťastnejším ako hmotné darčeky. Takže teraz sa môžem sústrediť na rozvoj firmy bez pocitu, že by mi niečo utieklo. Sme predsa ešte len na začiatku. Takže investujem čas a peniaze do svojej firmy Neuron soundware.

Máte nejaké zásady či osvedčené postupy, ktorých sa vo svojej práci držíte?

Čítam weby o startupoch a inováciách, zahraničné aj české, napríklad Techcrunch, MIT Review – používam na to rss čítačku. Zaujímavý je aj portál medium.com, ktorý ponúka originálne články, a tiež algoritmus, ktorý podľa preferencií dobre vyberá, čo človeka zaujíma. Denne mám v pošte výpisy zaujímavých textov a čítam ich ešte skôr, ako vstanem z postele. Za úplne zásadné považujem získať na svoj projekt čo najrýchlejšie spätnú väzbu od okolia, resp. potenciálnych zákazníkov. Pri veľkých firmách trvajú nákupné procesy tak dlho, že aj keby prišiel dopyt okamžite, tak bude dosť času projekt dotiahnuť. My to vždy robíme tak, že keď pripravujeme nejaký produkt, najskôr sa detailne zaoberáme potrebami zákazníka. Až potom pristúpime k návrhu konkrétnej podoby technologického riešenia.

Čo považujete v súčasnosti za najväčšiu technickú alebo spoločenskú výzvu?

Myslím, že sa blíži druhý čas rozbíjania strojov. A že celá spoločnosť ani vláda na to nie sú pripravené. Dalo by sa povedať, že iba hasia miestne požiare a nevnímajú blížiace sa tsunami, ktoré nevyhnutne umelá inteligencia spôsobí. A teraz nemyslím tú, ktorá bude konkurovať človeku. Úplne stačí tá špecializovaná. Vláda v ČR sa aktuálne zaoberá problémom, že cca 2 000 baníkov na Ostravsku môže prísť o prácu v stratovej hlbinnej bani. Nikto však nepremýšľa o tom, čo bude, keď prídu o prácu desiatky tisíc profesionálnych šoférov! V novinách si môžete prečítať články, ako vo Francúzsku pokutujú českých vodičov, pretože majú nízke platy alebo pri sebe nemajú potvrdenie o výške platu. Pritom za pár rokov začne kamióny riadiť umelá inteligencia. A že sa to naozaj stane, je takmer nevyhnutné. Rovnaký osud však bude čakať aj mnoho iných povolaní. Časom vzniknú aj nové povolania, ale spoločnosť sa bude musieť naučiť meniť oveľa rýchlejšie. V parlamente sa diskutuje o dôchodkovej reforme, ale je dosť dobre možné, že za 40 rokov nebudú existovať ani peniaze.