Kvalita robotov dramaticky stúpla

Slovenský tím robotikov znova potvrdil svoje kvality – podarilo sa im obhájiť vlaňajšie prvenstvo a znova získali zlatú medailu. Pridali sa k nim aj stredoškoláci z Liptovského Mikuláša a z tohto renomovaného medzinárodného podujatia priviezli na Slovensko ďalšie medaily. Konštruktéri Jozef Škultéty, Michal Beňo, Ján Maláč a Peter Mihál so svojím robotom J2MP zvíťazili nad konkurenciou z celej Európy už vlani. Nezaspali však na vavrínoch, a tak sa im podarilo v najnáročnejšej súťažnej disciplíne – Zbieraní pukov (Puck Collect) – poraziť súperov znova.

Ako povedal Jozef Škultéty, doktorand na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU): „Tento rok sme prepracovali mechanickú konštrukciu, využili sme výkonnejšie motory zo stavebnice Tetrix a niektoré plastové diely sme nahradili kovovými. Tým sa robot výrazne zrýchlil a je celkovo odolnejší napríklad proti nárazom súperov. Pridali sme aj ďalšie dva ultrazvukové senzory, ktoré nám umožnili presnejšiu navigáciu robota na ihrisku.“ V tejto súťažnej kategórii bolo zaregistrovaných 18 tímov z deviatich európskych krajín.

Technická kvalita robotov oproti vlaňajšiemu ročníku dramaticky stúpla. Cieľom robotov bolo zozbierať v danom časovom limite čo najviac pukov vlastnej farby (červené alebo modré) na malom ihrisku. „V sobotu sa nám príliš nedarilo, pokazil sa nám senzor, ktorý rozpoznával farbu pukov, ktoré bolo treba zbierať. Podarilo sa nám ho však vymeniť. Ešteže sme si vzali náhradný, inak by sme sa nedostali do ďalšieho kola,“ hovorí jeden z autorov, Michal Beňo. „Potom sa nám už nič nepokazilo a vo finále sme zvíťazili vo všetkých siedmich zápasoch,“ pokračuje M. Beňo.

Tento ročník súťaže bol pre Slovensko mimoriadne úspešný. Na ­prvých dvoch miestach v novej kategórii LegoSumo sa umiestnili stredoškoláci z gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Ich roboty dokázali vytlačiť z ringu robotických zápasníkov z Anglicka, Írska či Rumunska. Poslednú medailu do zbierky získal Ján Bačík za projekt Prometheus, ktorý je určený na riadenie autonómnych modelov helikoptér. Celkovo sa tak Slovensko umiestnilo v hodnotení krajín na druhom mieste za Poľskom.

Spracované podľa tlačovej správy www.robotika.sk.

Zdroj obrázkov: www.robotchallenge.org