Praktické poznatky súdneho znalca

Z praxe súdneho znalca musím konštatovať, že v poslednom období je medzi ľuďmi akási ľahostajnosť a bagatelizovanie problémov, ktoré vyúsťujú aj do nedodržiavania zaužívaných predpisov. Dôsledky takéhoto konania občanov/pracovníkov sa prejavia rýchlo. Začnem výchovou a vzdelávaním, resp. školeniami BOZP. Vychádzajúc z dlhoročnej praxe, musím povedať, že v tejto oblasti sme boli v minulosti ďalej, ako je to v súčasnosti. Chýba prevencia, ktorá je súčasťou BOZP. Len také povinné poučenie pracovníkov v organizácii na získanie odbornej spôsobilosti § 20 – poučený pracovník vo vzťahu k elektrickým inštaláciám/zariadeniam sa buď vôbec nevykonáva, alebo sa vykazuje len na papieri. Pracovníci neovládajú prakticky žiadnu legislatívu, predpisy, STN a nevedia sa zorientovať, keď príde k nejakej udalosti. Potom už býva často neskoro, lebo poškodené zdravie sa ťažko vracia, nehovoriac o strate toho najcennejšieho ľudského života.

Keď sa zavŕtate do nízkonapäťových silových káblov

V jednej súkromnej firme, ktorej kancelárske priestory sa nachádzali vedľa výrobnej haly, bolo potrebné vyriešiť odhlučnenie, lebo hluk sa z výrobnej haly šíril veľkou intenzitou do kancelárskych priestorov. Preto konateľ tejto firmy poveril jedného z pomocných robotníkov, ktorý vynikal dobrou zručnosťou, aby zo strany výrobnej haly vytvoril protihlukovú zástenu s cieľom znížiť v kancelárskych priestoroch hladinu hluku na prijateľnú úroveň. Podobné práce zo sadrokartónom pracovník už vykonával v minulosti k plnej spokojnosti konateľa firmy. Dotyčný pracovník si všetko k práci pripravil, aby mohol požadovanú protihlukovú stenu zrealizovať. Elektrikár pracujúci v danej firme ho upozornil: „Ferko, dávaj si pri práci pozor, lebo na strope sa nachádzajú v sadrokartónovom kastlíku silové nízkonapäťové káble.“ To bolo celé poučenie pred začatím jeho práce. Podotýkam, že v čase práce sa v danej kancelárii nachádzali štyri administratívne pracovníčky, každá pracujúca za počítačom. Pán František si urobil z plechových profilov rám, ktorý sa snažil ukotviť v strope presne tam, kde sa nachádzala skrinka so sadrokartónu s nn káblami. Pri vŕtaní nešťastne zavŕtal do jedného z káblov, následkom čoho vznikol oblúk, ktorý ho smrteľne poranil. Oblúk sa preniesol z pracovníka na blízko sediacu administratívnu pracovníčku, ktorú popálil (spálil jej plecia a časť ruky). Zranenia 32-ročného pracovníka následkom elektrického oblúka boli natoľko vážne, že zakrátko zomrel. Administratívna pracovníčka bude musieť absolvovať niekoľko plastických operácií, aby sa mohla vyzliecť do plaviek.

Pri vyšetrovaní uvedeného úrazu boli zistené niektoré skutočnosti. Organizácia nezabezpečila a nevykonala pre svojich zamestnancov žiadne preukázateľné školenie o odbornej spôsobilosti v elektrotechnike podľa § 20 vyhlášky č. 508/2009 Z. z. so zápisom o poučení. Školenie o bezpečnosti práce vykonal pracovníkom bezpečnostný technik, ktorý nemal elektrotechnickú spôsobilosť, aby mohol takúto činnosť vykonávať. Poučenie v odbore elektro môže vykonať len pracovník s odbornou spôsobilosťou podľa vyhlášky č. 508/2009 Z. z. (napr. min. podľa § 20 poučená osoba, ak bola poverená na túto činnosť zamestnávateľom).

Ďalej bolo zistené, že elektrotechnik, ktorý mal znalosti o kábloch/inštalácii v sadrokartónovej skrinke, vykonal len krátke upozornenie, ktoré sa nedá v žiadnom prípade považovať za bezpečnostné školenie/poučenie. Keďže vedel, že prácu bude vykonávať pracovník, ktorý nemá elektrotechnické vzdelanie ani odbornú spôsobilosť, mal nad ním mať počas práce trvalý dozor, alebo vytvoriť do skrinky otvory, aby bolo vidieť káble/elektroinštaláciu. K tomu však nedošlo.

Ďalším hrubým porušením bezpečnosti bolo, že počas vykonávania činnosti pracovali v kancelárii štyri administratívne pracovníčky napriek tomu, že v danej miestnosti bolo počuť hluk a prášilo sa. Tých pochybení bolo viac, preto organizácia dostala poriadnu pokutu. Pokuta však už neoživí mŕtveho pracovníka, ktorý v ťažkých bolestiach odchádzal z tohto sveta.

Ako prísť o 11 000 eur

Ďalší zaujímavý prípad sa odohral na jednom z našich panelových sídlisk. Dcéra bývalého revízneho technika, ktorý je už na dôchodku, si kúpila na siedmom poschodí bytového domu trojizbový byt. Oteckovi povedala, že si dá v byte vymurovať bytové jadro a rekonštruovať elektrickú inštaláciu. Nie však hneď, ale až si našetrí nejaké peniaze, a že to tak rýchlo nebude. Niekedy v septembri jej v hlave skrsol nápad, že prekvapí svojich rodičov a dá si byt upraviť tak, aby na Vianoce mohli spolu stráviť chvíle pohody už v jej novom byte. V Zlatých stránkach si našla firmu, ktorá zrekonštruuje celý byt podľa jej predstáv. V bankovej finančnej inštitúcii dostala hypotéku 11 000 eur. S firmou uzavreli jednoduchú zmluvu o diele, v ktorej bolo podmienkou najskôr uhradiť firme sumu 11 000 eur s tým, že do mesiaca bude dielo hotové. Prekvapenie sa však nekonalo na Vianoce, ale už na Dušičky.

Firma vykonala elektrickú inštaláciu v panelovom byte tak, že na kolíku (PE) v každej zásuvke bola fáza (L). Vypínače, inštalačné škatule a zásuvky trčali zo steny. K elektrickej inštalácii nebola vypracovaná žiadna projektová dokumentácia, nebolo podané ani hlásenie stavebnému úradu, že bude prebiehať rekonštrukcia bytu. Bytový rozvádzač neobsahoval žiadne prúdové chrániče ani prepäťové ochrany. Káblové vedenie bolo uložené v dilatačných drážkach v podlahe. Vodiče/káble v inštalačných škatuliach boli odblankované/holé konce, nezaizolované. Bezpečný stav elektroinštalácie nebol preukázaný žiadnou revíznou správou.

V takomto stave pani Renáta dielo neprebrala a do hry vstúpil súdny znalec. Ten len potvrdil, že jestvujúci stav elektrickej inštalácie je nezlučiteľný s platnými predpismi a normami a že zariadenie môže v takomto stave ohroziť zdravie a život človeka. Firma zo Zlatých stránok napriek týmto skutočnostiam trvala na tom, že vykonaná elektrická inštalácia je v poriadku a že žiadne peniaze jej nevráti. Tento prípad sa šil horúcou ihlou. Pani Renáta si vo svojej mladíckej naivite neuvedomila, že v dnešnej spoločnosti sa nachádzajú medzi serióznymi firmami aj podvodníci, ktorí nečestnou prácou pripravia ľudí o peniaze a veľakrát aj o zdravie.

Neskontrolovaný výrobok nesmie ísť na trh

Tretí prípad sa týka jednej organizácie na Slovensku, v ktorej mnoho rokov k spokojnosti zákazníkov vyrábajú rozvádzače/rozvodnice. Čo sa však môže stať aj v takej zavedenej firme, ktorá produkuje kvalitné výrobky, je až neskutočné.

Zákazník, elektromontážna firma, ktorá si roky objednávala v našej firme rozvádzače, si objednal výrobu nového priemyselného skriňového rozvádzača. Obidve strany sa dohodli v pondelok, že rozvádzač bude vyrobený nasledujúci týždeň v piatok za cenu 3 300 eur. Pracovníci sa hneď pustili do výroby rozvádzača, aby stihli dohodnutý termín dodávky. Všetko bolo riadne naplánované a rozvádzač mal byť hotový v piatok okolo obeda. Vo štvrtok však zákazník vzdialený cca 100 km mal cestu do mesta, kde sa tento predmetný rozvádzač vyrábal. Zastavil sa u výrobcu, či náhodou nie je rozvádzač už hotový, že by si ho odviezli na svojom vozidle. Vedúci však rezolútne vyhlásil, že dohoda bola taká, že si zákazník príde pre vyrobený výrobok až v piatok popoludní. Nastali bežné lichôtky od zákazníka, že roky si dávajú vyrábať rozvádzače u nich a že sú s ich prácou vždy spokojní. A tak, aj keď nebola na rozvádzači vykonaná kusová skúška (revízny technik, ktorý ju mal vykonať, mal vo štvrtok dovolenku), zákazník si vyrobený rozvádzač vo štvrtok naložil a odviezol. Však kusová skúška je len formalita, nech ju zajtra revízny technik vypíše a pošle poštou. Všetko nasvedčovalo tomu, že realizácia sa vykoná bez problémov, ale nedopadlo to dobre.

V piatok zákazník už od rána montoval uvedený rozvádzač v blízkom autoservise namiesto pôvodného rozvádzača. Keď bola asi polovica obvodov elektrickej inštalácie pripojená na nový rozvádzač, pracovníci si chceli uvedenú časť odskúšať. Po pripojení na napájanie došlo k nepochopiteľným zmenám, ale hlavne ku škodám. Časť pripojených spotrebičov bolo ihneď poškodených. Škoda bola viac ako 5 000 eur. Príčina bola v tom, že prívod do rozvádzača bol štvoržilový (sústava TN-C) a rozvádzač bol vyhotovený pre sústavu TN-S. Prepoj medzi prípojnicou PEN a PE zabudli v zhone zrealizovať, a tak sa stalo, že v elektrickej inštalácii sa miesto 230 V objavilo na spotrebičoch napätie 400 V, čo tieto spotrebiče nemohli zniesť.
Z prípadu je jasné, že urýchlená práca sa nevypláca. Revízny technik by pri kusovej skúške rozvádzača na takúto chybu určite prišiel. Objednávateľ si nárokoval náhradu vzniknutej škody u dodávateľa, lebo to bude riešiť súdnou cestou. Vzájomné dlhoročné dobré vzťahy sa medzi nimi narušili a vyzeralo to zle. Ako znalec som do toho vstúpil a dodávateľa som informoval, že by bolo dobré vzájomne sa dohodnúť a neriešiť to radikálne, lebo nikomu to nepomôže. Bol som prekvapený, keď mi konateľ dodávateľskej firmy oznámil, že sa stretli, porozprávali sa a dlžnú sumu 5 000 eur zákazníkovi uhradil. Odmenou mu boli ďalšie objednávky a obnova vzájomných dobrých vzťahov. Svojim pracovníkom konateľ rázne dohovoril, že nemôžu neskontrolovaný výrobok pustiť na trh, aby nenastali podobné komplikácie. Prípad sa teda skončil happy endom, čo je v súčasnosti určite raritou.

Tragická oslava

Svoj príspevok by som zakončil tragickým prípadom, ktorý sa stal pri domácom pálení liehu v jednom rodinnom dome na Slovensku. V rodine sa v nedeľu očakávali slávnosti spojené s príchodom malého človiečika na svet. A ako by to bolo, keby pri tom nebol alkohol, najlepšie vlastný. A tak majiteľ domu, starší pán, si v pivnici vytvoril akúsi pálenicu, kde si v stredu popoludní vyrábal destilát z ovocného kvasu. Pri práci mu asistoval jeho štvorročný vnuk Jurko. Pri práci začul ostrý zvuk – únik pary z destilačného zariadenia. Ihneď zavolal na manželku, aby si prišla do pivnice po ich vnuka. Pre vnuka si prišla však nevesta, ktorá ho odviedla z tohto priestoru.

Keď bola so svojím synom na verande, ozval s z pivnice silný výbuch, pri ktorom došlo k poškodeniu dverí vedúcich do pivnice a k rozbitiu všetkých okien v pivnici. V pivnici horelo všetko, čo bolo horľavé, záclonky, papier aj šatstvo na majiteľovi domu. Takmer súčasne došlo k druhému výbuchu v priestore verandy, pri ktorom došlo k narušeniu statiky budovy medzi obvodovými múrmi a stropom v miestnostiach na prízemí rodinného domu. Požiar sa však členom domácnosti podarilo uhasiť. Ďalšie následky pocítila manželka majiteľa rodinného domu, ktorej tlaková vlna pri zabuchnutí kuchynských dverí pomliaždila končeky prstov. Majiteľ sa snažil uhasiť požiar, prišlo mu však nevoľno a privolaná rýchla zdravotná pomoc ho uložila na nosidlá, kde upadol do bezvedomia a krátko nato zomrel.

Čo sa vlastne stalo? Ako to prebiehalo? To boli už otázky na súdneho znalca, ktorého si prizvala polícia, ktorá prípad vyšetrovala. Domáci pán mal zhotovené zariadenie na pálenie destilátu s kotlom na pevné palivo a s miešadlom s elektrickým pohonom prevodovky do malých otáčok. Nad týmto zariadením voľne visela 60 W žiarovka s objímkou bez krytu. Pod kotlom bol na ohrev kvasu otvorený oheň (na drevo/uhlie). V čase, keď sa v pivnici nachádzal štvorročný vnuk, upchal sa chladič a nasledoval výron pary s destilačného zariadenia spojený s ostrým zvukom. Krátko po odchode chlapca z pivnice nastal ďalší výron pary, ktorý spôsobil prasknutie žiarovky umiestnenej nad kotlom a tým iniciáciu explozívneho horenia s následnou mohutnou tlakovou vlnou, ktorá rozštiepala vstupné dvere do pivnice z masívu, rozbila sklo v kovových oknách a v priestore pivnice vypukol požiar. Pri odchode chlapca z pivnice nevesta nechala pootvorené dvere a koncentrované etylalkoholové pary, ktoré stúpajú nahor, sa dostali do priestoru verandy, kde spolu so vzduchom vytvorili už výbušnú zmes. Takúto výbušnú zmes inicializoval skrat od holých/odizolovaných koncov vodičov vstupujúcich do stropného svietidla vo verande následkom prvého výbuchu. Druhý výbuch, ktorý prakticky splynul s prvým, spôsobil rozbitie všetkých skiel v oknách rodinného domu a narušenie statiky. Čo k tomu dodať, o život prišiel človek, ktorý si neuvedomil nebezpečenstvo liehových pár v uzavretom priestore s otvoreným ohňom. Príroda tvrdo trestá neznalosť prírodných zákonov, čo sa aj v tomto prípade potvrdilo.

Ing. Ján Meravý
certifikovaný elektrotechnik špecialista, revízny technik VTZ E, súdny znalec
LIGHTNING – služby elektro Trenčín
lightning@lightning.sk