História IoT

Prvé prototypy IoT (angl. Internet of Things) zariadení sa objavili začiatkom roku 1990, keď John Romkey pripojil hriankovač k internetu. Približne v rovnakom čase na jednej univerzite v Pittsburghu v Pensylvánii bol automat Coca-Cola pripojený k sieti, aby sa mohli na diaľku monitorovať zásoby a okolité podmienky. Oba tieto príklady sotva predstavujú IoT v modernom slova zmysle, ale slúžia ako historické príklady predmetov každodennej potreby, ktoré môžu komunikovať cez internet.

Prvýkrát použil slovné spojenie Internet of Things Kevin Ashton v roku 1999, ktorý pracoval v oblasti sieťovej RFID a vznikajúcich snímacích technológií. Stalo sa tak počas jednej prezentácie jeho práce. Napriek tomu, že K. Ashton pritiahol záujem, termín internet vecí si nasledujúcich desať rokov nezískal veľkú pozornosť.

V roku 2005 Medzinárodná telekomunikačná únia zverejnila svoju prvú správu na túto tému. Opísali IoT ako úplne novú dynamickú sieť sietí, novú dimenziu vo svete informačných a komunikačných technológií: od možnosti pripojenia kdekoľvek a kedykoľvek po pripojenie k čomukoľvek.

Podľa mnohých IT odborníkov trh s internetom vecí vznikol v rokoch 2008 až 2009. Spolu s rastom počtu smartfónov a tabletov vzrástol v roku 2010 počet zariadení pripojených k internetu na 12,5 miliárd. Zaujímavý je aj fakt, že ľudská populácia sa v tom čase zvýšila na 6,8 miliárd.

Rok 2011 bol významným rokom v histórii IoT. Na trh bol uvedený protokol IPv6, ktorý zaistil, že veľké množstvo IoT zariadení sa mohlo pripojiť k internetu a boli jedinečne identifikované. Veľké spoločnosti ako Cisco, IBM a Ericsson spustili vzdelávacie a marketingové kurzy v tejto oblasti. Zároveň Arudino a podobné hardvérové platformy sprístupnili IoT nástroj počítačovým amatérom.

Termín internet vecí sa dostal do povedomia masového trhu začiatkom roku 2014, keď spoločnosť Google kúpila Nest Labs. Tento krok stimuloval vstup mnohých nových firiem na trh s inteligentnými domácnosťami. V čase nákupu spoločnosť Nest uviedla na trh samoučiaci sa termostat, ktorý pomohol znížiť účty za energie v domácnosti. Pod vedením spoločnosti Google sa Nest stala značkou inteligentných domácich zariadení.

Odvtedy sa zariadenia IoT stali bežnými v každodennom živote. Mnoho technologických spoločností sa teraz zameriava na vývoj produktov a služieb IoT. Konkrétne boli spustené špecializované nízkoenergetické siete (LPWAN) pre internet vecí. Najväčší poskytovatelia cloudových služieb na svete spustili IoT platformy, aby vývojárom pomohli priniesť obrovské množstvo zariadení online. Najviac používateľov si získali poskytovatelia ako AWS IoT, IBM Watson IoT a Microsoft Azure IoT.

Aplikácie IoT v roku 2021

Priemyselné podniky využívajú IoT na zvyšovanie efektívnosti procesov a služieb, úsporu peňazí a vytváranie lepších používateľských podmienok. Vplyv IoT na priemysel je obrovský a možno očakávať jeho ďalšie rozširovanie.

Výrobný sektor

V súčasnosti začína výrobný priemysel využívať technológie umelej inteligencie na pokročilú analýzu, prediktívnu údržbu a optimalizáciu procesov. Pre všetky tieto aplikácie poskytuje IoT výpočtovú infraštruktúru a spôsob extrakcie veľkého množstva údajov v reálnom čase. Očakáva sa, že od roku 2021 zabezpečí IoT v kombinácii s umelou inteligenciou rozsiahle používanie digitálnych dvojčiat, lepšiu bezpečnosť v pracovnom prostredí a využitie kolaboratívnych robotov s presnejšími schopnosťami pohybu.

Zdravotnícky sektor

IoT v zdravotníctve sa v priebehu rokov vyvíjal pomaly. Avšak globálna pandémia COVID-19 so súčasnými trendmi v oblasti internetu vecí vytvorila vhodné prostredie na inovácie. Dopyt po konkrétnych IoT aplikáciách v oblasti zdravia, ako sú online konzultácie, digitálna diagnostika, vzdialené monitorovanie a pomoc robotov, rastie. Riešenia vyvinuté v roku 2020 nastavia trendy v oblasti internetu vecí aj v roku 2021 a budú v tejto oblasti určovať budúcnosť internetu vecí.

Energetický sektor

Potreba inteligentných energetických riešení je nutná z hľadiska očakávaného globálneho zvýšenia spotreby energie o 50 % do roku 2050. IoT predstavuje nástroj, ktorý by mohol spôsobiť revolúciu v energetickom priemysle od výroby po distribúciu a tiež by menil spôsob interakcie spoločnosti so zákazníkom. V roku 2020 sa začalo zatiaľ s najväčším rozvojom projektov v rôznych oblastiach, ako je distribúcia energie, optimalizácia siete, vzdialené monitorovanie, prediktívna údržba a vytvorenie väčšej transparentnosti s cieľom lepšieho informovania zákazníkov. V nasledujúcich rokoch sa bude v týchto projektoch pokračovať a budú vyžadovať vývoj IoT zariadení a softvéru pre energetický sektor.

Automobilový sektor

Väčšina nových automobilov, ktoré prídu na trh v roku 2021, budú autá pripojené k internetu. Okrem možností bezdrôtovej aktualizácie softvéru budú nové automobily využívať technológiu IoT na zvýšenie času prevádzkyschopnosti vozidla, zaistenie lepšej bezpečnosti pre vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky a zníženie emisií. V roku 2021 a neskôr bude internet vo vozidlách využívať snímače na čítanie rôznych údajov a informácií o vodičoch z okolitého prostredia, aby boli autá inteligentnejšie a bezpečnejšie. Celosvetovo bude do roku 2023 pripojených k internetu okolo 70 % úžitkových a nákladných vozidiel.

Top IoT trendy na rok 2021

Väčšina súčasných trendov v oblasti IoT bude predstavovať aktualizáciu starších trendov. Digitálne dvojča a prediktívna údržba budú pokračujúcim trendom, ktorý sa vo veľkom využíval v priemysle v roku 2020. No prídu aj také technológie, ktoré sa doteraz vo svete internetu vecí ešte neobjavili alebo sa málo používali. Rozsiahle využívanie 5G, prechod na bezpečnejší internet vecí a aj pretrvávajúca pandémia budú diktovať trh s internetom vecí a technologické trendy. Budúcnosť IoT bude inteligentnejšia, bezpečnejšia a spoľahlivejšia.

Vznik inteligentných miest

Za posledných pár rokov vzniklo množstvo IoT projektov, ktoré mali dosah na celé mesto a komunitu. Mestská správa v Amsterdame využíva adaptívne osvetlenie, kamery a verejnú WiFi sieť na námestiach mesta. Singapur využíva platformu snímačov Smart Nation na zhromažďovanie, analýzu a spoločné využívanie údajov z pripojených snímačov a zariadení na zlepšenie mestského plánovania, dopravy a verejnej bezpečnosti. Pretože tieto projekty začínajú generovať veľké množstvo údajov, mestá majú šancu implementovať rôzne inteligentné riešenia na uľahčenie dopravných zápch a zvýšenie bezpečnosti občanov pomocou umelej inteligencie. Vývoj 5G a edge computingu posunie analýzu údajov na ďalšiu úroveň, keď sa mestá stanú centrami inovácií.

5G sieť

Základnou súčasťou mnohých dnes nasadených systémov IoT je bezdrôtové pripojenie. Piata generácia mobilného pripojenia (5G) predstavuje spoľahlivejšie pripojenie a v súčasnosti sa stáva hlavnou témou, pretože väčšina telekomunikačných operátorov začala s prijímaním tejto siete. 5G sieť poskytuje nižšiu latenciu dátového prenosu, vyššiu prenosovú rýchlosť a všadeprítomné pokrytie. Tieto výhody poskytnú zdokonalené služby IoT so spracovaním údajov v reálnom čase a rýchlejšími reakciami. Sieť piatej generácie bude mať najväčší vplyv na autonómne vozidlá, vzdialené monitorovanie, prípadne riadenie robotov v reálnom čase v nebezpečných oblastiach.

Bezpečnosť je prvoradá

Vďaka veľkému počtu zariadení pripojených k internetu poskytuje IoT rozsiahlu štruktúru pre kybernetické útoky, vďaka čomu je bezpečnosť mimoriadne dôležitá. Zvýšené prijatie technológie blockchain sa tiež stáva jedným z posledných trendov v oblasti internetu vecí. KT, najväčší telekomunikačný operátor v Južnej Kórei, nedávno oznámil svoju blockchainovú službu na zabezpečenie zariadení pripojených k internetu vecí cez satelit. Blockchain obsahuje silnú ochranu proti neoprávnenej manipulácii s údajmi, umožňuje blokovanie prístupu k zariadeniam a vypínanie ohrozených zariadení v sieti.

Zdroje

[1] Khvoynitskaya, S.: The history and future of the internet of things. Itransition. [online]. Publikované 25. 11. 2019. Citované 10. 12. 2020. Dostupné na: https://www.itransition.com/blog/iot-history.

[2] IoT trends to expect in 2021. Krakul. [online]. Publikované 18. 10. 2020. Citované 10. 12. 2020. Dostupné na: https://krakul.eu/iot-trends-to-expect/.

[3] The future of IoT: 10 predictions about the Internet of Things. Norton. [online]. Publikované 28. 8. 2019. Citované 10. 12. 2020. Dostupné na: https://us.norton.com/internetsecurity-iot-5-predictions-for-the-future-of-iot.html.