Rozhovory


Prínosy digitalizácie výrazne prekročia vynaložené investície

20.12.2018
Prínosy digitalizácie výrazne prekročia vynaložené investície

Keď sa začne hovoriť o štvrtej priemyselnej revolúcii, hneď sa nám premietnu obrazy fabrík plnej robotov, bez jediného človeka či čiernych skriniek, do ktorých nahádžeme vstupné suroviny a na ich výstupe odoberáme hotové, na mieru zákazníka pripravené výrobky. Áno, možno sme sa vydali týmto smerom, ale stále sme len na začiatku. O tom, čo konkrétne prináša digitalizácia procesov výrobným podnikom, kde treba začať a či na to potrebujete miliónové investície, sme sa porozprávali s Mariánom Filkom, ktorý je v divízii Digital Factory a Process Industries and Drives v spoločnosti Siemens, s. r. o., manažérom pre oblasť Digital Enterprise.

Zamestnanec neznamená pre firmu náklady, ale investíciu

19.12.2018
Zamestnanec neznamená pre firmu náklady, ale investíciu

O automatizácii a digitalizácii procesov sa dnes hovorí na každom kroku. Táto zmena od firiem vyžaduje inováciu nielen organizačnej štruktúry či procesov, ale aj schopností zamestnancov. Treba viac investovať do rozvoja talentu zamestnancov, ich kognitívnych schopností či potrebných zručností. Sú na to zamestnávatelia a zamestnanci pripravení? Čo konkrétne je nevyhnutné urobiť na obidvoch stranách barikády? O svoje názory na túto tému sa podelil Zoltán Demján, kouč, lektor a konzultant v oblasti rozvoja osobnosti a firiem.

Ovocie Priemyslu 4.0 nevyrastie z izolovaných riešení

27.11.2018
Ovocie Priemyslu 4.0 nevyrastie z izolovaných riešení

V priebehu posledného desaťročia využilo viac ako 2 000 zamestnancov priemyselných organizácií príležitosť v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy na nemeckej Technickej univerzite v Darmstadte, kde preberali témy, ako je Industry 4.0, digitalizácia a efektívnosť výroby, a naučili sa vypracovať stratégiu implementácie. K redakčnému mikrofónu sme si pozvali výskumných pracovníkov Jensa Hambacha a Andreasa Wanka a študenta Jonasa Lauera, aby sme zistili, ako malé a stredné podniky v Nemecku postupujú v ich digitálnej transformácii a kde stále vidia priestor na zlepšenie.

High-tech v priemyselných informačných systémoch

27.11.2018
High-tech v priemyselných informačných systémoch

O tom, že sa redakcia ATP Journal ako jediný zástupca slovenských odborných médií zúčastnila na svetovej konferencii IFS 2018 (Industrial and Financial Systems World Conference 2018), sme už informovali v predchádzajúcich číslach. V tomto čísle prinášame ďalší z exkluzívnych rozhovorov – tentoraz s Antonym Bourneom, globálnym riaditeľom pre priemysel, high-tech a priemyselnú výrobu.

Doteraz pasívny odberateľ sa môže stať aktívnym výrobcom

10.10.2018
Doteraz pasívny odberateľ sa môže stať aktívnym výrobcom

Budovanie inteligentných sietí (Smart Grids) je evolučný proces modernizácie elektrizačných sústav, ktorý však odráža požiadavky a potreby koncových odberateľov na zaistenie cenovo dostupnej, bezporuchovej, kavalitnej a manažovateľnej energie. O tom, či sa toho dočkáme aj my a čo nám to prinesie, sme sa porozprávali s Ing. Petrom Chocholom, PhD., pracovníkom úseku inovácií v spoločnosti SFÉRA, a. s.

Od výroby pizze až po starostlivosť o ľudí

19.9.2018
Od výroby pizze až po starostlivosť o ľudí

Je profesorom v oblasti riadenia a robotiky, vedie medzinárodný tím odborníkov, pripravil bibliu robotiky a už sa stihol prieť aj s významnými svetovými médiami. Pozývajú ho ako špičkového odborníka na mnohé medzinárodné sympóziá, získal prestížne svetové ocenenia. Napriek tomu stojí oboma nohami pevne na zemi. Pred redakčný mikrofón sme tentoraz pozvali Neapolčana srdcom aj dušou, profesora Bruna Siciliana, s ktorým sme sa porozprávali o známych aj horúcich témach robotiky.

Našou hlavnou stratégiou je digitalizácia

17.9.2018
Našou hlavnou stratégiou je digitalizácia

Už Richard „Dick“ Morley, zakladateľ spoločnosti Modicon a vynálezca PLC, napísal vo svojej knihe The Technology Machine, ktorá vyšla v roku 2001, že o dvadsať rokov neskôr, teda takmer v dobe, ktorú teraz žijeme, budú existovať dva typy firiem: tzv. ostrovy výnimočnosti a „tí druhí“. Výnimočné spoločnosti budú zvládať veľa vecí extrémne dobre, napr. výrobu či návrh produktov pre zákazníkov v reálnom čase. Ich pracovníci budú tiež výnimoční – špeciálne vyberaní, školení, motivovaní. Asi to nebude náhoda, že Modicon dnes patrí do skupiny Schneider Electric – jedného z takých ostrovov výnimočnosti. O úspechoch, víziách a nových trhových výzvach sme sa porozprávali s Łukaszom Wieczorekom, obchodným riaditeľom pre priemysel v spoločnosti Schneider Electric Slovakia, spol. s r. o.

Dnes je prioritou prepojiť ľudí, technológie a procesy

07.9.2018
Dnes je prioritou prepojiť ľudí, technológie a procesy

Počas svetovej konferencie IFS 2018 (Industrial and Financial Systems World Conference 2018), ktorá sa konala začiatkom mája v Atlante, si naša redakcia pozvala k redakčnému mikrofónu Marcina Taranka, prezidenta IFS pre strednú a východnú Európu, výkonného riaditeľa pre Poľsko a prevádzkového riaditeľa pre východnú Európu a strednú Áziu. K rozhovoru sa pripojili aj Bartłomiej Denkowski, riaditeľ predpredaja v IFS Poland, a Jozef Kováčik, výkonný riaditeľ pre IFS Czech a IFS Slovakia.

Využívanie virtuálnej a rozšírenej reality je už realita

15.7.2018
Využívanie virtuálnej a rozšírenej reality je už realita

Vstúpiť do témy, o ktorej sa veľa hovorí, ale nikto ju poriadne ešte nezažil a neskúsil, je vždy výzva. S pokorou sme k tomu pristúpili aj v redakcii, aby sme poodhalili jeden z fenoménov dnešnej doby – virtuálnu, rozšírenú a zmiešanú (V/R/Z) realitu. V komerčnom sektore zažíva boom, ktorý mnohí odborníci očakávajú aj v priemyselnom prostredí. O možnostiach využitia V/R/Z reality v priemysle sme sa porozprávali s Ing. Marošom Mudrákom, vedúcim oddelenia špeciálnych aplikácií v spoločnosti MATADOR Automation, s. r. o.

MSV a ELO SYS v Nitre – rokovalo sa o konkrétnych projektoch

11.7.2018
MSV a ELO SYS v Nitre – rokovalo sa o konkrétnych projektoch

Druhýkrát spojili svoje sily Medzinárodný strojársky veľtrh (MSV) a Medzinárodný veľtrh elektrotechniky, energetiky, elektroniky, osvetlenia a telekomunikácií (ELO SYS), aby tak ponúkli odbornej verejnosti ucelenú prehliadku produktov, riešení a služieb z obidvoch odborov. Nás v redakcii zaujímali aj názory samotných vystavovateľov, ako hodnotia svoju účasť, či mali rokovania o konkrétnych projektoch a ako sú schopní pomôcť svojim zákazníkom zvládnuť výzvy štvrtej priemyselnej revolúcie.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>
Konferencia Robotika II
Reklama

Tak si tu žijeme/stavebníctvo

V štruktúre výrobných odvetví národného hospodárstva sú priemysel a stavebníctvo na prvých priečkach. Stavebníctvo sa dostalo do krízy....
Ing. Vladimír Vránsky

Naozaj sa zadarilo?

Tento rok sa vydaril. Čísla sú dobré, potešili. Kade chodím, tade počúvam samé dobré správy. Práce bolo dosť, ba až priveľa, firmy...
Anton Gérer

Technológia a humanita

Technika a technológie pomohli ľuďom v posledných storočiach využívať vodu, paru, železnice, oceľ, elektrinu, ropu, automobily, plyn,...
Ján Košturiak
NEWMATEC 2019
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Január 2019 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22
Podujatia na deň 22.1.2019
ROAD SHOW 2019, Nitra, Žilina, Košice

22.1.2019 - 24.1.2019

23
Podujatia na deň 23.1.2019
ROAD SHOW 2019, Nitra, Žilina, Košice

22.1.2019 - 24.1.2019

24
Podujatia na deň 24.1.2019
ROAD SHOW 2019, Nitra, Žilina, Košice

22.1.2019 - 24.1.2019

25 26 27
28 29 30 31  
RSS | iCal