Rozhovory


Protichodné požiadavky majú napodiv riešenie – optimálnu údržbu

10.2.2020
Protichodné požiadavky majú napodiv riešenie – optimálnu údržbu

Spoločnosť údržby, výroby a montáže podnikov chemického, farmaceutického a papierenského priemyslu SR (SUZ) oslávila koncom minulého roku štvrťstoročnicu svojho pôsobenia na Slovensku. Za toto obdobie sa stala uznávaným profesijným subjektom združujúcim odborníkov z priemyselnej praxe. Jej činnosť a aktivity sú stále v hľadáčiku všetkých, ktorí sa chcú vzdelávať, sledovať najnovšie trendy či byť v obraze z hľadiska realizácie najnovších projektov v uvedených priemyselných odvetviach. S Vendelínom Írom, jedným zo zakladajúcich členov SUZ a jej súčasným prezidentom, sme nielen zaspomínali na predchádzajúce obdobie, ale pomenovali aj výzvy, ktoré stoja pre údržbou a jej pracovníkmi v najbližších rokoch.

Nasleduj Alberta – Vladimír Kohan

10.2.2020
Nasleduj Alberta – Vladimír Kohan

Vladimír Kohan je v súčasnosti študentom 1. ročníka doktorandského štúdia na Fakulte elektrotechniky a informatiky TU v Košiciach v študijnom odbore elektroenergetika. Z jeho doterajších úspechov možno spomenúť odbornú prax v spoločnostiach Východoslovenská distribučná, a. s., a Východoslovenská energetika, a. s. Zúčastnil sa na medzinárodnom projekte Erasmus+ (mobilita v lotyšskom hlavnom meste Riga) a získal pochvalné uznanie za vynikajúce študijné výsledky (2018/2019), Cenu Aurela Stodolu (najlepšia diplomová práca – 2019, Slovenské elektrárne) či Mimoriadne ocenenie za vynikajúce študijné výsledky a propagáciu univerzity (udelené rektorom v r. 2019).

Znalosť správania procesu má zásadný vplyv na výber princípu merania

10.2.2020
Znalosť správania procesu má zásadný vplyv na výber princípu merania

Snímače sú jednou z najdôležitejších súčastí návrhu riadenia každého technologického procesu. Správny výber snímačov je podmienený viacerými faktormi. Slovenský „folklór“ v podobe najnižšej ceny ako najvýhodnejšieho riešenia sa môže skôr či neskôr investorovi vypomstiť. Aj preto je dobré dať si poradiť od skúsených odborníkov. S jedným z nich, Ing. Jozefom Szikorom, vedúcim skupiny merania a regulácie v spoločnosti ProCS, s. r. o., sme sa porozprávali nielen o tom, aké sú aktuálne trendy v oblasti merania tlaku a výšky hladiny, ale aj o skúsenostiach a najlepších postupoch v praxi.

Transformácia energetiky bude (r)evolučná

21.1.2020
Transformácia energetiky bude (r)evolučná

V polovici októbra minulého roku sa na 14. ročníku konferencie ENERGOFÓRUM® stretli takmer tri stovky účastníkov nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Nemecka, Poľska a Ukrajiny. Okrem elektroenergetiky a plynárenstva boli do programu integrované aj otázky teplárenstva a budúcnosti tohto sektora. Ako jeden z oficiálnych mediálnych partnerov sme pozorne sledovali dianie na konferencii a v nasledujúcej časti prinášame dôležité myšlienky z panelovej diskusie s názvom Smart energetika v digitálnej ére.

Nasleduj Alberta – Bronislava Púčeková

21.1.2020
Nasleduj Alberta – Bronislava Púčeková

Bronislava Púčeková je v súčasnosti študentkou 4. ročníka na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline v študijnom odbore energetické stroje a zariadenia. Z jej doterajších významnejších úspechov možno spomenúť získanie Ceny Aurela Stodolu za najlepšiu bakalársku prácu v oblasti energetiky, 1. miesto SOČ – krajské kolo, Cenu primátora mesta zaujímavým osobnostiam či Cenu dekana za vynikajúce študijné výsledky a výborné spracovanie bakalárskej práce. 

Nasleduj Alberta – Lenka Galčíková

21.1.2020
Nasleduj Alberta – Lenka Galčíková

Lenka Galčíková je v súčasnosti študentkou 2. ročníka inžinierskeho štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave v študijnom odbore automatizácia a informatizácia v chémii a potravinárstve. Z jej doterajších významnejších úspechov možno spomenúť pochvalné uznanie dekana za mimoriadne plnenie študijných povinností, cenu rektora Študent roka v kategórii Najlepší študent II. stupňa štúdia či víťazstvo v medzinárodnej súťaži Female Engineers MOL Programme, ktoré sa jej podarilo získať v minulom roku.

Ak sa nezlepší kvalita vzdelávania, dôsledky budú katastrofálne

13.12.2019
Ak sa nezlepší kvalita vzdelávania, dôsledky budú katastrofálne

Aj keď prvé počiatky vedy siahajú do čias starovekého Grécka, jej moderná podoba sa objavila až začiatkom sedemnásteho storočia, keď sa začal na overovanie tvrdení používať experiment. Za viac ako tristo rokov sa veda, výskum a vzdelávanie posunuli o veľký kus vpred. A tak ako v minulosti, aj dnešnú generáciu vedcov trápia pri výkone ich povolania rôzne problémy a výzvy. O tom, ktoré to sú a aké sa črtajú ich riešenia na Slovensku, sme sa porozprávali s jedným z najpovolanejších – prof. RNDr. Petrom Moczom, DrSc. Je vedúcim Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, vedúcim vedeckým pracovníkom v Ústave vied o Zemi SAV, predsedom Učenej spoločnosti Slovenska a predsedom Slovenskej komisie pre vedecké hodnosti.

Svet čakajú najväčšie výzvy od druhej svetovej vojny

13.12.2019
Svet čakajú najväčšie výzvy od druhej svetovej vojny

Viacerí predstavitelia popredných svetových organizácií poukázali na fakt, že Slovensko patrí medzi najrizikovejšie krajiny, čo sa týka dosahu automatizácie na trh práce. V spolupráci s odborníkmi z rôznych oborov sa organizátori tohtoročnej konferencie BeREADY FOR THE FUTURE opäť pokúsili zorientovať študentov stredných škôl v aktuálnych trendoch a možných scenároch budúcnosti, vďaka čomu si budú vedieť vybrať zameranie tak, aby sa dokázali uplatniť v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí. Profitovať by z toho mali nielen oni, ale aj naša krajina. Našu účasť na konferencii sme využili aj my a s Rolandom Ižipom, zástupcom šéfredaktora ekonomického týždenníka Trend, sme sa porozprávali aj o tom, či je Slovensko pripravené na nastupujúcu štvrtú priemyselnú revolúciu a ako motivovať mladých ľudí k štúdiu technických disciplín, ktoré budú pre ďalší rozvoj našej krajiny jedny z rozhodujúcich.

Nasleduj Alberta – Viktor Lučkanič

13.12.2019
Nasleduj Alberta – Viktor Lučkanič

Viktor Lučkanič je v súčasnosti študentom 1. ročníka inžinierskeho štúdia na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave v študijnom odbore robotika a kybernetika. Bakalársku prácu robil v spolupráci so spoločnosťou PSA v Trnave, kde sa zaoberal virtuálnym modelovaním výrobnej linky a následným optimalizovaním výroby. Spolupracoval tiež s dizajnérmi z Fakulty architektúry STU, kde spolu s ďalšími kolegami pracovali v rámci projektu od spoločnosti Škoda na návrhu a zostrojení prototypov v oblasti samočistiacich áut budúcnosti. V súčasnosti sa podieľa na zlepšovaní a inovovaní plánovania výroby vo firme IKEA Components.

Neverte tomu, čo vám prístroj ukazuje, určite to nie je pravda

21.11.2019
Neverte tomu, čo vám prístroj ukazuje, určite to nie je pravda

Meranie prevádzkových fyzikálnych veličín, ako sú tlak, výška hladiny, prietok či teplota, patrí medzi piliere kvalitného riadenia najmä spojitých technologických procesov. Zdá sa vám nadpis článku príliš odvážny až provokujúci? V rozhovore s doc. Ing. Martinom Halajom, PhD., odborníkom so znalosťami nielen z akademickej pôdy, ale aj z viacerých významných projektov z Blízkeho východu, sme sa pokúsili uviesť tému merania v priemyselnej praxi na pravú mieru.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>
MEDIAINFO 2020
Reklama

Príliš veľa rizika a prekvapení

Mnohé výrobné a spracovateľské spoločnosti stále riešia údržbu svojich zariadení až po vzniku neočakávanej udalosti. No cieľom je predsa čo...
Anton Gérer

Teória obmedzení

Je mi ľúto ľudí, ktorí sa narobia len preto, že si nevedia prácu uľahčiť a správne zorganizovať. Chodia z práce unavení a majú pocit...
Ján Košturiak

Priemysel 4.0 – aktuálny stav a možnosti

V súčasnosti je módne prezentovať rôzne zlepšenia a modernizáciu výrobných prevádzok ako súčasť konceptu Priemysel 4.0. Je to asi súčasťou...
Milan Čuj
NEWMATEC2020
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac September 2020 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
RSS | iCal