Výrobné stratégie

Výskum a inovácie pre továrne budúcnosti nie je len záležitosť vývoja a prepájania úplne nových technológií. Výzvy, ktoré stoja pred výrobnými podnikmi, možno hodnotne naplniť len vtedy, ak komunita výrobných podnikov pochopí mechanizmus tvorby hodnoty. „Vymaniť sa zo zaškatuľkovaného myslenia“ je dôležité nielen pre proces vytvárania technologických inovácií, vyžaduje si to aj vytváranie nových prístupov fungujúcich dodávateľských reťazcov a trhov, ktoré chce firma produktami osloviť. Tieto inovatívne prístupy a mechanizmy tvorby pridanej hodnoty sa nazývajú výrobnými stratégiami pre továrne budúcnosti.

Medzi najdôležitejšie prístupy v tomto smere patria:

Od delokalizácie ku Globalizácii 2.0

Nárast dopravných nákladov, potreba vyššej efektívnosti a produktivity, dopyt zákazníkov po produktoch šetrných k životnému prostrediu, vyššia nestabilita cien vstupných materiálov a energií a stále rastúci tlak na skracovanie času na prípravu výroby budú tlačiť na prehodnocovanie stratégií presunu do nízkonákladových krajín. Na služby zamerané personalizované produkty budú vyžadovať nové vzory pre reindustrializáciu západných krajín (Globalizácia 2.0), ktoré prinavrátia výrobu niektorých produktov späť do krajiny pôvodu. Dôležité bude v tomto smere posilniť prepojenie medzi veľkými výrobnými závodmi a malými a strednými podnikmi a vytvoriť európsku sieť výrobných podnikov.

Od systémov produkt/služby (prístup zameraný na produkt) k systému služieb cez produkt (prístup zameraný na služby)

V rozvinutých krajinách sa už „vlna služieb“ rozšírila vo veľkom rozsahu a mnohé sektory s veľkými kapitálovými investíciami (napr. letectvo či automobilový priemysel) súťažia na globálnych trhoch v tom, kto ponúkne zákazníkom zaujímavejšiu skladbu služieb pri používaní svojich produktov (napr. služby týkajúce sa údržby, spoľahlivosti, aktualizácie), ako aj využitie po skončení životnosti (napr. znovupoužitie pre výrobu, recyklovanie, likvidácia). Obzvlášť malé a stredné podniky sa na trhoch snažia konkurovať svojimi špecializovanými riešeniami pridávaním inovatívnych služieb pri tvorbe hodnoty produktov. Tieto inovatívne obchodné modely sú postavené na dynamickej sieti firiem, ktorá sa spojito hýbe a mení s cieľom poskytovať čím ďalej, tým komplexnejšiu skladbu služieb.

V uvedenom kontexte čoraz viac silnie potreba vytvorenia distribuovaného, adaptívneho a vzájomne spolupracujúceho virtuálneho prostredia podniku, ktoré bude tieto nastávajúce procesy podporovať. Aby to však bolo možné uskutočniť, bude potrebné zabezpečiť nové nástroje, ktoré umožnia a podporia dynamickú tvorbu sietí podnikov. Malé a stredné podniky budú obzvlášť vyžadovať nástroje, ktoré im budú nápomocné pri procese trvalého pretvárania a ktoré budú umožňovať spoluprácu a komunikáciu medzi rôznymi subjektmi v rámci hodnotového reťazca produkt – služba.

Od návrhu zameraného na používateľa k návrhu zameranému na pohodu používateľa

Podľa nového vzoru trvalej udržateľnosti čoraz viac narastá dôležitosť používateľov. Používateľ je zároveň spotrebiteľ, občan a pracovník. Jeho pohoda by mohla byť tá víťazná stratégia pre obchodné spoločnosti (B2B) aj pre spoločnosti zamerané na spotrebiteľa (B2C). Podrobnejšie namodelované prostredie môže pomôcť vyvinúť inovatívne riešenia, zamerané na komfort, bezpečnosť, výkonnosť či štýl používateľa. To však bude vyžadovať tvorbu takých inovatívnych riešení, ktoré budú konkurencieschopné, ako aj nových obchodných modelov zabezpečujúcich rýchlu a dynamickú reakciu na trhové zmeny.

Virtualizácia a digitalizácia vzájomných vzťahov medzi výrobou a novými obchodnými modelmi

Vzhľadom na to, že výrobky sa už dnes navrhujú a testujú vo virtuálnom prostredí ešte skôr, ako sú zaradené do výroby, budú nové obchodné modely takisto potrebovať nástroje umožňujúce spoločnostiam ich návrh a testovanie ešte skôr, ako ich využijú prostredníctvom produktov, služieb a výrobných procesov. Vzhľadom na potrebu holistického modelovania produktov a procesov je komplexnosť týchto nástrojov v porovnaní s nástrojmi na vývoj produktov vyššia.

Inovácie

Inovácia by sa mala stať obchodným modelom samým o sebe a trvale spúšťať obchodné procesy: zvyšovanie konkurencieschopnosti prostredníctvom návrhu nových produktov vyžaduje vytvoriť takú stratégiu podniku, kde sa na inováciu produktov a procesov nazerá ako na trvalú, vo veľkej miere distribuovanú, viacúrovňovú a na používateľa zameranú aktivitu. Fungujúca by mohla byť spolupráca medzi spoločnosťami z rôznych sektorov, v rámci ktorej by sa vzájomne obohacovali v rôznych disciplínach. Bude potrebné riešiť a preskúmať nové nástroje, metodológie a prístupy zamerané na komfort používateľov (sociálne siete, vyhľadávanie veľkých skupín ľudí, metódy sociálnych vied – kvalitatívne aj kvantitatívne, generujúce postrehy, modely, prejavy a pod.).

V nasledujúcej časti opíšeme metódy a nástroje na modelovanie, simuláciu a predpovedanie.

Literatúra

[1] Factories of the Future. Multi-annual roadmap for the contractual PPP under Horizon 2020. European Commission 2013.

Pokračovanie v budúcom čísle.

-tog-