Rozhovory


Okrem základných parametrov si všimnite aj funkcie napájacieho zdroja

12.7.2020
Okrem základných parametrov si všimnite aj funkcie napájacieho zdroja

Podľa prieskumu spoločnosti MarketsandMarkets™ Research Private majú napájacie zdroje na najbližšie štyri roky o záujem postarané. Obzvlášť pozitívny vývoj sa očakáva v oblasti priemyselných napájacích zdrojov pre systémy osvetlenia, energeticky účinné technológie či systémy priemyselnej automatizácie. Bez kvalitného a vhodne zvoleného napájacieho zdroja sa môžeme dočkať nemilých prekvapení. Aj preto sme sa na túto tému bližšie pozreli s odborníkom na slovo vzatým – Samuelom Račkom, aplikačným inžinierom spoločnosti Phoenix Contact.

Nové technológie a lokálna výroba energie zmenia doterajší biznis model

11.6.2020
Nové technológie a lokálna výroba energie zmenia doterajší biznis model

V minulom roku oslávila spoločnosť Východoslovenská distribučná, a. s., (VSD) úctyhodných 90 rokov pôsobenia na energetickom trhu. Za toto obdobie si získala vysoký kredit nielen na domácom trhu, ale aj v zahraničí. Súčasný zákazník však od distribučnej spoločnosti očakáva vo všeobecnosti viac ako „len“ spoľahlivú distribúciu elektriny. Chce služby a produkty, ktoré zvyšujú jeho komfort a šetria jeho čas. O tom, ako sa s týmito a ďalšími výzvami stotožňujú vo VSD, a. s., kam smerujú svoje investície a ktoré oblasti rozvoja budú v nasledujúcom období pre spoločnosť prioritou, sme sa v exkluzívnom rozhovore porozprávali s Ing. Radoslavom Haluškom, predsedom predstavenstva a riaditeľom divízie Sieťové služby VSD, a. s.

Budeme riešiť odklon od spaľovania uhlia aj výzvy v teplárenstve či OZE

10.6.2020
Budeme riešiť odklon od spaľovania uhlia aj výzvy v teplárenstve či OZE

Každá oblasť nášho života vyžaduje dennodenné hľadanie riešení, či už v súkromnom alebo pracovnom živote. Priemyselný sektor a sieťové odvetvia potrebujú kompetentných odborníkov nielen so skúsenosťami, ale často aj s odvahou siahnuť po inovatívnych riešeniach. Energetika je vo svojej podstate jedným z najviac regulovaných odvetví, napriek tomu aj ona zažíva v posledných rokoch obdobie zmien a výziev, ktorých riešenia sa dožadujú výrobcovia, odberatelia či nástup prelomových technológií. Na to, aké priority stoja pred slovenskou energetikou, sme sa spýtali jedného z najpovolanejších, RNDr. Karola Galeka, MSc., štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Výroba v čase koronavírusu

10.6.2020
Výroba v čase koronavírusu

V ťažkých časoch sa ľudia obracajú k príbehom. Hľadáme inšpiráciu, pochopenie a súnaležitosť – aby sme si v ťažkom období neprišli osamotení a videli, ako sa so situáciou vyrovnávajú ostatní. Universal Robots spúšťa sériu článkov, v ktorej prinesie príbehy výrobcov z celého sveta, ktorí boli zasiahnutí pandémiou Covid-19. V nasledujúcom rozhovore hovorí viceprezident spoločnosti Universal Robots pre prevádzku a dodávateľský reťazec Martin Kjarbo o pohľade na celú situáciu, výzvach a tiež o tom, ako súčasná kríza posilní budúce fungovanie Universal Robots.

Plávajúca fotovoltika predstavuje obrovský potenciál

10.6.2020
Plávajúca fotovoltika predstavuje obrovský potenciál

Od nepoužívaných uhoľných lomov a ťažobných nálezísk až po vodné nádrže – plávajúca fotovoltika (FV) ponúka obrovský potenciál, ktorý prispieva k prechodu na obnoviteľné zdroje energie v celej Európe. Predstavuje riešenie pálčivej témy o konflikte využívania pôdy vo všetkých európskych krajinách a umožňuje majiteľom umelo vytvorených vodných plôch ich dvojnásobne využitie. Vyššia potenciálna účinnosť vďaka efektu chladenia vodou, ľahká inštalácia a veľké povrchové plochy, ktoré sú k dispozícii, kompenzujú mierne vyššie náklady na inštaláciu plávajúcich FV systémov v porovnaní s pozemnými solárnymi systémami rovnakej veľkosti. Pre zariadenia s hmotnosťou väčšou ako 50 MWp bude plávajúca FV čoskoro životaschopnou v južnej Európe bez potreby dotácií alebo vládnej podpory. O možnostiach, prínosoch aj budúcnosti plávajúcich FV sme sa porozprávali s Tonim Weiglom, produktovým manažérom pre plávajúce FV v spoločnosti BayWa r. e. Solar Project GmbH.

Aplikácia konceptov Priemyslu 4.0 je nutnosťou, nie módou

19.5.2020
Aplikácia konceptov Priemyslu 4.0 je nutnosťou, nie módou

MATADOR Group je jedna z najväčších priemyselných skupín na Slovensku. Na trhu pôsobí už viac ako 115 rokov, pričom dnes vo výrobe, ale aj výskume a vývoji zamestnáva vyše 2 500 ľudí na Slovensku i v zahraničí. Spoločnosť si vybudovala kľúčovú pozíciu systémového dodávateľa služieb a výrobkov pre automobilový, ako aj všeobecný priemysel v strednej Európe. Ponúka služby v oblasti dizajnu, inžinieringu, sériovej výroby komponentov, priemyselnej automatizácie a výroby lisovacích nástrojov pre špičkové európske automobilky. Aktívne sa podieľa aj na výskume a vývoji nových technológií a materiálov pre automobilový priemysel. Výzvy, ktoré zo sebou prináša nástup štvrtej priemyselnej revolúcie, spoločnosť nielen sleduje, ale ich aj aktívne rieši naprieč celou svojou organizačnou štruktúrou a u svojich zákazníkov. O skúsenostiach v tejto oblasti a prínosoch digitalizácie sme sa porozprávali s Ing. Igorom Šubom, PhD., MBA, riaditeľom oddelenia IT Služieb v MATADOR HOLDING, a. s.

Sledovanie stavu foriem a nástrojov prináša zaujímavé benefity

18.5.2020
Sledovanie stavu foriem a nástrojov prináša zaujímavé benefity

Heslom tretej priemyselnej revolúcie bolo, že to, čo sa dá zautomatizovať, bude zautomatizované. Tá najnovšia revolúcia, na ktorej prahu stojíme, to posúva ešte ďalej – digitalizácia ako predpoklad vyššej efektívnosti, prispôsobiteľnosti a bezpečnosti procesov. Byť pre zákazníkov inovačným partnerom a priekopníkom vo svojom odbore, je výsadou tých najlepších. Preberať výzvy svojich zákazníkov a vyvíjať technológie budúcnosti – to je pre spoločnosť Balluff motorom, ktorý ju poháňa vpred. So zástupcom tejto spoločnosti na Slovensku Ing. Mariánom Čizmaziom sme sa porozprávali o riešeniach, ktoré výrobným podnikom a výrobcom strojov pomáhajú získať konkurenčné výhody a kompetenciu napĺňať čoraz náročnejšie požiadavky trhu a zákazníkov.

Vďaka XaaS sa podniky môžu venovať kľúčovým aktivitám

19.4.2020
Vďaka XaaS sa podniky môžu venovať kľúčovým aktivitám

Väčšina výrobných informačných systémov používa v súčasnosti monolitické softvérové riešenia. To spôsobuje nižšiu schopnosť prispôsobiteľnosti, možnosti rozširovania a často je prekážkou priamej komunikácie medzi sieťovými uzlami, ktorá je nevyhnutná na riešenie výziev vysoko personalizovanej hromadnej výroby. S cieľom prekonať tieto nedostatky sa ako sľubný prístup javí zavedenie architektúry orientovanej na služby (SOA), konkrétne mikroslužby vo výrobe. SOA umožňuje vývojárom distribuovať aplikácie v množstve malých služieb, ktoré komunikujú prostredníctvom integračnej vrstvy, napr. celopodnikovej komunikačnej zbernice.

Nasleduj Alberta – Viliam Jakubec

19.4.2020
Nasleduj Alberta – Viliam Jakubec

Viliam Jakubec je v súčasnosti študentom 4. ročníka na Strednej odbornej škole technickej v Michalovciach v študijnom odbore elektrotechnika. Z jeho doterajších úspechov možno spomenúť 1. miesto v súťaži jednotlivcov na celoslovenskej súťaži odborných vedomostí a praktických zručností žiakov SOŠ v odbore mechanik elektrotechnik – silnoprúd, 2. miesto v 13. ročníku tímovej súťaže VSD pre študentov vyšších ročníkov partnerských stredných elektrotechnických škôl na tému SMART HOME (2020), či 4. miesto v tímovej súťaži pre študentov vyšších ročníkov partnerských stredných elektrotechnických škôl na tému Využitie elektrických vedení VN a NN pre aplikácie. Organizátorom posledných dvoch uvedených súťaží bola spoločnosť Východoslovenská distribučná, a. s.

Energetická efektívnosť ako bežná súčasť každodenného biznisu

09.3.2020
Energetická efektívnosť ako bežná súčasť každodenného biznisu

Európska komisia predložila svoj balík návrhov s názvom Čistá energia pre všetkých Európanov v novembri 2016. Tvorí ho osem legislatívnych aktov, ktorými sa prispieva k formovaniu energetickej únie a napĺňaniu záväzkov EÚ v rámci Parížskej dohody. Jednou z hlavných priorít nového energetického balíka EÚ je zvyšovanie energetickej účinnosti a efektívnosti. S Ing. Petrom Drotárom, hlavným štátnym radcom na odbore medzinárodných vzťahov v energetike zo Sekcie energetiky Ministerstva hospodárstva SR sme sa v exkluzívnom rozhovore porozprávali nielen o tom, čo schválenie novej európskej energetickej legislatívy znamená pre Slovensko, ale aj o tom, kde môže Slovensko čerpať inšpiráciu pri zvyšovaní energetickej účinnosti v priemyselných podnikoch.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>
MEDIAINFO 2020
Reklama

Kým sa vyvinie digitálna vakcína, vírusy sa budú šíriť aj v kyberpriestore

Ak možno veriť palcovým titulkom na hlavných stránkach viacerých ekonomických a odborných médií, tak presun práce z kancelárií do domáceho...
Anton Gérer

Znižovanie nákladov – dvakrát meraj, raz…

Koronakríza znamenala pre mnohé podniky veľké zmeny. Niektoré firmy zaznamenali nárast predaja a príjmov. Boli to napríklad maloobchody...
Milan Čuj

Moderné technológie zvyšujú efektívnosť využitia OZE

Celosvetový prechod na obnoviteľné zdroje energie je nielen trendom očakávaným, ale aj nevyhnutným. Očakávaným z toho dôvodu, že...
Radoslav Štompf

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac August 2020 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
RSS | iCal

Videá

No video
No video