Nové trendy


Prudký rast trhu kolaboratívnych robotov

09.7.2019
Prudký rast trhu kolaboratívnych robotov

Globálny trh s kolaboratívnymi robotmi čaká v nasledujúcich rokoch prudký rast. Do roku 2025 sa predpokladá navýšenie investícií takmer o dvadsaťnásobok – zo 710 miliónov na 12,3 miliárd dolárov. Podiel na trhu rastie vďaka požiadavkám firiem na automatizáciu a pre nedostatok zamestnancov na pracovnom trhu. Na tento trend poukazujú údaje z analýzy spoločnosti Markets and Markets.

Umelá inteligencia pracovné miesta tvorí, nelikviduje

09.7.2019
Umelá inteligencia pracovné miesta tvorí, nelikviduje

Montážne roboty, ktoré stavajú veci samy bez toho, aby na to museli byť naprogramované. Samooptimalizujúce sa výrobné linky v továrňach. Vlaky alebo veterné turbíny vyžadujúce údržbu na základe prevádzkových údajov a umelej inteligencie (UI), ktorá dokáže lepšie predpovedať ich správanie ako technici, ktorí ich vyvinuli a vybudovali. Roland Busch, riaditeľ pre technológie v spoločnosti Siemens AG, vysvetľuje, prečo je nepochybné, že UI zmení pracovný trh.

Smart/Intelligent edge – poskytovatelia platforiem cloud a edge

09.7.2019
Smart/Intelligent edge – poskytovatelia platforiem cloud a edge

V predchádzajúcej časti série Smart/Intelligent edge [1] sme sa venovali analýze hardvéru potrebného na implementáciu inteligentných brán a riešení na hrane siete v závislosti od ich typu [2] a očakávanej úlohy na hrane siete. Na týchto zariadeniach sú spustené rôzne algoritmy podľa charakteru riešenia na hrane siete, ktoré sme opísali v predchádzajúcich dieloch [3], [4]. Táto časť sa bude venovať práve veľkým poskytovateľom cloudových platforiem. Ak chcete dnes implementovať riešenie na hrane siete, nie je nutné zakúpiť si celé aplikácie alebo zaplatiť programátora či integrátora. Stačí, ak si zakúpite takéto riešenie ako službu a cloudový poskytovateľ vám dodá potrebné inštalačné balíky a inštrukcie k nasadeniu časti inteligencie na hrane siete.

Výrazný nárast výroby elektriny zo slnka v rámci EÚ

10.6.2019
Výrazný nárast výroby elektriny zo slnka v rámci EÚ

Podľa odhadu združenia SolarPower Europe nainštalovala Európska únia v roku 2018 približne 8,0 GW systémov využívajúcich energiu zo slnka, čo predstavuje 36 % medziročný nárast oproti 5,9 GW pripojeného k sieti v EÚ-28 v roku 2017. Inštalácie využívajúce energiu zo slnka v Európe ako celku vzrástli v roku 2018 približne o 20 % na 11,0 GW, pričom v roku 2017 to bolo 9,2 GW.

Slovenský inžiniering pri spútaní energie hviezd

10.6.2019
Slovenský inžiniering pri spútaní energie hviezd

Slovo iter znamená v latinčine cesta. No ITER je dnes aj jedným z najambicióznejších energetických projektov vo svete. V južnom Francúzsku spolupracuje 35 krajín na vybudovaní najväčšieho tokamaku (fúzneho reaktora), aký kedy ľudstvo vytvorilo. Je navrhnutý tak, aby preukázal uskutočniteľnosť jadrovej fúzie ako veľkého a bezuhlíkového zdroja energie, založeného na tom istom princípe, ktorý poháňa naše Slnko a hviezdy. Pri obrovskej teplote (150 miliónov °C) sa v tokamaku navzájom zrážajú vodíkové jadrá, spájajú sa (fúzujú) do ťažších atómov hélia a pri tomto procese uvoľňujú obrovské množstvo energie.

Jadrová energetika má perspektívu a my sme v nej doma

10.6.2019
Jadrová energetika má perspektívu a my sme v nej doma

Jednou z vážnych výziev, ktoré stoja pred ľudstvom, je zabezpečenie výroby dostatku elektrickej energie, ktorá by bola stabilná z hľadiska dodávky a minimalizovala by záťaž na životné prostredie. V decembri minulého roku vydalo Ministerstvo hospodárstva SR dokument s názvom Návrh Integrovaného národného energetického a klimatického plánu. Jedným z jeho cieľov je definovanie vývoja energetiky, ktorý bude v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja. Tento plán počíta s využívaním jadrovej energie ako hlavného bezuhlíkového zdroja elektriny.

Smart/Intelligent edge – hardvérové parametre zariadení na hrane siete

07.6.2019
Smart/Intelligent edge – hardvérové parametre zariadení na hrane siete

V predchádzajúcej časti série Smart/Intelligent edge [1] sme sa zaoberali základnými kritériami výberu a hodnotenia parametrov inteligentných brán nachádzajúcich sa na hrane siete, ktoré by bolo možné implementovať do širokého spektra edge-enabled riešení. V tejto časti sa budeme venovať analýze hardvéru potrebného na implementáciu inteligentných brán a riešení na hrane siete v závislosti od ich typu [2] a očakávanej úlohy na hrane siete.

Smart/Intelligent edge – kritériá výberu a hodnotenia parametrov riešení na hrane siete

16.5.2019

V predchádzajúcej časti série Smart/Intelligent edge [1] sme sa zaoberali myšlienkou vhodného využitia výpočtového výkonu koncových zariadení, edge zariadení a cloudových služieb a distribúciou modelov neurónových sietí (NS). V tejto časti série Smart/Intelligent edge sa zameriame na výber základných kritérií pri procese návrhu a pri hodnotení funkčnosti inteligentnej brány (gateway) nachádzajúcej sa na hrane siete.

Umelá inteligencia a robotika: kam nás technológia zavedie?

15.5.2019
Umelá inteligencia a robotika: kam nás technológia zavedie?

Pokiaľ ide o problematiku robotov a umelej inteligencie (AI), ľudia sa do veľkej miery delia na dva tábory: tí, ktorí veria, že čoraz múdrejšie stroje sú pre ľudstvo prínosom, a tí, ktorí veria, že tie isté inteligentné stroje ohrozujú pracovné miesta či dokonca základy ľudskej spoločnosti.

OPC UA TSN – nové riešenie priemyselnej komunikácie (4)

15.5.2019

Na trhu priemyselnej komunikácie dominujú systémy priemyselných zberníc založené na ethernete. Hoci majú podobné požiadavky a delia sa o podobné trhové segmenty, ich implementácia a ekosystémy sa značne líšia. Väčšina z nich má zodpovedajúcu zastrešujúcu organizáciu, ktorú riadi a financuje jeden veľký hráč na trhu, ktorý zároveň riadi vývoj danej technológie. Zainteresované strany v hodnotovom reťazci nie sú vo svojich rozhodnutiach pre konkrétne technológie zvyčajne dobre zosúladené. Výsledkom je, že koncoví zákazníci a výrobcovia zariadení čelia mnohým technológiám, ktoré treba vyrábať, prevádzkovať, diagnostikovať, udržiavať a skladovať. Zatiaľ čo dostupnosť produktov a služieb je vo veľkej miere uspokojivá, zaoberanie sa viacerými riešeniami znamená vysoké náklady a obmedzuje možnosti internetu vecí (IoT).

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>

Bez cieľa

O ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako tých, ktorí nevedia riadiť svoj život. Manažéri podnikov neustále vytyčujú ciele, rozdeľujú ich na...
Ján Košturiak

Kybernetická bezpečnosť naberá na dôležitosti

Človek zostáva pre priemyselné riadiace systémy a súvisiace siete najväčšou hrozbou z hľadiska ich bezpečnosti. Vyplynulo to z prieskumu...
Anton Gérer

Možnosti zmiernenia dosahu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily

V posledných rokoch sa stretávame s problémom nedostatku pracovnej sily a ešte horšie je to s kvalifikovanou pracovnou silou. Nechcem byť...
Gabriel Zsilinszki
AKYTEC
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2019 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15
Podujatia na deň 15.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

16
Podujatia na deň 16.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

17
Podujatia na deň 17.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

18
Podujatia na deň 18.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
RSS | iCal