Obr. Paul Gregory (vľavo), majiteľ Alfa Romeo 8Ca  Jim Stokes, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Jim Stokes Workshops Ltd.

Od svojich začiatkov pred viac ako 30 rokmi na dvore, firma Jim Stokes Workshops Ltd (JSW Group) postupne rástla a teraz bez problémov zaberá päť rozľahlých priemyselných jednotiek v priemyselnom parku v meste Waterlooville, Hampshire vo Veľkej Británii. Spoločnosť má 50 zamestnancov, mnohí z nich sú špecialisti v jednom z najzriedkavejších sektorov automobilového priemyslu.

Keď Jim zakladal firmu, ľudia ho zrejme považovali za trochu výstredného. Toto bolo mnoho rokov predtým, ako sa veteráni stali zberateľským koníčkom miliardárov a „bezpečnou“ úschovňou globálneho kapitálu, niečo ako maľby slávnych maliarov.

Jim sa v tom čase zameral takmer výhradne na model Alfa Romeo 8C, ktorý sa vyrábal vo fabrike v Miláne v rokoch 1931 až 1939. Vtedy začínajúci tím Enza Ferrariho a samotný tím v továrni nastavovali osemvalcový motor a podvozok na množstvo rozdielnych použití na cestu aj na preteky. Tieto autá šoférovali niektoré z najznámejších mien v svete motoristického športu, vrátane Tazia Nuvolariho, na niektorých z najznámejších pretekov, ako napríklad Le Mans.

Čo však nikto nevedel, keď mladý Jim začal s renováciou veteránov, bolo to, že vďaka vzácnosti a slávnej histórii modelu 8C sa toto auto stane jedným z najvyhľadávanejších veteránov na svete (akčné siene ich milujú kvôli 7- až 8-miestnym sumám, ktoré dokážu prilákať).

V začiatkoch si firma JSW Group vybudovala reputáciu po svete vďaka svojim znalostiam o modeloch 8C, ako aj vďaka podrobným znalostiam o nemenej zriedkavých a exotických modeloch výrobcov ako Aston Martin, Ferrari, Jaguar, Lancia, Mercedes a Rolls-Royce, ktoré prichádzajú na opravy, kontroly pred závodom a po ňom, a občas aj na kompletné zreštaurovanie.

Spoločnosť sa preslávila aj tým, že vyrobila šesť skvelých kópií modelu Lancia D50 a zdrobneninu žltého Ferrari 156 Sharknose: klasických monopostov F1 z 50-tych, resp. 60-tych rokov. Detaily a autentickosť týchto áut sú také skvelé, že získali osvedčenia automobilovej federácie FIA, vďaka čomu sa môžu zúčastňovať na prísne riadených závodoch vyhradených pre čistokrvné veterány.

Dnes je firma JSW Group rozdelená na štyri divízie: Divizía Triple M sa zameriava na výrobu dielov; divízia South Shore sa špecializuje na karosérie a výrobu; divízia Classics by JSW sa zameriava na „každodenné“ autá; a nakoniec Jim Stokes Workshops Ltd, ktorá je najznámejšou firmou z celej skupiny.

Divízia Triple M využíva tri obrábacie CNC centrá Haas: VF-2, VF-5 a VF-6.

„Osemvalce“, ako ich nazýva Jim, umožňujú divízii Triple M vyrábať jednorazové diely alebo série dielov s vyššou kvalitou ako sú samotné originály, ako napr. hlavy motora, bloky motora, ventily, kľukové skrine, karburátory, olejové a vodné čerpadlá a ešte oveľa viac.

„Mám rád americké stroje a páči sa mi, ako fungujú stroje Haas,“ hovorí. „Potvrdzujú, že sú to šikovné a spoľahlivé stroje, umožňujú nám, aby sme oveľa viac dielov mohli vyrábať priamo u nás.“

Príbeh, akým si firma zvolila stroje Haas, je naozaj zaujímavý. Tony Fairbairn, jeden z obrábačov kovov, ktorý vo firme pracoval dlhé roky, odišiel hľadať nové možnosti v inej miestnej firme, v úplne inom priemyselnom sektore, kde používali niekoľko strojov Haas. V spoločnosti JSW im chýbal, tak vymysleli plán, ako ho zlákať späť.

„Vedel som, že musím kúpiť lepšie stroje ako tie, ktoré sme mali,“ spomína si Jim“, a vedel som, že keď zainvestujem do strojov Haas, Tony by zvážil návrat späť. Už som poznal niekoľko ľudí, ktorí používali stroje Haas, takže som nemal výhrady proti ich zaobstaraniu.“ Mal dlhodobý plán obrábať toľko dielov, koľko len bolo v rámci jeho podnikania možné. „Na začiatku bolo mojou filozofiou robiť si všetko sám,“ hovorí. „Ale po piatich rokoch a 18 hodinách práce denne, 7 dní v týždni, som zistil, že to nedokážem. Keď však zadáte zákazku subdodávateľom, veľmi rýchlo zistíte, že to neurobia tak, ako ste to chceli.“

Kópie motorov

V ktorýkoľvek deň v týždni môžete nájsť v garáži firmy JSW Group niekoľko modelov Alfa 8C, ktoré väčšinou vlastnia slávni zberatelia, ktorí nemajú radi popularitu, prípadne veľmi známi a veľmi úspešní podnikatelia. Častým návštevníkom dielne je víťaz závodu 24 hodín Le Mans z roku 1932.

„Majiteľ auta, ako aj mnoho ďalších, by nešli na preteky s pôvodným motorom; má príliš vysokú hodnotu z historického hľadiska. Namiesto toho vyrábame náhradné motory na základe špecifických požiadaviek. Toto dokážeme s motormi, prevodovkami, nápravami, čím len chcete. Takže ak chcete s týmito vecičkami závodiť naplno, môžete tak urobiť bez poškodenia pôvodného auta. Na obrábanie používame výhradne stroje Haas.“

Z troch CNC strojov Haas, ktoré má firma k dispozícii, model VF-5 má vreteno s rýchlosťou otáčania 10 000 ot/min, zatiaľ čo modely VF-2 a VF-6 majú vreteno s rýchlosťou otáčania 7 500 ot/min. Dva zo strojov majú aj štvorosový otočný stôl Haas.

„Momentálne nám postačuje výkon a kapacita týchto strojov. Potrebujeme vyrábať veľmi veľké kľukové skrine pre motory modelu AC, preto potrebujeme stroj s posuvom 1,6 m, z čoho vyplýva, že model VF-6 je perfektný. Má dostatok nástrojov [24 + 1] a máme na ňom aj štvrtú os, ktorú používame, keď púšťame stroje cez noc na výrobu dielov, ako napr. čapy nápravy. Cez deň používame zvyšok rámu na iné veci. Napríklad práve teraz vyrábame bloky valcov, ktoré robíme v dvoch úplne rovnakých poloviciach. 95 percent našich dielov do motorov dokážeme vyrobiť pomocou štyroch osí, keďže práca so strojmi nie je príliš náročná.“

Veľmi malá časť produkcie JSW Group predstavuje výrobu dielov pre filmové štúdiá. Spoločnosť napríklad nedávno vyrobila kópiu zadnej časti pre Ford Mustang, ktorý sa použil vo filme Rýchlo a zbesilo 6. Film v kinách zarobil 788 miliónov dolárov. „Požiadali nás, aby sme vyrobili zadnú časť auta z hliníka,“ hovorí Jim, „pretože filmové štúdio chcelo, aby sa pri náraze choval ako pivová plechovka. Nakoniec sme vyrobili 5 rôznych verzií.

„Veľa objednávok a projektov dostávame od skutočne bohatých jednotlivcov z celého sveta. Nie je neobvyklé, že sa zákazníci pýtajú, či je niekde v blízkosti možnosť pristáť s helikoptérou. Niekedy musíme ísť my za autom, ak auto nemôže prísť k nám; ak je treba, nemáme problém poslať našich zamestnancov kdekoľvek na svete.“

Stroje Haas vyrábajú aj diely pre divíziu Classics by JSW. Táto divízia reštauruje, opravuje a rekonštruuje „dostupnejšie“ klasické autá, vrátane Porsche 911, MG a dokonca aj obyčajný Morris Minor. Stroje Haas sa používajú na výrobu dielov, ktoré sa už jednoducho nedajú nikde zohnať.

Jim Stokes má jednoznačný a priamočiary názor na užitočnosť a univerzálnosť nástrojov strojov Haas. „Môžem zobrať zákazku, dať ju na ktorýkoľvek zo strojov Haas, a dostanem rovnaký výsledok, čo sa týka kvality a opakovateľnosti,“ nadchýna sa. „CNC každého stroja je presne také isté, ako na všetkých ostatných. Pridanou hodnotou je, že ak dokážeš ovládať jeden stroj, dokážeš ich ovládať všetky.“

To, že Tony Fairbairn trval na tom, aby JSW investovalo do strojov Haas, sa skutočne vyplatilo. „Vrátil sa späť do firmy a teraz je manažérom dielne,“ hovorí Jim. „V rámci využitia času plánujeme nahradiť každý stroj v dielni za stroj Haas, a možno budeme uvažovať aj nad niekoľkými strojmi s možnosťou 5-osového obrábania. Koniec koncov, potenciál našej firmy stojí a padá na dielni. Už máme na pláne niekoľko projektov a ak nám všetky vyjdú, tak nasledujúce 2-3 roky budú úplne šialené!“

www.haasCNC.com