Analýza trhu - Priemysel 4.0
Praktický sprievodca priemyselnou robotikou

Stále prepojený, stále ostrý

Rezačky papiera od amerického výrobcu strojov JSI sú skutočne dobre prepojené. Využitím techniky od firmy HMS Industrial Networks a systému navrhnutého firmou Millenium Controls môže JSI na diaľku, prostredníctvom internetu, pristupovať k stroju a kontrolovať ho. Zároveň je dostupná káblová a bezdrôtová komunikácia medzi rôznymi časťami stroja. To všetko umožňuje firme JSI ponúkať konkurencieschopné a prepojené stroje.
Stále prepojený, stále ostrý

Zadanie

Kotúčové nože, ktoré režú papier v rezačkách od firmy JSI, sú extrémne ostré a pri ručnej manipulácii môžu byť nebezpečné. Preto technici JSI spolu s firmou Millenium Control skonštruovali robotický systém na výmenu nožov, ktorý využíva robotické rameno od firmy Fanuc Robotics. Robot je schopný vymeniť ostrý nôž automaticky bez toho, aby sa ho obsluha musela dotknúť. Napriek tomu, že môžu byť nože vymieňané automaticky, operátor musí stále prichádzať k ovládaciemu panelu stroja, a tak sa ocitá v nepríjemnej blízkosti ostrých nástrojov. Preto JSI Millennium Controls hľadali spôsob, ako k stroju pristupovať na diaľku.

Prínosy:

  • operátori sa vyhnú kontaktu s ostrými nožmi,
  • je skrátená odstávka potrebná na výmenu nožov,
  • znížili sa náklady na servis, pretože veľa servisných úkonov možno vykonávať na diaľku,
  • bola predĺžená životnosť noža, pretože možno sledovať jeho opotrebenie.

Prístup na diaľku umožňuje eWON Cosy

Kvôli prístupu k stroju na diaľku inštalovali firmy JSI a Millenium Control na stroj router eWON Cosy od firmy HMS, ktorý umožňuje používateľom pristupovať k stroju prostredníctvom internetu, aby tak dohliadali na jeho činnosť alebo ho dokonca programovali či vykonávali údržbu. To znamená, že operátor môže zadať pokyn na výmenu nožov z bezpečnej vzdialenosti, odkiaľkoľvek v závode alebo dokonca odkiaľkoľvek na svete.

Router eWON Cosy je pripojený k riadiacemu PLC (Rockwell ControlLogix L7). Komunikuje s cloudovou službou eWON Talkt2M, kam sa môže používateľ prihlásiť a získať tak prístup k svojmu riadiacemu systému. Je to takmer rovnaké, ako byť pripojený na mieste – používateľ vidí presne to, čo by videl na obslužnom paneli HMI na stroji.

Bezdrôtová komunikácia – Anybus Wireless Bolt

Pretože sa na stroji nachádza množstvo pohyblivých častí, je inštalácia káblov ťažká a nepohodlná. Ak je na rezačku papiera namontovaný Anybus Wireless Bolt (prístupový bod v tvare čapu), môže sprostredkovať bezdrôtovú komunikáciu medzi PLC v rozvádzači a rôznymi časťami stroja. Wireless Bolt môže komunikovať prostredníctvom Bluetooth, Bluetooth LE (Low Energy) a Wireless LAN a umožňuje vytvárať veľmi odolné priemyselné bezdrôtové spojenie s dosahom 100 m.

Pripojenie svetelného signálneho stĺpika Modbus-TCP k siete EtherNet/IP

PLC Allen Bradley komunikuje prostredníctvom EtherNet/IP, čo je preferovaná komunikačná sieť pre všetky systémy Rockwell Automation. PLC bez problémov komunikuje s viacerými ďalšími sieťami a komponentmi stroja, ale konštruktéri JSI chceli na zobrazenie aktuálneho stavu stroja použiť svetelný signálny stĺpik, ktorý využíva komunikáciu Modbus-TCP. Na to, aby mohol tento svetelný stĺp komunikovať v sieti EtherNet/IP, navrhli technici Millennium Controls použiť zariadenie EtherNet/IPO Linking Device od firmy HMS, ktoré funguje ako prekladač medzi stĺpom a PLC a umožňuje ich vzájomnú komunikáciu. Zariadenie EtherNet/IP Linking Device je unikátne integrované do vývojového prostredia Studio 5000 Logix a umožňuje tak rýchlo a jednoducho vytvoriť konektivitu so zariadeniami s rozhraním Modbus-TCP.

Komunikačné brány Anybus od HMS môžu byť použité aj na pripojenie celého stroja k inej priemyselnej sieti, napríklad Modbus-TCP, EtherCAT alebo PROFINET, ak treba komunikovať v prostredí mimo systému Rockwell. „Riešenie IIoT od HMS nám zjednodušuje údržbu a znižuje náklady na servis pretože obe strany, náš zákazník a my, môžu riešiť problémy a vykonávať údržbu na diaľku,“ hovorí Aaron Bloy, vlastník a výkonný viceprezident spoločnosti JSI.

Rýchle projektovanie predstavuje pre firmu JSI konkurenčnú výhodu

Implementácia robota a riešenie prepojenia prostredníctvom techniky HMS netrvalo viac ako štyri mesiace a prinieslo firme JSI a jej zákazníkom množstvo výhod. „Tento projekt sme najprv navrhli ako ukážkový pre Rockwell Automation Fair v Atlante, ale je to niečo, čo môžeme ponúknuť našim zákazníkom ako cestu vpred,“ dodal A. Bloy. „To, že našim zákazníkom poskytujeme skutočne prepojený stroj, nám dáva výhodu jednoduchšieho servisu a nižších nákladov, pretože obaja, náš zákazník aj my, môžeme riešiť problémy a vykonávať údržbárske úkony na diaľku.“

www.hms.se