Malý smerovník pre IT projekty v prevádzke

Mnohí kompetentní ľudia v závodoch opisujú zavedenie MES ako „veľkú vec“. Na rozdiel od kolegov z úrovne ekonomického riadenia porovnávajú zavedenie výrobného informačného systému (MES – Manufacturing Execution Systems) s operáciou srdca v otvorenom hrudníku. MES spája všetky aspekty reťazca tvorby hodnôt do jedného celku tvoreného človekom, strojom, materiálom, produktom a procesom. Informačné toky takéhoto systému zásobujú v reálnom čase takmer každé oddelenie relevantnými podnikovými dátami a pokiaľ nejde softvér, stojí aj výroba. Nie je preto vôbec prekvapujúce, že hľadaniu vhodného softvérové partnera sa venuje veľká pozornosť. Ako však vybrať správneho partnera?

Aký význam majú funkcie?

Trh s MES je nejednoznačný. Napriek jasnému opisu podľa ISO/DIS22400-2 a špecifikácie VDMA 66412 časť 1 až 4 sa riešeniaod mnohých dodávateľov citeľne líšia a len ťažko sú navzájom porovnateľné. Potenciálni zákazníci preto v prvom kroku siahnu najskôr po klasickom zozname požiadaviek. V ňom sú uvedené všetky požiadavky na funkcie, ktoré má štandardný softvér v prevádzke poskytovať. Problémom je, že takmer každý dodávateľ v takomto teoretickom porovnaní vyniká a potvrdenie generických funkcií nevyžaduje dokázanie následnej kompetencie. Navyše na mieru vytvorená funkcia je v tých najzriedkavejších prípadoch málokedy použiteľná v podobe, v akej ju programátor vytvoril. Vždy sa totiž vyskytnú jemné dolaďovania špecifických prvkov, ktoré sú dôsledkom samotného výrobného procesu a požiadaviek zákazníka. Pre toho, kto hľadá MES, je tak pozornosť sústredená na priame okolie trhového prostredia s cieľom úspechu projektu rovnako rozhodujúca ako funkcionalita IT systému. Jazýčkom na váhe je v mnohých prípadoch práve kompetentnosť v danom odbore – napokon akýkoľvek softvér je vždy len taký dobrý ako ten, kto ho zavádza.

Keď je po zápase pred zápasom

Pri pohľade na funkčný výkon by sa podniky okrem iného nemali príliš sústrediť na začiatočný projekt. Aj pri IT projektoch platí známy výrok, že po zápase je pred zápasom. Pri hľadaní správneho projektového partnera, resp. vhodného softvérového produktu, zohráva rozhodujúcu úlohu správanie počas prevádzky a po uvedení do ostrej prevádzky, napr. pri správe zmien funkcií, pri nákladoch na zmeny vo vydaniach, ako aj pri stratégii aktualizácií s ohľadom na systémové modifikácie iniciované zákazníkom alebo procesom. Podniky sú schopné adekvátne a efektívne reagovať, a to aj v priebehu vývoja nových produktov a výrobných techník, pri zmenách požiadaviek zákazníkov alebo presune celého závodu na iné miesto, iba keď sa dodávateľ a systém flexibilne prispôsobujú zmenám na trhu a v procesoch.

Tajomstvo integrovanej databázy

Pri hľadaní perfektného systému je dôležitý aj technologický aspekt. V prípade MES ide spravidla o kľúčový podnikový systém, preto kladie IT oddelenie mimoriadny zreteľ na to, že sa nová aplikácia bez problémov začlení do existujúcej infraštruktúry. V top desiatke IT argumentov v prospech úspory času a nákladov na vlastných technikov – špecialistov a zabezpečenia homogenity elektronického spracovania dát sa okrem iného nachádzajú nezávislosť od platformy, vycibrená technológia rozhraní a efektívna administrácia. Tieto úvahy sú správne a dôležité a mali by sa doplniť o ďalšiu myšlienku – o homogénne databázy namiesto navzájom nesúvisiacich funkcií.

To, prečo je integrovaná databáza centrálnym predpokladom pre efektívny MES, sa vysvetľuje na základe definície kľúčových ukazovateľov podľa ISO/DIS 22400-2. Medzinárodne uznávaná smernica s definíciou, opisom a interpretáciou kľúčových ukazovateľov MES nezahŕňa iba 34 KPI indikátorov z oblasti produkcie, kvality, údržby a skladového hospodárstva/logistiky. K tomu sa ešte pridáva relačný model pôsobenia, ktorý prostredníctvom matice kľúčových ukazovateľov a diagramov vzájomných vzťahov ukazuje, ako sa navzájom ovplyvňujú závislosti medzi KPI indikátormi a ich faktormi. Model pôsobenia tiež opisuje, aké dôsledky má zmena jedinej veličiny na ďalšie ukazovatele, pričom sa zdá, že na prvý pohľad s tým nijako nesúvisí.

Podniky tak majú k dispozícii veľmi silný nástroj analýzy, ktorým sa identifikujú konkrétne príčiny zmeny nejakého indikátora. Jediným predpokladom je jedna integrovaná databáza so všetkými kvalitatívnymi a produkčnými dátami z výroby a procesov. Zahŕňa to oblasti Computer Aided Quality (CAQ), záznam dát zo strojov, záznam dát z prevádzky a spätnú sledovateľnosť (Traceability).

Komfort pri používaní

Ergonómia softvéru, nazývaná aj použiteľnosť, je takisto kritérium, ktoré by vo výberovom procese nemalo chýbať. Podstatou tohto rozhodovacieho parametra je pri mnohých prevádzkovateľoch túžba po jednoduchej obsluhe. Akokoľvek jednoducho táto formulácia znie, v skutočnosti je jej význam oveľa komplexnejší. Jednoduchá obsluha na úrovni prevádzky sa sústredí na to, aby sa na jednej obrazovke zobrazovalo všetko podstatné v prehľadných pracovných maskách – bez rolovacích menu, hlavnej navigačnej lišty a podobných prvkov. K tomu sa ešte pridáva požiadavka na efektívny záznam dát prostredníctvom skenerov, RFID tagov alebo dotykových obrazoviek.

Do úvahy o tom, akú úlohu zohráva človek v čoraz automatizovanejšom výrobnom prostredí, treba zahrnúť aj myšlienky jednoduchej obsluhy, aktívneho zamerania na proces a mobilitu v priestore. Stúpajúca miera automatizácie bude viesť k tomu, že pracovník zajtrajška bude čoraz častejšie plniť funkciu nositeľa skúsenosti a rozhodovania, či už na úrovni prevádzky, alebo manažmentu. Zároveň sa zvýši potreba uskutočňovať rýchle a fundované rozhodnutia v každom čase a na každom mieste. Na MES má táto zmena zásadný vplyv v súvislosti s pochopením procesu a prípravou a zobrazením informácií. Popri používateľsky prívetivom zadávaní a prezentácii produktových a procesných dát by sa mali zohľadniť aj inteligentné asistenčné koncepty, ktoré používateľovi poskytnú presne ten druh informácií, ktoré pre svoje rozhodovanie alebo činnosť v rámci procesu potrebuje.

Základom sú napríklad multidotykové koncové zariadenia umožňujúce realizovať nové pracovné techniky, ktoré v prvom rade vynikajú informáciami a rozhodovacími schopnosťami v spojitosti s prevádzkou, kde sa nachádzajú. V tejto súvislosti nepôjde v budúcnosti o funkcie, ale o kontextové informácie redukované na to podstatné, ktoré sú k dispozícii presne vtedy, keď ich používateľ potrebuje. K tomu patria aj koncepty biznisových aplikácií, ktorých používateľský komfort je prispôsobený jednoduchej a rýchlej konzumácii jasného objemu dát.

Rozhodovací parameter komfortu hrá centrálnu úlohu okrem iného aj v otázkach nákladov na školenia. Pri porovnaní IT systému v prevádzke a ERP systému je zrejmé, že s prvým sa v blízkej budúcnosti bude musieť zoznámiť početná skupina pracovníkov. V oblasti biznis softvéru ide spravidla o opačný efekt – podstatne menej používateľov, ktorí majú na prácu so softvérom viac času.

Správny priebeh projektu

V neposlednom rade musia byť u preferovaného dodávateľa MES v projektovej kompetencii zakotvené aj profesionálne vedomosti procesov. Ak sa metóda zavádzania nezameriava na komplexnosť a dynamiku MES, prudko rastie riziko zdržania projektu. Ako mimoriadne riskantné sa ukazujú zdĺhavé iteratívne postupy implementácie ERP systémov, ktoré však v prostredí prevádzky nemajú čo hľadať. Tam platí, že myšlienka MES sa presadzuje krok za krokom prostredníctvom produktových segmentov, sérií alebo strojov. Len čo je výhody hladko integrovaného MES cítiť v bežnom živote závodu, rozširuje sa dopyt po ňom v celom podniku rýchlosťou zvuku. Dokonca aj oddelenie kontrolingu dáva MES zelenú, pretože len ťažko sa nájde softvér, ktorého efektivita je atraktívnejšia – návratnosť investície do šiestich mesiacov nie je totiž pre segment MES ničím zriedkavým.

www.guardus.de