Dobre, buďme úprimní, nejde o pár centov, v niektorých prípadoch je to niekoľkonásobne vyššia cena. No potom sa pýtam: čo je dôležitejšie – cena alebo skôr kvalita? Keď už sa aktuálne číslo časopisu venuje osvetleniu a riadeniu osvetlenia, zaoberať sa môžeme práve ledkami. Slovenská firma LEADER LIGHT, s. r. o., ponúka kompletné portfólium LED osvetlenia pre architektúru, zábavný priemysel (osvetlenie koncertov, pódií, tv štúdií a pod.), ako aj pre športoviská, pozemné komunikácie, verejné priestory a priemysel. Ide o originálne slovenské výrobky s vlastným vývojom a výrobou od roku 2002. Svetelný biznis dlhodobo bojuje s čínskou konkurenciou a hlavným dôvodom je, samozrejme, cena.

Potom sa však opäť pýtam: na koľkom mieste je kvalita a záruka? Prečo ľudia namiesto investície do produktu stavia skôr na cenu? A aká dôležitá je technická špecifikácia výrobku? Asi je rozdiel, ak hovoríme o LED žiarovke na osvetlenie psej búdy a LED osvetlení priemyselnej výrobnej haly. Je vedecky dokázané, že intenzita svetla, jeho farba a kvalita farebného podania má priamy vplyv na pracovnú výkonnosť. Zvýšením intenzity bieleho svetla sa zvyšuje pozornosť, bezpečnosť, produktivita práce a znižuje sa chybovosť vo výrobe. Myslíme na to pri kúpe?

Tak k tomu pridajme aj životnosť svietidla, typ optiky či prevádzkové náklady, ktoré zahŕňajú servis a údržbu svietidla. Ďalším faktorom sú aj referencie. Dala by som ruku do ohňa za to, že ide v rámci predaja produktov o jedno z najdôležitejších kritérií – áno, ako píšem, dala by som... Ak vám niekto na základe vlastnej skúsenosti odporučí výrobok, je to prejav spokojnosti zákazníka. Ako je teda možné, že nám to stále nestačí? Rozumiem, cena je tiež dôležitá, ale dokedy je šetrenie aj naozajstnou úsporou našich financií? Čínska fabrika ponúkne očarujúcu cenu, na rozdiel od toho slovenská firma LEADER LIGHT kvalitnejšie svietidlo a k tomu, v prípade potreby, aj možnosť prefinancovania celého projektu výmeny starého osvetlenia za nové a účinnejšie LED osvetlenie. A toto je naozaj len príklad v rámci nášho trhu – tak kedy už zastavíme podporu zahraničných výrobcov?