1. Maximalizovať slnečné zisky

Počas slnečných dní môže teplota vnútri stúpať aj o dosť vyššie, ako je nastavená teplota na termostate. Čím je teplota vnútri vyššia, tým viac teploty sa naakumuluje v konštrukcii, čo je výhodné. Nesťahujte preto v zime žalúzie, pričom sa oplatí mať umyté okná :-)!

2. Minimalizovať výmenu vzduchu

Čím je vonku chladnejšie, tým je privádzaný vzduch suchší. Ak vetráte nadmerne počas celej zimy, môže to spôsobiť, že vnútri bude veľmi suchý vzduch. Jeden zo spôsobov, ako tomu zabrániť, je znížiť objem vetraného vzduchu do domu. Ak v dome nie ste, dajte vetranie na najnižší možný stupeň. Niektoré jednotky, ktoré majú meranie CO2 alebo funkciu kalendár, vedia zabezpečiť takéto zníženie vetrania automaticky. Výsledná vlhkosť v dome závisí aj od produkcie vlhkosti – varenie, sprchovanie, pranie a aj kvety vytvárajú denne v priemernej domácnosti až 7 – 8 litrov vlhkosti.

Tip: Niektoré jednotky majú takzvané entalpické výmenníky umožňujúce rekuperovať časť vlhkosti, ktorá by sa inak vyvetrala do exteriéru. V našich zemepisných šírkach je entalpický výmenník určite vhodné riešenie. Ak máte entalpický vymenník, neodporúčame v zime znížiť vetraný objem vzduchu.

3. Nemeňte teplotu v dome

V pasívnom dome je zbytočné prestavovať teplotu v dome, napr. deň/noc alebo ak idete na dovolenku. Nastavte už pred vykurovacím obdobím teplotu, ktorú chcete udržať.  V pasívnom dome je väčšina ľudí v zime spokojná s teplotou 21,5 až 22,5 °C. Ak ste zvyknutí na vyššiu teplotu, nezabúdajte, že v pasívnom dome sú všetky okolité povrchy takmer rovnako teplé ako vzduch a pocitová teplota je preto vyššia.

TIP: Ak chcete mať v spálni nižšiu teplotu a máte viacero vykurovacích okruhov, môžete vykurovací okruh do spálne úplne uzavrieť.

4. Nevetrajte oknami

Nevetrajte cez vyklopené okno – iba ak by ste mali veľmi veľa ľudí na návšteve (oni vám dodajú toľko tepla, že dodatočné straty neprekážajú). Ak niečo pripálite a potrebujete vyvetrať, je vhodné krátke (2 min.) krížové prevetranie na výmenu vzduchu tak, aby sa povrchy neochladili.