Riešenie zložitého ovládania mnohých technológií

Z hľadiska príjemného a veľmi jednoduchého ovládania všetkých technológií som zvolil riadiaci systém Control4. V tomto projekte umožňuje ovládanie vykurovania v 12 izbách individuálne, 17 vonkajších žalúzií, multiroom ozvučenie v siedmich rôznych miestnostiach a ovládanie domu cez zabezpečené pripojenie odkiaľkoľvek. Centrálny bod ovládania neexistuje, nakoľko na ovládanie možno použiť smartfón, tablet, PC alebo MAC. Z praktického hľadiska som navrhol jeden nástenný dotykový panel do obývačky a jeden mobilný do spálne. Výhoda dotykových panelov Control4 InfinityEdge je oproti tabletom aj v tom, že netreba spúšťať žiadnu aplikáciu a čakať na pripojenie; v neposlednom rade je nástenný panel vždy na rovnakom mieste.

Zónové riadenie vykurovania

Dvanásť okruhov elektrického podlahového vykurovania riadi systém Control4 individuálne na základe požadovanej teploty pre každú izbu. V praxi to znamená, že pomocou 16 A výkonových relé sú spínané jednotlivé okruhy. Snímanie teplôt je vyriešené vo vypínačoch v každej izbe. Týmto krokom som docielil, že na prvý pohľad nemožno nájsť ani v jednej izbe žiaden termostat, žiaden snímač. Zákazník si dokonca mohol vybrať dizajn vypínačov od takmer akéhokoľvek výrobcu. Počas prvej vykurovacej sezóny sme spolu s investorom odsledovali a odladili systém tak, aby sme optimalizovali spotrebu elektrickej energie a kolísanie teploty kvôli tepelnej zotrvačnosti podlahy. Systém Control4 inteligentne sleduje vyrobenú elektrickú energiu počas dňa vo fotovoltike a primerane k vyrábanej energii zapína vykurovanie tam, kde sa v ten okamih prioritne najviac vyžaduje. Výsledkom je efektívne spotrebúvanie vyrobenej energie na vykurovanie. Samozrejme, v zime je tejto vyrobenej energie podstatne menej ako v lete a z toho dôvodu sa pri letných prebytkoch energia legálne dodáva do siete ZSE. V auguste 2014 sa denne vyrábalo v priemere 40 KWh.

Vonkajšie rolety

Automatizácia neminula ani rolety a vďaka softvérovým astronomickým hodinám v riadiacej jednotke Control4 HC-800 sa žalúzie v obývačke a v spálni každý večer, 15 minút pred západom slnka zatiahnu. Každý deň je to v iný čas. Niektoré rolety sú z tohto pravidla vynechané a ovládané sú buď nástennými vypínačmi, dotykovým panelom, alebo smartfónom. Veľmi dôležité je spomenúť prepojenie so zabezpečovacím systémom. Nakoľko sa kládol dôraz na bezpečnosť, prepojenie som v tomto prípade realizoval iba pomocou PG výstupov a tým nemožno EZS odblokovať nadradeným systémom. Na PG výstupoch z EZS však viem čítať zakódované/odkódované stavy a alarm. Tieto tri informácie stačia na to, aby sa pri zakódovaní domu stiahli rolety, aby sa vypli všetky svetlá, hudba a aby sa vykurovanie preplo do ekonomického režimu. Opačná situácia nastane pri príchode domov. Jednoduchým odkódovaním EZS sa večer zapne osvetlenie, tichá hudba alebo TV s konkrétnym kanálom. Cez deň to môže byť úplne iný scenár, záleží len na fantázii investora. V prípade alarmového stavu sa svetlá zapínajú v pravidelnom sekundovom intervale.

Hudba v celom dome a priestorový zvuk Dolby Atmos

Vďaka systému Control4 bolo jednoduché pridať ozvučenie siedmich miestností v tzv. multiroom vyhotovení. Znamená to, že v každej izbe môže hrať iný zdroj hudby, iné rádio a v rôznej hlasitosti. V hlavnej obývacej izbe som zvolil multikanálové ozvučenie formátu Dolby Atmos v konfigurácii 5.1.2. Ide o absolútnu novinku, ktorá sa doteraz objavila iba v komerčnom segmente. Dolby Atmos zdokonalil vnímanie priestoru, vďaka ktorému diváka vtiahne film do deja lepšie ako kedykoľvek predtým. Deje sa to vďaka pridaným stropným reproduktorom priamo nad hlavami divákov v kine. Šírenie zvuku je z každej strany a zo stropu. 3D zvukový efekt je naozaj dokonalý. Z dizajnového hľadiska boli na bočné surroundy zvolené neviditeľné reproduktory Amina AIW350W s výkonom 60 W s montážou pod omietku. Ako zvukový procesor som zvolil receiver INTEGRA DTR-30.6 s podporou Dolby Atmos. Vďaka plnej integrácii s riadiacim systémom Control4 investor nemusí vedieť ovládať prepínanie vstupov na receivery, zapínanie/vypínanie a dokonca nemusí receiver ani vidieť, pretože môže byť ukrytý v TV stolíku. Komunikácia riadiaceho systému s receiverom prebieha po LAN sieti a vďaka certifikovaným driverom od Control4 je integrácia rýchla a jednoduchá.

Investor si veľmi rýchlo zvykol na jednodotykové prehrávanie hudby. Nakoľko rád počúva konkrétnu rádiovú stanicu, naprogramoval som mu v každej izbe do vypínačov počúvanie rádia. Jednoduchým dlhším podržaním tlačidla, ktorým sa štandardne ovláda osvetlenie, spustí v danej miestnosti hudbu. Komplexné ovládanie má vždy po ruke vďaka smartfónu.

Vizualizácia na TV obrazovke

Riadiaca jednotka Control4 HC-800 disponuje HDMI výstupom, na ktorom je automaticky generovaná vizualizácia všetkých ovládateľných technológií a systémov v dome s intuitívnym členením po miestnostiach. Výhoda systému Control4 spočíva v tom, že vizualizáciu netreba zvlášť programovať, čo znamená nemalé úspory pri programovaní. Každá zmena alebo pridanie zariadenia do projektu sa automaticky prejaví aj vo vizualizácii. Prvotné oživenie systému Control4 s možnosťou ovládania väčšiny zariadení trvalo v tomto projekte približne dve hodiny.

Vzdialené ovládanie, dohľad a správa systému

Control4 ponúka okrem zabezpečeného vzdialeného ovládania pomocou bezplatných aplikácií MyHome pre Android, iOS, PC, MAC a Linux aj súbor nástrojov na vzdialenú diagnostiku a správu. Vďaka použitému SNMP protokolu na každom zariadení Control4 je v tomto projekte monitorovaný stav pamäte a procesora, zaplnenie disku a ďalšie parametre. V prípade neobvyklého správania ktoréhokoľvek zariadenia príde varovný e-mail s podrobnosťami. Vzdialená správa a pomerne často vyžadované programové zmeny už ušetrili len na tomto projekte približne polovicu ceny riadiacej jednotky.

Kamerový systém

Pre zvýšenie bezpečnosti a vzdialenú kontrolu bol dom vybavený štyrmi exteriérovými IP kamerami Vivotek s WDR a nočným infra prísvitom. Kamery majú vlastnú pamäťovú kartu na krátkodobý záznam. Na dlhodobý záznam je pre vyššiu spoľahlivosť použitý NVR rekordér IPCorder s 2TB HDD v konfigurácii RAID1. Živé streamy z kamier možno sledovať na TV, dotykových paneloch a smartfónoch odkiaľkoľvek.

Videovrátnik a exteriér

Návšteva sa s obyvateľmi domu dokáže dorozumievať pomocou videointerkomu od Control4. Po stlačení zvončeka sa v reproduktoroch ozve zvonenie, ktorého hlasitosť je cez deň vyššia a v noci nižšia. Vonkajšia jednotka interkomu obsahuje HD kameru so širokým uhlom záberu na dobré vyobrazenie vysokých aj nízkych osôb na obrazovke dotykového panelu. Osoby v dome môžu návšteve otvoriť bránku jediným povelom. Pri každom otvorení bránky sa automaticky a iba v noci rozsvietia svetlá okolo chodníka a vedľa dverí na dve minúty. Tento čas stačí na nájdenie kľúčov a otvorenie vchodových dverí.

Martin Husár, konateľ firmy dibon s.r.o.

www.dibon.sk