Zadaním bolo vybudovať systém, ktorý by bolo možné ľahko ­integrovať do existujúcej dátovej infraštruktúry a ktorý by súčasne umožňoval rýchle rozširovanie, centrálnu správu s prístupom pre oprávnených používateľov a aplikačné systémy. Role dodávateľa kvalitnej technológie s dlhoročnými skúsenosťami z oblasti integrácie IP kamier a lokálnou (nadštandardnou) podporou sa zhostila spoločnosť Canex connections s.r.o. s IP kamerami značky Axis a softvérovým riešením značky WatchSystem.

Rôznorodosť prostredí a použitie kamerového systému vylučovali inštaláciu jednotného typu kamier, keďže kamery môžu slúžiť tak na video dohľad v hoteloch, na sledovanie situácie na zjazdovkách, ako aj na sledovanie aktuálneho počasia. Testovacia fáza pomohla určiť vhodnosť konkrétnych modelov pre zvolené prostredia. Finálny výber napokon zastúpilo 11 typov kamier Axis. Následne už v prvej fáze presiahol celkový počet inštalovaných kamier číslo 130 kusov!

Kvalita kamier Axis a otvorenosť softvérovej aplikácie cWatch ­slúžia na ochranu nášho majetku a súčasne nám otvárajú ďalšie možnosti v oblasti marketingu a informovanosti klientov,“ povedal Ing. Miroslav Kolhánek, IT manažér spoločnosti Tatry mountain ­resorts a.s.

Najvyššie položená bezpečnostná kamera v SR

V projekte bolo niekoľko zaujímavých a jedinečných prostredí, v ktorých boli kamery Axis inštalované. Spoločnosť TMR totiž prevádzkuje lanovku na druhé najvyššie položené miesto v Slovenskej republike, na Lomnický štít. Inštaláciou vo výške viac ako 2 633 metrov n. m. sa stala kamera AXIS Q6034-E najvyššie položenou bezpečnostnou kamerou v Slovenskej republike.

Použité kamery Axis musia odolávať tým najextrémnejším ­podmienkam, aké na Slovensku máme,“ povedal Ivan Boďa zo ­spoločnosti Canex connections s.r.o. „Kamery musia denne ­bojovať s vrtochmi počasia, častými búrkami (ba aj víchricami), bleskami či prudkými zmenami teplôt, a to nielen na Lomnickom štíte, ale napríklad aj na nízkotatranskom vrchole Chopok, ktorý patrí medzi jeden z najveternejších vrcholov v strednej Európe. V tomto špecifickom horskom prostredí však kamery Axis preukazujú výnimočnú odolnosť a vysokú stabilitu.

Všetky kamery boli napokon zapojené do už existujúcej infraštruktúry TMR. Ďalším možným krokom je posilnenie marketingového a prevádzkového využitia kamier s použitím inteligentných algoritmov pre získanie špecifických informácií o návštevnosti jednotlivých stredísk.

Juraj Redeky 
DataConsult Slovensko