Mesto preto začalo hľadať pokročilé dohľadové riešenie, ktoré by v budúcnosti mohlo byť podľa potreby operatívne premiestnené aj do iných lokalít. Ako vhodná sa napokon ukázala mobilná súprava pre video dohľad spoločnosti NetRex, ktorá je osadená špičkovou IP kamerou AXIS P1344 s teleobjektívom a výkonným infračerveným prisvietením pre dokonalý prehľad aj v úplnej tme.

Výsledok: menej vandalov a obraz aj v mobile

Nainštalovaním kamery sa podarilo počet prípadov vandalizmu ­výrazne znížiť, čo dnes prispieva k správnemu chodu ihriska. Okrem sledovania aktuálneho diania a záznamu operátormi mestskej polície je neoceniteľnou službou aj možnosť sledovať dianie na ihrisku priamo strážnikmi v teréne pomocou ich mobilných telefónov.
Mobilita dohľadového systému, kvalita obrazu a jeho rýchla ­dostupnosť operátormi aj strážnikmi v teréne nám výrazne pomáhajú chrániť bezpečnosť a majetok našich občanov. Mobilný systém s kamerou Axis je pre nás veľmi praktickým rozšírením existujúceho kamerového systému v meste,“ povedal Jaroslav Ölveczki, zástupca riaditeľa Mestskej polície Kadaň.

Nespornou výhodou je aj možnosť rýchleho premiestnenia kamery do inej problémovej lokality. Na mieste treba zabezpečiť iba napájanie, ktoré je možné napríklad aj zo stĺpov verejného osvetlenia. Prenos obrazu zabezpečuje mobilný internet. Demontáž a následná montáž trvajú menej ako 2 hodiny.

Moderné technológie slúžia a chránia

Mobilnú súpravu tvorí malá elektroinštalačná skrinka so zámkom. Je nainštalovaná zhruba na 50 metrov vzdialenom stĺpe verejného osvetlenia, ktorý zabezpečuje napájanie technológie. Elektrina z verejného osvetlenia v nočných hodinách dobíja batériu, ktorá následne zabezpečuje chod systému aj počas dňa. Sada je osadená IP kamerou AXIS P1344 s 50 mm objektívom Tamron. Kvalitný obraz aj v úplnej tme zabezpečuje výkonné infračervené prisvietenie Raytec s dosahom až 80 metrov.

Video z kamery je zaznamenávané vo vysokej kvalite na veľkokapacitnú SD kartu a prostredníctvom zabezpečeného mobilného internetového pripojenia je odosielané aj v nižšom rozlíšení do centrálneho strediska, kde sú záznamy archivované pre rýchle vyhľadanie v prípade incidentu.Na správny chod kamery dozerá NetRex systém, ktorý pomocou SMS alebo e-mailu sám upozorní obsluhu na prípadný problém.

Naše mobilné sady a služby predstavujú ideálne riešenie prenosu živého obrazu a záznamu z lokalít s obmedzeným prístupom k ­internetu. Výhodou týchto riešení je veľmi rýchla a jednoduchá inštalácia. Systém stačí namontovať na požadované miesto a pripojiť ho k prívodu sieťového napájania. Už po niekoľkých minútach ponúkne na webe živý obraz vrátane záznamu,“ povedal David Capoušek, riaditeľ spoločnosti NetRex.

Inteligentná IP kamera preberá na seba časť práce za človeka. Už dnes vie tento systém napríklad sám upozorniť operátorov na podozrivý pohyb v snímanej lokalite v neobvyklom čase. Tým však nie sú jeho možnosti ani zďaleka vyčerpané.

Otvorená architektúra našich IP kamier umožňuje v budúcnosti ­nahrať priamo do kamery špeciálne aplikácie,“ povedal nám Dalibor Smažinka, key account manager pre Českú republiku a Slovensko zo spoločnosti AXIS Communications. „Kamera Axis s príslušnou aplikáciou tak môže byť neskôr využitá aj pre pokročilú detekciu pohybu, rozpoznávanie ŠPZ automobilov alebo napríklad počítanie osôb pred objektívom kamery. To všetko zvyšuje pridanú hodnotu systému a otvára široké pole pre jeho ďalšie využitie.

Juraj Redeky 
DataConsult Slovensko