ím expedície, pozostávajúci z Edvina Buregrena, Nicolasa Peissela a Morgana Peissela, ako prvý v histórii dokázal preplávať na jachte z Grónska do Aljašky, cestou, kadiaľ sa v minulosti mohli dostať len ľadoborce. V ich výbave bola aj sieťová kamera AXIS Q6034-E pripevnená na ­vrchole sťažňa, ktorá slúžila na dokumentáciu a navigáciu.

Keď sa plavíte medzi ľadovými kryhami, potrebujete, aby niekto sedel v lodnom koši a díval sa z vtáčej perspektívy. A to je najhoršie miesto, kde môžete byť, ­pretože počasie, vietor a výkyvy sú omnoho horšie než dole na palube,” povedal Edvin Buregren, jeden z členov tímu medzinárodnej expedície na plachetnici Belzebub II. „Na palube sme mali wi-fi sieť, ku ktorej bola kamera pripojená. To nám umožnilo ovládať kameru a otáčať obraz v rozsahu 360° bez toho, aby sme museli otočiť hlavou. Pri plavbe v náročných vodách a drsnom počasí to bola neoceniteľná súčasť výbavy,“ pokračoval Edvin Buregren.

Expedícia bola naplánovaná s cieľom stať sa viditeľnou pripomienkou ubúdajúceho polárneho ľadu. „Arktída sa topí v alarmujúcom tempe, čo je jasným dôkazom nerovnováhy na našej planéte. Dúfame, že naša expedícia vďaka tomu, že sme preplávali touto novootvorenou cestou, prispeje malým dielom k tomu, aby sa ­klimatickým zmenám venovala väčšia pozornosť a aby ľudia zásadnejšie prehodnotili svoje postoje,“ doplnil Edvin Buregren.

Pre Axis bola námorná expedícia dôkazom, že kamera AXIS Q6034-E vydrží veľmi extrémne zaobchádzanie. „Kamerové systémy Axis pre vonkajšie použitie sú navrhnuté tak, aby obstáli v podmienkach extrémneho počasia a poskytli spoľahlivý dohľad v každom období. To, že sieťová kamera vydrží extrémny chlad, už vieme. Ten istý model bol v stratosférickom balóne vo výške 35 000 metrov, kde je oveľa chladnejšie, než môže byť na Zemi. Expedícia ­severozápadnou cestou predovšetkým ukazuje, že kamera môže byť ­vystavená ­záchvevom, vibráciám, vlhkosti a teplotným ­zmenám aj niekoľko ­mesiacov, čo je veľmi príjemné zistenie,“ povedal Erik Frännlid, ­riaditeľ produktového manažmentu spoločnosti Axis Communications.

Juraj Redeky
DataConsult Slovensko