Bryndzu nájdete raz-dva

V blízkej budúcnosti sa bude vďaka novým LED svietidlám spoločnosti Philips nakupovať jednoduchšie a rýchlejšie. V smartfóne si vytvoríte zoznam toho, čo treba kúpiť a o zvyšok sa postará inteligentné osvetlenie. Ak budete chcieť variť bryndzové halušky, aplikácia vám pri návšteve obchodu ukáže cestu k regálom s bryndzou, múkou, so zemiakmi aj slaninkou. Okrem toho upozorní na exkluzívne zľavy, predstaví nové značky produktov alebo navrhne ďalšie recepty.Všetko vzhľadom na lokalitu predajne, v ktorej sa práve nachádzate.

Pozadie technológie tvoria moderné svietidlá Philips. Vytvárajú spletitú sieť, ktorá neposkytuje iba vysokokvalitné osvetlenie. Každé LED svietidlo je vďaka zabudovanému vysielaču identifikovateľné a svoju polohu komunikuje prostredníctvom mobilnej aplikácie. Nakupujúci preto vždy získa informácie relevantné vzhľadom na svoju polohu v obchode. Posielané správy a ponuky sa zároveň dynamicky menia podľa pohybu. Komunikáciu so smartfónom zabezpečuje technológia Visual Light Communications.

Prínos pre zákazníka aj predajcu

Inteligentné osvetlenie sľubuje prínos pre obchody aj zákazníkov. Nakupujúci pocítia osobnejší prístup, čo môže pomôcť pri budovaní lojality. Posielanie užitočných informácií a exkluzívnych zliav v správnom čase na správnom mieste je výborný spôsob, ako získať zákazníka. Predajcovia budú profitovať z kvalitnejšieho osvetlenia a ušetria na účtoch za elektrinu. Avšak čaro technológie spočíva aj v tom, že obchody nemusia investovať do novej infraštruktúry. Nemusia riešiť problém, kam vysielače umiestniť a ako ich napájať. V prípade systému spoločnosti Philips sú vysielače priamo zabudované v osvetľovacích zariadeniach a efektívne tak pokrývajú celý priestor obchodu.
Potenciál nakupovania budúcnosti je naozaj veľký. Prepojenie s mobilnou aplikáciou umožňuje nakupovať inteligentnejšie.

Okrem spomenutých výhod – informácie v reálnom čase, navigácia v obchode, zľavy – môže aplikácia porovnávať ceny s internetovými obchodmi alebo okamžite sprostredkovať názory ostatných ľudí, ktorí si tovar kúpili. Predajcovia môžu svietidlá monitorovať a ovládať v reálnom čase. Inteligentné osvetlenie im uľahčí aj dokladanie tovaru a rozdeľovanie úloh zamestnancom. Prinesie však aj výzvy. Predajcovia budú musieť vymyslieť, ako nové možnosti efektívne využiť a sami sme zvedaví, ako tieto inovácie ovplyvnia nakupovanie aj na Slovensku.

Ing. Monika Míchalová
CSS Central Europe/Project specialist
Product Manager PLS Slovakia
Philips Slovakia s.r.o.