Základom ekologického dátoveho centra je prepojenie na miestny vykurovací systém. Jediné dátové centrum vie totiž spotrebovať viac elektriny ako stredne veľké mesto, pričom veľká časť tejto energie zvyčajne ostáva nevyužitá a datacentrum ju vypustí vo forme tepla do atmosféry. EcoDataCenter vo Falune bude pripojené na miestny vykurovaciu infraštruktúru. Nadbytočné teplo z dátového centra vyhreje miestne budovy. Naopak v letnom období nadbytočná para z miestnej elektrárne poženie chladiace prístroje datacentra.

Spolupráca medzi dátovým centrom a miestnym vykurovacím systémom zníži objem vytvorených emisií na mieru negatívnej CO2 stopy. Dátové centrum pripojíme k už existujúcemu udržateľnému energetickému systému, čo umožní využiť všetku vyrobenú energiu. Preto to bude prvé ekologicky neškodné datacentrum na svete,“ vysvetľuje Bengt Gustafsson, výkonný riaditeľ Falu Energi & Vatten.

Dátové centrum používa iba energiu z obnoviteľných zdrojov – slnečnú, veternú a vodnú rovnako ako sekundárne biopalivá.

Vďaka so Schneider Electric, špecialistom v oblasti manažmentu elektrickej energie, EcoDataCenter využije veľké portfólio technologických riešení pre úsporu energie. „Téma bezpečnosti a výkonu IT riešení sa stáva čoraz viac do popredia firiem. Preto nás veľmi teší , že naše riešenia sú súčasťou vývoja tohto inovatívneho dátového centra,“ hovorí Marc Nezet, výkonný riaditeľ Schneider Electric Švédsko.

Projekt EcoDataCenter tiež ukazuje, že ekologické riešenia môžu priniesť úsporu. Dátové centrum napojené na miestny vykurovací a chladiaci prináša efektívne využitie vyrobenej energie a následnú úsporu pre nás aj našich klientov,“ dodáva Børge Granli.

Prvý komplex tvorený z troch budov bude dokončený v prvom kvartáli 2016.

EcoDataCenter

  • Tri budovy s rozlohou 23 250 m2
  • 18 megawattov
  • Operačný čas: 100%
  • Energetické zdroje: slnko, vietor, voda a sekundárne biopalivá
  • Bezpečnostná klasifikácia: Tier IV™ (najvyššia možná). Datacentrum bude chránené obrovskými betónovými múrmi a pokrokovým  bezpečnostným systémom
  • Ekologický dizajn podľa LEED Platinum
  • Sedum (špeciálny druh rastlín, ktorý chladí) vysadené na strechách budov
  • Podnebie: Priemerná ročná teplota 5°C. Priemerný počet dní, keď teplota vystúpi nad 25°C je 22 dní.
  • Prístup k pozemku: 2 km od diaľnice, 25 km od letiska, 2 hodiny vlakom od Stockholmu

www.ecodatacenter.se