Kráľovstvo dopravníkov


Na východe Slovenska medzi Rimavskou Sobotou a Rožňavou, kde je tamojšie obyvateľstvo vďačné za každú pracovnú príležitosť, pôsobí v obci Gemerská Hôrka už od roku 1992 švédska papierenská skupina SCA Group. Tá tiež prešla od svojho príchodu na Slovensko vlastným vývojom a od roku 1998 po fúzii dvoch spoločností vystupuje pod názvom SCA Hygiene Products. Ide o divíziu skupiny Personal Care, zaoberajúcu sa výrobou dámskej hygieny, detských plienok a inkontinenčným sortimentom.

V rámci Personal Care to je jediný závod skupiny, ktorý vyrába produkty dámskej hygieny. Z celkovej produkcie smeruje až 90 % do zahraničia. Divízia vyrobila v minulom roku päť miliárd produktov a dosiahla tržby 3,2 miliardy korún. Okrem výroby je v Gemerskej Hôrke sústredené aj medzinárodné distribučné centrum SCA.

Z redakcie sme sa boli v závode pozrieť na záverečnú fázu výrobného reťazca – transport koncových produktov zabalených v kartónoch do centrálneho skladu. S touto úlohou, pri ktorej treba zohľadniť množstvo detailov, okrem iného priestorové podmienky vo výrobných halách, sa úspešne popasovala košická inžinierska organizácia Manex, spol. s r. o.

Celý článok