Keď pretekárske auto stojí, môžeme obdivovať jeho krivky a krídla, žasnúť nad technickou dokonalosťou a do sýtosti mudrovať o výkone, prítlaku a funkčnej kráse. Preto sa niektoré mimoriadne pekné kúsky ocitnú na stenách galérií umenia. Je ale samozrejmé, že pretekárske auto by stratilo svoj zmysel, pokiaľ by nejazdilo rýchlosťou 320 km za hodinu. Paradoxom je, že táto rýchlosť stačí na to, aby ste nevideli takmer nič. Závisí to od vzdialenosti, z ktorej sa pozeráte.

Deti inštinktívne vedia, že je dôležité nachádzať sa čo najbližšie k pohybujúcim sa autám, preto chcú stáť na kraji dráhy, kde môžu zažiť nárazovú zvukovú vlnu a energiu práve prechádzajúcich áut.

V nedeľu 13. októbra som bol na pretekárskej dráhe Charlotte Moto na poslednom zo šiestich pretekov sezóny Sprint Cup 2012 a ak vezmem do úvahy, že vonkajšia teplota sa pohybovala asi okolo 50 stupňov, bol som šťastný, že som mal výhľad na okruh z vtáčej perspektívy z lóže Stewart-Haas, sedem poschodí nad celým dianím.

Národná asociácia pretekov sériových automobilov (NASCAR) je jedným z najväčších diváckych športových podujatí v Severnej Amerike. S vynikajúcou choreografiou pre televíznych divákov predstavujú preteky NASCAR Sprint Cup najvyššiu úroveň tohto vzrušujúceho športu – v podobe 36 pretekov, ktoré sa konajú v priebehu 10-mesačného obdobia. Z pohľadu sledovanosti sú tieto preteky druhým najpopulárnejším podujatím po Národnej futbalovej lige.

Keď sa pozeráte na preteky z lóže Stewart-Haas, je to mierne povedané nadskutočný zážitok. Počas burácajúceho štartu sa 43 áut takmer nehlučne pohybuje z jedného konca panoramatického okna siahajúceho od zeme po strop k druhému. Z tejto výšky je pre netrénované oko, ako je to moje, ťažké rozoznať ktoréhokoľvek z vodičov Stewart-Haas, ako popri nás prechádzajú v sprievode. Našťastie som mal možnosť sa na nich bližšie pozrieť o niekoľko dní neskôr, keď sa tím vrátil do svojho ústredia v Kannapolise, vzdialeného niečo viac ako 32 kilometrov severovýchodne od Charlotte.

Zakladateľ spoločnosti Haas Automation pán Gene Haas a trojnásobný víťaz Sprint Cup Tony Stewart spolu vlastnia pretekársky klub Stewart-Haas Racing (SHR). V sezóne 2012 tím nasadil troch vodičov: Tonyho Stewarta, samozrejme, Ryana Newmana a Danica Patricka.

Ústredie klubu SHR je dlhá, obdĺžniková budova na ulici nesúcej priliehavé meno - Haas Way. Ústrednú časť budovy tvorí veľký priestor plný pretekárskych áut v rôznych fázach prípravy. Vysoko na stenách sú namaľované citáty a aforizmy od mysliteľov a vodcov z histórie, ktoré majú udržiavať motiváciu a pracovné tempo na vysokej úrovni, ako keby to bolo treba. Napravo od hlavnej dielne je klubový obchod a naľavo za sklenou priečkou je klubová strojárska dielňa, ktorej dominuje špeciálne vydanie vertikálneho obrábacieho centra Tony Stewart VF-1 v červenej farbe. Neprekvapuje nás, že každý stroj CNC, ktorý sa nachádza v dielni, je obrábacím strojom Hass CNC. Podľa Brada Harrisa, vedúceho strojárskej dielne, je to jednoznačne v prospech klubu.

„Je prirodzené, že máme na rozdiel od iných výrobcov stroje od firmy Haas,“ hovorí. „Ale predtým, ako som prišiel sem, som pracoval s inými strojmi a môžem v prvom rade povedať, že stroje Haas sú univerzálne a spoľahlivé, čo si presne vyžaduje naša práca. Jeden typ stroja s jedným ovládaním pomáha pri plánovaní. Sme tu len piati a navzájom sa staráme o všetkých 12 strojov. Myslím, že budem hovoriť za všetkých, ak poviem, že sme hrdí na to, že sme dielňa Haas.“

Strojárska dielňa Stewart-Haas obsahuje osem vertikálnych obrábacích centier a štyri sústružnícke centrá. „Štyri z vertikálnych obrábacích centier sú spôsobilé na 4- a 5-osové obrábanie,“ hovorí pán Harris, „čo znamená, že môžeme vyrobiť takmer všetko, čo naše automobilové tímy potrebujú s minimálnym časom na nastavenie.

„V priebehu sezóny dochádza neustále k zmenám, niekedy kvôli meniacim sa pravidlám pretekov NASCAR a niekedy kvôli nápadu na zlepšenie výkonu automobilov z radov konštruktérov alebo šéfa posádky. Vo všetkých prípadoch chcú diely okamžite. Kým zmena prejde cez konštrukčné oddelenie a dostane sa do dielne, nezostáva zvyčajne veľa času. Preto je každá práca naliehavý prípad.“

Medzi najväčšie stroje na pracovisku patria dva sklopné stoly VF-6TR. Je tu tiež fréza Mini Mill, obrábacie centrum VF-2 a 5-osové obrábacie centrum VF-4, ktoré je vybavené tiež otočným čapom TR-210.

Ako všetky pretekárske tímy, klub SHR len neochotne zblízka ukazuje väčšinu dielov, ktoré interne vyrába, najmä ak sa má ešte konať ďalšieho pol tucta pretekov. Hoci medzi najlepšie rozpoznateľné diely patrí rukoväť radiacej páky. Pán Harris drží v ruke príklad z automobilu Ryana Newmana číslo 39. Je silná a ľahká a má dokonalý tvar, ktorý má sčasti ergonomickú a sčasti dekoratívnu funkciu.

„Bol to pre nás ako aj pre konštruktérov zábavný, ale náročný projekt,“ hovorí.

„Tento diel sa opracovával pomocou 5-osového vertikálneho obrábacieho centra VF-4, ktorý dokázal vyrobiť tento diel len vo dvoch krokoch. Vyrábame asi 20 kusov ročne. Ako väčšina dielov sa v aute opotrebujú a musia sa nahradiť. Hoci ide o diel, ktorý sa nenamáha, nenechávame nič na náhodu. Nečakáme kým sa pokazí.“

Medzi ďalšie diely, ktoré sa vyrábajú v dielni Haas v Kannapolise, patrí predná príruba pohonu, ktorá prichádza ako výkovok s prírubami už opracovanými dodávateľom. V tomto bode sa v dielni SHR vyfrézujú zostávajúce prvky, ktorých je viacero – niekoľko dielov sa následne spája vertikálne zváraním.

„Po zhotovení sa montáž uskutočňuje späť u nás a celé opracovanie sme schopní dokončiť v rámci jediného nastavenia čo znamená, že nerobíme kompromisy s hľadiska presnosti alebo kvality,“ hovorí pán Harris. „Presnosť je najväčšia výzva práve pre tesné tolerancie a tak trocha nemotorný tvar. Diel montujeme na nos vretena pomocou otočného čapu na VF-6TR. Otáčame ho a všetky prvky upevníme v rámci jedného nastavenia. Ušetríme take veľa času a výsledkom sú naozaj dobré komponenty. Jednou z predností, ktoré si na strojoch Haas ceníme, je ich veľmi jednoduché ovládanie a mimoriadne ojedinelé prestoje. Máme vynikajúcu podporu z lokálnej podnikovej predajne Haas (HFO).“

Ilustračný obrázok

NASCAR má svoje korene v ére prohibície, keď ilegálny výrobcovia alkoholu distribuovali svoj načierno vyrábaný alkohol cez Apalačskú oblasť vo východnej a južnej časti Spojených štátov využívajúc kombináciu najrýchlejších aut a vodičov, ktorých dokázali zohnať. NASCAR sa preto zrodila z kultúrnej inovácie – prostriedok ako obísť vládne obmedzenia v súvislosti s výrobou a spotrebou alkoholu. Ilegálni výrobcovia alkoholu využívali technické inovácie, aby zrýchlili svoje autá a dosiahli ich lepšiu ovládateľnosť. Keď sa nakoniec prohibícia skončila, inovátorov to bavilo natoľko, že nemohli jednoducho prestať. Z toho sa následne zrodil šport, ktorý by napokon mohol prinášať miliardy do ročných príjmov a vytvoriť ešte väčšie bohatstvo desať tisícov jednotlivcov a podnikov v tejto sfére. Ako uviedli Friedman a Mandelbaum vo svoje knihe: V priebehu rokov zohrávala vláda často významnú úlohu pri zavádzaní nových trendov v oblasti inovácií – tak či onak, napokon ustúpila z cesty.

Druhou zastávkou na mojej krátkej ceste naprieč domovinou pretekov NASCAR je dielňa Hendrick Motorsports (HMS), asi 8 km južne od Stewart-Haas Racing v Concorde, čo by kameňom dohodil od pretekárskej dráhy Charlotte Motor.

Pretekársky klub HMS vznikol v roku 1984 a patrí medzi tímy s najväčším počtom víťazstiev s 10 majstrovskými titulmi v samotných sériách Sprint Cupu. Fanúšikovia NASCAR už budú vedieť, že práve vďaka HMS sa firma Haas Automation dostala pôvodne k športu. Na začiatku ako sponzor a dodávateľ obrábacích strojov CNC. V roku 2002 založil Gene Haas svoj vlastný tím s názvom Haas CNC Racing práve v spolupráci s HMS. Čo je dnes v poradí 39. automobil pre SHR, je vlastne v poradí 60. automobil pre Haas CNC Racing – jeho originálny vstup medzi špičkový rad automobilov NASCAR.

S príchodom SHR v roku 2002 sa rozvinulo partnerstvo medzi týmito dvoma tímami a do dnešného dňa používa SHR motory a podvozok vyrobený v HMS. Areál strojárskej dielne HMS, rozkladajúci sa na ploche viac ako 40 hektárov, tvoria takmer výlučne stroje od firmy Haas.

HMS zostrojí viac ako 550 motorov ročne, ktoré potom prenajíma iným tímom v rámci pretekov NASCAR. Rôzne komponenty motora a podvozku sa vyrábajú na širokej škále obrábacích strojov Haas CNC vrátane vertikálnych obrábacích centier VF-2 a VF-8, horizontálnych obrábacích centier ES-5 a sústružníckych centier TL-25 s osou C, protivretenami a poháňanými nástrojmi.

„V areáli máme štyri stroje Haas ES-5 na obrábanie hláv valcov a sacích potrubí,“ hovorí Larry Zentmeyer, koordinátor dielne na výrobu motorov. „Používame ich tiež na opätovné opracovanie sediel výfuku a vylepšenie starých modelov podľa nových návrhov.“ Každý stroj ES-5, ktorý sa nachádza vo firme, je vybavený otočným stolom HRT210 a hydraulickým koníkom používaným na podoprenie dlhých dielov.

Rovnako ako SHR dodáva klub Hendrick Motorsports motory a diely rôznym iným tímom vrátane Earnhardt Ganassi, Phoenix Racing, JRM a Turner Motorsports.

Hlavy valcov z dielne HMS sa opracovávajú na horizontálnych obrábacích centrách Haas ES-5. Tieto zložité diely začínajú svoju púť v podobe odliatkov na báze polotovarov, ktoré dodáva Chevrolet.

„Nám zostáva ešte dosť práce s pridaním ventilových rozvodov a podstavca vahadla,“ vysvetľuje pán Zentmeyer. „Tiež musíme urobiť ešte veľa pri zapájaní a spriechodnení výfuku a nasávacích ventilov a komora si vyžaduje tiež určité opracovanie. V podstate na povrchu odliatku nie je skoro jediná plocha, ktorá by sa určitým spôsobom alebo formou neopracovávala. Operátori strojov ako Mark Thomas majú systémy Siemens NX vedľa strojov, kde pripravujú programy.“

„Každý mesiac opracovávame asi 12 súprav – čo je 24 hláv,“ hovorí pán Zentmeyer, “znamená to, že stroje sú stále v činnosti, ale nie sú vyťažené natoľko, aby sme potrebovali viacero paliet alebo meniče paliet. Centrum ES-5 skutočne odvádza veľmi dobrú prácu.“

Dielňa na výrobu motorov HMS tiež na zákazku montuje svoje piesty do každého bloku valcov. „Na záverečné opracovanie vrchnej časti piestov budeme používať jeden z vertikálnych obrábacích centier VF-2,“ hovorí pán Zentmeyer. „Týmto spôsobom dosiahneme tolerancie a presnosti, aké potrebujeme. V priemere opracujeme asi 20 setov piestov za týždeň.“

Okrem hláv valcov a piestov Hendrick Motorsports vyrába a dodáva vysoko objemové diely a komponenty ako klietky alternátorov pre dodávateľov známych mien, ako je napr. Bosch. „Mnoho dielov, ktoré sa používajú pri výrobe cestných vozidiel, sa odlieva. Obrábame rovnaké diely z pevných hranolov, preto sú silnejšie a trvanlivejšie. Ak by sme na pretekárskych autách použili liate diely, nevydržali by viac ako jedno či dve kolá kvôli teplotám a vibráciám.“

Po niekoľkých okruhoch od štartu pretekov Charlotte race som si obliekol kabát a výťahom som sa zviezol dolu, kde sa štadión dotýka horného okraja spevneného násypu. Vzduch bol chladný s prímesou nadšenia. V najtesnejšej blízkosti priestoru „nikoho“ medzi sedadlami a drôteným bezpečnostným plotom boli deti, presne tam, kde bývali odjakživa (kde by som stál aj ja mať 12 rokov), zababušené v páperových bundách so slúchadlami na ušiach v sprievode trpezlivých mám a otcov.

Iba tu na tejto úrovni môžete naozaj oceniť rýchlosť sériovo vyrábaných automobilov a odvahu vodičov ako prechádzajú zatáčky a súperia o prvenstvo vzdialení len niekoľko centimetrov od seba.

Podtitulok knihy Friedmana a Mandelbauma znie Kdeže sú tie staré dobré časy, Amerika – a ako ich vrátiť späť. Autori opisujú, ako napomáhal právny rámec krajiny tým, ktorí boli pripravení inovovať a sami riskovať, aby zvíťazili – a napokon aby vybudovali najlepšiu ekonomiku na Zemi. Uvádzajú zoznam najväčších hrozieb z hľadiska postavenia Ameriky vo sfére globálnej ekonomiky a prichádzajú s odporúčaniami ako tieto hrozby zmierniť.

Na automobilové preteky sa niekedy vyvíja silný tlak v dnešných ekologicky orientovaných časoch, ale pedagógovia a subjekty z oblasti priemyslu stále vidia obrovský potenciál, ktorý môže inšpirovať budúce generácie. Z týchto detí, ktoré sú fascinované hlukom, farbami a pohľadom na preteky NASCAR v Charlotte a na iných miestach po celej krajine, nemusí hneď vyrásť ďalší Tony Stewart (alebo šéf jeho posádky), ale môžu vyrásť s inštinktívnym citom pre ocenenie rizika a úlohu, ktorú zohráva v súkromnom podnikaní. A ak uplatnia toto pochopenie v priebehu svojho pracovného života – ak budú dostatočne odvážni a ochotní prijať riziko spojené so začatím svojho vlastného podnikania, registráciou patentov alebo investovaním životných úspor do kúpy kapitálového vybavenia – je to spôsob, ako si nájde Amerika svoju cestu späť. Nebudú chcieť stáť a obdivovať to, čo pred nimi urobili predchádzajúce generácie. Budú chcieť zažiť ekonomiku na vlastnej koži riadeným šmykom, bojujúc o prvenstvo na stupienkoch víťazov.

HaasCNC - QRcode

www.haasCNC.sk