Prieskum je otvorený od 18. septembra do 4. decembra 2019 a výsledky budú k dispozícii vo februári 2020. Všetci účastníci prieskumu môžu vstúpiť do žrebovania cien s možnosťou výhry: 

  • iPad pro (jeden víťaz)
  • výber medzi darčekovou kartou Amazon vo výške 250 GBP (alebo ekvivalentom v miestnej mene) alebo dronom podobnej hodnoty (traja víťazi)
  • poukážka Farnell vo výške 50 GBP (alebo ekvivalent v miestnej mene), na nákup na webovej stránke Farnell pre víťazov EMEA a APAC, alebo darčeková karta Amazon 50 GBP pre víťaza NA (celkom šesť výhercov)

Výsledky prieskumu naznačia rast existujúcich a vznikajúcich aplikácií IoT a odhalia technológie, ktoré sa v riešeniach IoT používajú. Vďaka zlepšeniu porozumenia trhovým oblastiam, požiadavkám vývojárov a novým trendom, je spoločnosť Farnell stále o krok pred potrebami zákazníkov a zabezpečuje, aby mohli podporovať návrhy výrobkov teraz aj v budúcnosti.

Lee Morgan, manažér technického marketingu EMEA spoločnosti Tektronix očakáva, že bezpečnosť, spotreba energie, prediktívna údržba a inteligentné mestá budú mať v týchto rokoch popredné miesto: „Myslím si, že jedným z najzaujímavejších odvetví IoT je inteligentné mesto, kde bude s príchodom 5G (a budúcich bezdrôtových technológií) možné prenášať údaje medzi zariadeniami spoľahlivo vysokorýchlostne. Vďaka tomu sa otvára nová éra v oblastiach, ako je dopravné poradenstvo v reálnom čase, ako dokážu rušné reštaurácie / výstavy / zábavné parky dynamickú správu obsadenosti v určitých časoch, či pouličné osvetlenie, ktoré mení jas pri detekcii okolo kráčajúcich ľudí. Spotreba energie je v súčasnosti skutočne horúcou témou, na trhu už máme vyspelé produkty, ktoré umožňujú správu energie v domácnosti (Hive či Nest), tieto nielen nám umožňujú ovládať kúrenie, svetlo alebo prístroje jediným dotykom tlačidla (alebo hlasom!), ale tiež nám umožňujú zamýšľať sa nad plytvaním energiou. Predstavte si úspory, ktoré by sa mohli dosiahnuť v širšom priemyselnom meradle alebo dokonca v celej krajine? Napríklad pouličné osvetlenie, ktoré sa rozsvieti, len keď je auto v určitej vzdialenosti,“ konštatuje L. Morgan.

Jacky Perdrigeat, viceprezident pre marketing a aplikácie EMEA, mikrokontroléry a digitálne integrované obvody a Gerard Cronin, vedúci marketingovej komunikácie ST Microelectronics dodávajú: „Očakávame, že prieskum potvrdí, že bezpečnosť, spoľahlivosť a ekosystém sú pri vývoji IoT aplikácií kriticky dôležité. Relatívna dôležitosť každého z nich závisí od koncovej aplikácie - a preto spoločnosť ST ponúka celý rad produktov a technológií, ktoré vývojárom umožňujú flexibilitu pri výbere takej funkcionality, ktorá najlepšie zodpovedá potrebám ich trhov. Očakávali by sme tiež, že v dôsledku obrovskej hodnoty, ktorú môžu priemyselné a mestské oblasti realizovať vďaka inteligentným aplikáciám - z hľadiska bezpečnosti, efektívnosti a pohodlia - sa môžu aplikácie Smart City a Smart Industry z dlhodobého hľadiska stať najväčšími (hodnotovými) trhmi. Pretože IoT umožňuje vývojárom pridávať inteligenciu všade, kde to môže zlepšiť životy ľudí, na koncových trhoch existuje neuveriteľná cenová ponuka, ktorá v konečnom dôsledku zabezpečí jej úspech.“

V aktuálnom prieskume zahrnula spoločnosť aj otázky týkajúce sa umelej inteligencie, čo ukáže, ako sa IoT mení a zahŕňa nové technológie. Nové otázky odhalia, kde je UI zahrnutá do procesu návrhu IoT a či je teraz integrovaná do produktov alebo riešení IoT.

Výsledky prieskumu z roku 2018 ukázali, že kľúčovou požiadavkou na maximalizáciu výhod IoT bola potreba spoločných noriem a pravidiel. Odhalili tiež rastúcu úlohu hardvéru v procese navrhovania. Technici využívajú rad hardvérových platforiem na urýchlenie vývoja a skrátenie času uvedenia na trh vrátane Raspberry Pi a BeagleBone Black. Výsledky tiež zdôraznili kľúčové oblasti aplikácií, ktoré sa podľa očakávaní budú v nasledujúcich piatich rokoch rozvíjať, vrátane domácej automatizácie, priemyselnej automatizácie a riadenia a umelej inteligencie.

Cliff Ortmeyer, globálny vedúci technického marketingu spoločnosti Farnell, hovorí: „Príležitosti a aplikácie pre IoT rastú čoraz rýchlejšie a my sa snažíme, aby naši zákazníci mali okamžitý prístup k hardvéru a softvéru, ktorý potrebujú, aby minimalizovali časy vývoja svojich produktov. Náš rastúci rozsah modulárnych riešení znamená, že vývojári už nemusia mať hĺbkové znalosti UI, aby tieto technológie dokázali zabudovať do svojich systémov.“

Zákazníci spoločnosti Farnell môžu na jej webovej stránke nájsť zdroje podpory a návrhu vrátane IoT hubu, stránok UI a konfigurátora UI. Doručenie nasledujúci deň je k dispozícii na všetkých hlavných vývojových kartách pre IoT vrátane počítačov Raspberry Pi 4 Model B, Avnet SmartEdge IIoT Gateway, súpravy Microsoft Azure Sphere Starter, BeagleBone AI a Ultra96 V2.

Ak sa chcete zapojiť do globálneho prieskumu vývoja internetu vecí Farnell a zúčastniť sa losovania o ceny, kliknite sem. Zdieľajte svoje nápady online pomocou #FarnellGlobalIoTIndex. Podmienky pre prieskum IoT a losovanie cien sú k dispozícii na komunite element14.