22.-25. mája 2018, Nitra, spoločnosť ABB opäť predstavuje svoje riešenia na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu.

Popredná technologická spoločnosť ABB v oblasti elektrifikácie, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, prichádza na Medzinárodný strojársky veľtrh predstaviť svoje pokročilé technológie, služby a riešenie pre priemysel a infraštruktúru. Témami tohtoročnej expozície sú ABB Ability™, spolupráca robota s človekom, koncept efektívnej továrne budúcnosti a elektromobilita.

Výnimočné riešenia v stánku ABB

Spolupráca robota s človekom

Automatizácia a robotizácia je veľkou témou dneška. Nielen pre odbúravanie ťažkej, monotónnej a nebezpečnej práce, ale aj pre flexibilitu, efektivitu a v neposlednom rade aj pre vytváranie nových pracovných podmienok, ktoré s tým súvisia. Objemné kolosy s ohradenou bezpečnostnou zónou odchádzajú do zabudnutia a nastupujú riešenia tesnej spolupráce človeka s robotom. K takým patrí IRB 4600 so softvérom SafeMove2 spoločnosti ABB, ktorý umožňuje tesnú spoluprácu človeka s robotom, takpovediac „telo na telo“, alebo dvojramenný robot YuMi®- („you and me”) s výnimočnými schopnosťami cítiť a vidieť. Hoci je určený predovšetkým na montáž malých súčiastok dokáže aj dirigovať orchester. Na strojárskom veľtru bude v tomto roku skladať perá.

Koncept efektívnej továrne budúcnosti

Výrobné podniky na celom svete sú stále inteligentnejšie. Vďaka pripojeniu na internet a využívaniu cloudovej technológie sa zhromažďujú a analyzujú obrovské objemy dát z milióna pripojených výrobných zariadení. Vytvárajú tak cestu k vyššej efektivite, produktivite, kvalite i bezpečnosti, ale aj k nižšej environmentálnej záťaži. Takéto špičkové digitálne smart riešenia pre priemysel predstavuje na MSV aj spoločnosť ABB. Radí sa k nim napríklad Smart sensor, ktorý monitoruje stav nízkonapäťových motorov a svojmu operátorovi poskytuje najdôležitejšie informácie o ich chode (vibrácie, teplota atď). Dokonca sa sám ohlási, keď potrebuje servis. Ďalším efektívnym riešením je virtuálna realita, ktorú využíva aplikácia RobfotStudio® pri navrhovaní a optimalizovaní robotických pracovísk. Softvér dokáže simulovať robotické pracovisko s absolútnou presnosťou a okuliare na virtuálnu realitu, ktoré si návštevníci MSV budú môcť vyskúšať, ukážu možnosti špičkovej aplikácie v úplne v novej perspektíve.

Posúvame hranice svetovej elektromobility - ABB FIA Formula E

Vízia budúcnosti sa už stáva realitou a priekopnícke koncerny spájajú svoje sily v podpore rozširovania bezemisnej prepravy. Nielen tej osobnej, hromadnej ale aj nákladnej a dokonca sa pozornosť presúva aj na udržateľnú budúcnosť aumobilového športu. Výsledkom je tohtoročná svetová séria pretekov elektrických monopostov - ABB FIA Formula E Championship, ktorá bude platformou vývoja, testovania technológií a infraštruktúry pre ďalší rozvoj e-mobility a s ňou spojenej digitalizácie. ABB je v tejto oblasti popredným hráčom na svetovom trhu. V jej portfóliu je široké spektrum nabíjacích riešení pre elektrické autá, elektrické a hybridné autobusy ako aj elektrifikačné riešenia pre lode a železničnú dopravu.

Do ponuky spoločnosti najnovšie pribudla najekonomickejšia kompaktná nabíjačka “rodinného typu” EVLunic, alebo Terra 175KP, ktorá nabije 80% baterky už za 10 minút. Na nedávnom veľtrhu technológií v Hannoveri spoločnosť predstavila aj najrýchlejšiu nabíjaciu stanicu pre elektroautá Terra High Power, ktorá s výkonom 350Kw nabije 200 kilometrov dojazdu už za 8 minút. Na strojárskom veľtrhu v Nitre bude všetkým priaznivcom e-vozidiel k dispozícii multištandardná rýchlonabíjacia stanica Terra 23 CJG. Jej výhody budú môcť oceniť najmä po skúšobných jazdách na elektromobile VW Golf, ktorý bude počas celého veľtrhu k dispozícií pred pavilónom M4.

Najnovšie trendy pre balenie a prekladanie

Rýchlosť, presnosť, flexibilita – to sú určujúce faktory pri manipulácii s výrobkami. Na nitriansky veľtrh pripravila spoločnosť ABB aplikáciu Pick & Place – teda “Vezmi a ulož”robotického pracoviska s robotmi FlexPicker a Scara. Robot FlexPicker alebo IRB 360 - je najvýkonnejší robot pre aplikácie odoberania a balenia. V porovnaní s bežnou automatizáciou ponúka oveľa vyššiu flexibilitu pri zachovaní svojej presnosti a vysokej nosnosti.

ABB SCARA robot - Selective Compliance Articulated Robot Arm (SCARA)

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúre na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.