Obr. Uchopovač SCHUNK Co-act JL1. Porovnateľný so smartfónom, inovatívny kolaboratívny uchopovač kombinuje množstvo individuálnych systémov do jedného inteligentného kompletného systému, ktorý umožňuje intuitívne používanie a komunikáciu s operátorom. Komplexná súhra rôznych senzorických systémov zaisťuje, že uchopovač SCHUNK Co-act JL1 nepretržite zaznamenáva údaje svojho okolia.

Už po druhýkrát v priebehu iba troch rokov dosiahla firma SCHUNK, kompetentný líder pre upínaciu techniku a uchopovacie systémy, nomináciu na cenu Hermes Award, jednu z najžiadanejších priemyselných cien na svete. Po obdržaní nominácie na cenu v roku 2015 pre SCHUNK eGRIP, webový trojrozmerný dizajnový nástroj pre dodatočne vyrábané uchopovacie prsty, sa inovatívnej rodinnej firme z Laufenu v Nemecku opäť podarilo dostať do zoznamu piatich najlepších kandidátov na cenu Hermes so SCHUNK Co-act uchopovačom JL1 a tým sa posunúť do vedúcej skupiny pre technické inovácie.

Nezávislá porota pod vedením Prof. Dr. Dr. h. c. mult. Wolfganga Wahlstera, predsedu správnej rady Nemeckého výskumného centra pre umelú inteligenciu (DFKI), zaručuje uznávaný vysoký štandard súťaže. Firma SCHUNK čaká s veľkým vzrušením na 24. apríl 2017, kedy bude Nemecká kancelárka Angela Merkelová otvárať veľtrh v Hannoveri a spolková ministerka pre vzdelávanie, Prof. Dr. Johanna Wanka udeľovať cenu Hermes 2017.

Uchopovač SCHUNK Co-act JL1 je svetovo prvý inteligentný uchopovací modul pre spoluprácu človeka s robotom, ktorý priamo spolupracuje a komunikuje s ľudmi. Snímací system, ktorý je zabudovaný v uchopovači JL1, registruje kroky ľudí a umožňuje reakciu v závislosti od situácie bez akéhokoľvek kontaktu človeka a robota. Ako samoučiaci uchopovací systém, kolaboratívny uchopovač ponúka optimálne podmienky pre flexibilné manipulačné scenáre pre Priemysel 4.0.