Americká spoločnosť GNE Farm Equipment vyrábajúca špecializované technológie pre mliekarenstvo využíva kolaboratívne roboty od Universal Robots v špeciálnej aplikácii pri dojení kráv. Robot v nej automatizuje pomerne namáhavý proces manuálnej dezinfekcie vemena kravy pred a po dojení. Typický robotický systém si v tomto prípade vyžaduje nasadenie pomerne veľkého robota s kamerou a systémom sprejovania. Ten umiestňuje takmer dva metre dlhú rozvodnú rúrku spolu s rozprašovačom pod kravu, aby naniesol vrstvu dezinfekcie. Tieto na zem uchytávané roboty si vyžadujú drahú inštaláciu vrátane plota na ochranu pracovníkov. Samotný proces inštalácie obmedzuje produkciu mlieka približne mesiac. Ale aj potom je potrebné profesionálne programovanie a školenie pre všetkých zamestnancov. Modulárne robotické systémy sú alternatívou, ktoré sú schopné zredukovať zložitosť inštalácie, avšak rovnako ako na zemi upevnené robotické systémy zaberajú cenný priestor v maštali a znižujú celkovú produkciu mlieka. V prípade výpadku napájania môže rameno rozprašovača poraniť kravu a tiež poškodiť rotačnú kóju a robota samotného.

Na rozdiel od týchto riešení sa robot od Universal Robots nachádza na malej palete, ktorá zaberie rovnako veľa miesta ako človek. Systém zahŕňa riadiaci počítač, zásobník na dezinfekčný prípravok, pumpy a ventily. Pracuje na bežnom sieťovom napájaní a nevyžaduje si žiadnu ochrannú klietku. V prípade výpadku napájania sa ľahké flexibilné rameno ohýba, vďaka pružine sa vracia do východiskovej pracovnej pozície a kravu tak neporaní. Robot sa tiež jednoducho programuje prostredníctvom dotykového displeja a priameho navádzania na želané pozície.

„Žiaden robot v súčasnosti dostupný na trhu neponúka takýto na obsluhu jednoduchý systém. Odkedy nie sú pre prevádzku potrební žiadni extra špecialisti, zabezpečujú roboty od Universal Robots veľmi rýchlu návratnosť investícií,“ hodnotí Gerard Niessink, majiteľ GNE Farm Equipment.