„My sme historicky ako prví priniesli tablety do výroby v Česku a zo skúsenosti s našimi zákazníkmi vieme, aká dôležitá je používateľská jednoduchosť a prirodzenosť. Ak je akákoľvek aplikácia naprogramovaná čo najprirodzenejšie, naučí sa ju používať každý. Od zvárača po leteckého inžiniera,“ hovorí Petr Kubíček, CEO spoločnosti B2A.

K rýchlejšiemu nástupu digitalizácie výrobného procesu a s tým súvisiacich činností môže paradoxne prispieť terajšia situácia, keď sú firmy obmedzené a je nutné riešiť prácu vzdialene,“ vysvetľuje Tomáš Sekyra zo spoločnosti Flexco, ktorá sa zaoberá výrobou a dodávkami káblových zväzkov pre priemysel.

Email už v dnešnej dobe nestačí

Firemná emailová komunikácia je síce na vzostupe, napriek tomu je však bežné, že si zamestnanci volajú a informácie si dopĺňajú telefónom, prípadne videotelefónom. O tejto komunikácii už nemajú žiadne záznamy, pritom ju možno jednoducho automatizovať a sprehľadniť, aby nebolo treba nič dodatočne hľadať v prílohách a tráviť tak zbytočne čas nad niečím, čo už možno v dnešnej dobe zjednodušiť.

Prečo sú firmy v digitálnej pasci?

Drvivá väčšina spoločností má svoje systémy uzamknuté. Ak majú nainštalovaný určitý informačný softvér, ťažko doň možno implementovať ďalšie platformy. Aj preto nie sú firmy flexibilné a nemôžu sa digitalizovať tak, ako by potrebovali. Mnohé rozsiahle podnikové informačné systémy (ERP) zmeny neumožňujú.

„Pozor na vendor lock-in, uzamknutie zákazníka. Toto rozhodne nie je cesta. Ak chce firma uspieť a mať konkurenčnú výhodu, mali by si jej zástupcovia uvedomiť, že digitalizácia možno nie je lacná, ale z dlhodobého hľadiska sa oplatí. Preto rozhodne odporúčame, aby bol firemný systém otvorený všetkým platformám,“ vysvetľuje P. Kubíček.

Prichádza deglobalizácia IT sektora?

Pandémia prináša mnoho zmien. Jednou z tých, ktoré postupne prechádzajú naprieč všetkými priemyselnými sektormi, je, že lokálne firmy budú viac spolupracovať s lokálnymi dodávateľmi. A týka sa to poľnohospodárov aj výrobných firiem a IT spoločností. Ak chce niektorá česká spoločnosť naskočiť na Priemysel 4.0, netreba už využívať služby nadnárodných hráčov. Mnohé nájdu lepšie a intuitívnejšie riešenie aj u tuzemských dodávateľov softvéru.

„Taká dôležitá používateľská prirodzenosť, pochopenie systému práce, otvorená spolupráca, ktoré kroky treba postupne robiť, často súvisia so zdravým sedliackym rozumom, ktorý Česi tradične majú,“ uzatvára P. Kubíček z B2A.

www.b2a.cz