Business inteligencia (BI) je proces zobrazovania a analýzy údajov v podniku s cieľom prijímania relevantných obchodných rozhodnutí. BI pokrýva široké spektrum informačných technológií a metód, od spôsobu zberu a analýzy údajov až po hlásenie problémov. Pomocou nástrojov BI môže byť podnik schopný znížiť časovú náročnosť spracovania údajov. Okrem spracovania historických údajov slúži aj na predpovedanie a simuláciu budúceho vývoja podniku.

Dôležitosť BI stále rastie, pretože podniky čelia čoraz väčšiemu toku nespracovaných údajov a výzvam na získanie prehľadu z obrovského množstva informácií (Big Data). Vďaka využitiu nástrojov BI môžu podniky získať komplexný prehľad o obchodných údajoch a môžu ich previesť na poznatky vedúce k vylepšeným strategickým obchodným rozhodnutiam.

BI pomáha podnikom analyzovať historické údaje, optimalizovať činnosti, sledovať výkon, urýchľovať a zlepšovať rozhodnutia, identifikovať a eliminovať obchodné problémy a neefektívnosť, identifikovať trendy na trhu, zvyšovať ziskovosť a produktivitu, analyzovať správanie zákazníkov, porovnávať údaje s konkurenciou a nakoniec získať konkurenčnú výhodu. Väčšina podnikov získava množstvo údajov z rôznych prevádzkových systémov (napr. plánovanie podnikových zdrojov ERP, riadenie vzťahov so zákazníkmi CRM, riadenie ľudských zdrojov HRM). Ich spracovanie a využitie pri rozhodovaní a chode prevádzky sa tak stáva bez analytických nástrojov náročné. Treba však zdôrazniť, že kľúčom k získaniu kvalitných výstupov zo systémov BI sú v prvom rade kvalitné zdrojové údaje, to znamená, že pred spracovaním by ste sa mali zbaviť údajov, ktoré nemajú žiadnu výpovednú hodnotu.

Oproti sledovaniu údajov v nástrojoch, ako je Excel, vyniká BI v tom, že doňho nejde tak jednoducho zasahovať a stáva sa tzv. jednotným miestom pravdy. V obrovských objemoch údajov, s ktorými systémy ako Excel pracujú, totiž nie je možné všetko jednoducho ustrážiť. Bežne sa tak stane, že každý používateľ pracuje s inou verziou dokumentu, čo pochopiteľne vedie k zmätku. Vďaka zdieľaným údajom BI tieto nedostatky eliminuje a poskytuje vždy ten istý report, tie isté údaje, ktoré môže vidieť ktokoľvek, kto má prístup. Po technickej stránke navyše BI zvláda pracovať so skutočne obrovským objemom údajov bez toho, aby to obmedzovalo rýchlosť spracovania. Na trhu vyniká niekoľko produktov BI, ako je Microsoft Power BI, Tableau Desktop, Qlik Sense, SAP BusinessObjects BI a IBM Cognos Analytics.

Prečo je v priemysle potrebná BI?

Priemysel prešiel v posledných rokoch významnými zmenami aj v oblasti spracovania a vyhodnocovania údajov. Tradičné systémy riadenia podniku postupne zaostávajú za riadením podniku, v ktorom údaje určujú smer. Výrobný priemysel je jedným z najnáročnejších odvetví. Výroba sa začína oslovením zákazníka a končí dodaním produktu alebo služby, preto je toto odvetvie náročné na množstvo údajov, ktoré produkuje. BI tak môže ponúknuť obrovský potenciál využitím týchto údajov a ich premenou na cenné informácie.

V ďalšom texte uvedieme niektoré zo spôsobov, ako môže BI zlepšiť obchodné činnosti nielen v priemysle.

Informatívne rozhodovanie

Pri množstve údajov prichádzajúcich z viacerých zdrojov vzniká potreba správne ich riadiť, ukladať a využívať. BI môže pomôcť pri správe a využívaní údajov. Nástroje BI pomáhajú transformovať veľké databázy do zrozumiteľnej štruktúry. Vizualizáciou možno analýzu zjednodušene prezentovať spolu s kľúčovými obchodnými ukazovateľmi a pomôcť tak podnikovým manažérom pri prijímaní informovanejších rozhodnutí.

Prevádzková efektívnosť

BI urýchľuje tempo prevádzkovej efektívnosti tým, že mení obrovské množstvo údajov na ľahko prístupné a zrozumiteľné informácie. Môže pomôcť pri analýze výkonnosti pracovníkov a navrhovať nápravné opatrenia. Začlenením finančných modelov môže BI pravidelne vyhodnocovať kapacitu a materiálové požiadavky. Takmer každý proces od výroby po prepravu možno zjednodušiť pomocou BI. Od neustále sa meniacich požiadaviek trhu až po predajnú stratégiu, prognózy a riadenie dodávok materiálu.

Finančné riadenie

Nástroje BI možno použiť na analýzu ziskov a strát, analýzu produkcie, analýzu množstva materiálu a predaja, a tak pomôcť pri optimalizácii zdrojov a zvyšovaní návratnosti investícií. Vďaka analýze dopytu a ponuky môže BI efektívnejšie riadiť hodnotový reťazec.

Riadenie logistiky

BI môže pomôcť pri správe logistiky dodávateľského reťazca denným hodnotením výkonu a analýzou údajov, aby boli zabezpečené kvalitné služby. Môže monitorovať náklady na prepravu a optimalizovať množstvá dodávok.

UI je budúcnosťou aplikácií BI

Nástroje BI sú pre podniky obrovským prínosom pri spracovaní údajov. Časy sa však menia a potreby podnikov sa rozvíjajú. Potrebujú nielen softvér, ktorý dokáže spracovať a prezentovať údaje, ale aj softvér, ktorý dokáže predpovedať budúci stav ich fungovania a odhaľovať nedostatky rýchlejšie. To je miesto, kde sa môže uplatniť umelá inteligencia. BI založená na umelej inteligencii umožňuje podnikom analyzovať oveľa väčšiu škálu údajov vrátane štruktúrovaných a neštruktúrovaných a získať tak podrobnejšie a komplexnejšie informácie. AI tiež umožňuje BI využiť najmodernejšie technológie, ako sú prediktívna analýza a strojové učenie.

Aplikácia BI

Výrobný závod Kofola ČeskoSlovensko, a. s., pracuje s množstvom údajov. Niektoré generuje sám, ďalšie preberá od obchodných partnerov a zákazníkov. Úlohou nového oddelenia Business Intelligence v tejto spoločnosti je vytriediť a vytiahnuť z tohto množstva údajov presne tie informácie, ktoré sú potrebné.

„Najlepšie sa dá naša činnosť ilustrovať na predpovedi predaja,“ vysvetľuje Radek Hájek, vedúci oddelenia Business Intelligence, a pokračuje: „Základom sú údaje o predaji v minulosti. K nim pridávame niekoľko ďalších údajov, napríklad o vývoji trhu, o promočných či plánovaných zľavových akciách a iné. Zhromažďovať a triediť toľko údajov ručne by bolo prakticky nemožné. Vďaka špeciálnym aplikáciám a programom z nich však môžeme vygenerovať podklady, ktoré pomáhajú oddeleniu logistiky vidieť súvislosti a presnejšie naplánovať, čo máme vyrobiť.“

Najviditeľnejší produkt BI, s ktorým sa vybraní zamestnanci pravidelne stretávajú, je reporting. Súhrnná správa, ktorú systém BI generuje každý deň, obsahuje aktuálny stav plnenia plánu, detaily predajných kanálov a množstvo ďalších užitočných informácií, ktoré zobrazujú stav firmy a upozorňujú na prípadné problémy.

Nástroje BI sa dajú prispôsobiť takmer akejkoľvek požiadavke. „Deväťdesiat percent našich nástrojov vzniká na objednávku interných používateľov, ktorí za nami prídu s nápadom, alebo sa prídu spýtať, či by sme im neboli schopní pomôcť,“ hovorí R. Hájek. „Teší ma, že vo väčšine prípadov sme im skutočne schopní vyhovieť,“ dodáva.

Analyzujte, konajte

Business Intelligence vplýva na rozhodovanie spoločnosti v kladnom slova zmysle a v dnešnej dobe údajov je pre podniky všetkých veľkostí nenahraditeľnou súčasťou ich informačného systému. Nástroje BI môžu zabezpečiť podstatne lepšiu kontrolu nad podnikaním, pretože sú schopné zaistiť relevantné údaje na ešte lepšie rozhodovanie a tam, kde sú práve potrebné. Je dôležité si uvedomiť, že hlavným cieľom BI nie je len analýza údajov, ale akcie, ktoré na ich základe možno vykonať. To vytvára dobré konkurenčné výhody a vplýva na úspech spoločnosti. Patrí tak medzi strategické technológie s významným dosahom na podnikanie.

Zdroj

[1] Business Intelligence in Manufacturing Industry. Analytics Insight. [online]. Publikované 11. 5. 2018. Citované 6. 10. 2020. Dostupné na: https://www.analyticsinsight.net/business-intelligence-in-manufacturing-industry/.

[2] Čo je business intelligence a ako môže pomôcť podnikateľom?. Podnikajte. [online]. Citované 6. 10. 2020. Dostupné na: https://www.podnikajte.sk/informacne-technologie/business-intelligence.

[3] Business Intelligence aneb svěřte práci robotům. Kofola. [online]. Publikované 4. 9. 2019. Citované 6. 10. 2020. Dostupné na: https://www.kofola.cz/aktuality/business-intelligence-aneb-sverte-praci-robotum.

[4] How AI impacts Business Intelligence Applications. Selerity. [online]. Publikované 30. 6. 2019. Citované 6. 10. 2020. Dostupné na: https://seleritysas.com/blog/2019/06/30/how-ai-impacts-business-intelligence-applications/.