„Všetko zlé je na niečo dobré.“

Nikdy by som si nebol myslel, do akej miery dokáže vzniknutá situácia prinútiť človeka konať, a tak dosiahnuť aj nové výhodnejšie riešenia a podmienky. Prednedávnom mi jeden z dlhoročných obchodných partnerov oznámil, že ich firma prehodnotila svoju obchodnú politiku a už nám nepredĺži licenciu na poskytovanie služieb. Licenčná zmluva bola síce len formálna a dosť jednostranne postavená, ale boli sme prinútení ju akceptovať, pretože sme sa inou cestou nevedeli dostať k tovaru, ktorý sme potrebovali v rámci našej činnosti a ktorý nám dodával náš obchodný partner na základe platnej licenčnej zmluvy. Človek by si povedal, že nevadí, veď skúsim iného dodávateľa. Nebolo to také jednoduché, pretože v Európe sú len dvaja dodávatelia tohto tovaru a služieb, pričom zdroj surovín a vlastnosti tovaru sa zásadne líšia. Nehovoriac o tom, že konkurenčný dodávateľ má tiež pomerne striktné obchodno-licenčné podmienky.

Začalo sa obdobie hľadania a zisťovania ďalších možností vo svete. Verte, že ak ide o úzko špecializovanú činnosť, nie je to vôbec jednoduché. Hlavne preto, lebo ak niekto niekde poskytuje takýto typ služieb a tovaru, je to lokálny dodávateľ (hlavne v ázijských krajinách) a takýto dodávatelia nemajú snahu dostávať sa do globalizovaného sveta, pretože ich konkurencia prevalcuje. Práve z tohto dôvodu naše hľadanie iných možností nebolo jednoduché.

No ako sa hovorí, kto hľadá, nájde. Pri pátraní sme sa dostali do takých oblastí sveta, o ktorých sme predtým ani len netušili, že existujú, ale keď je človek prinútený konať, tak asi dosiahne de-facto aj nemožné.

Tento krátky príbeh sa končí happyendom, ale poznatok z neho sa dá zovšeobecniť. To, čo občas potrebujeme, je dobrá motivácia. Motivácia, ktorá nás dokáže dostať omnoho ďalej, ako si myslíme. Zo zdanlivo neriešiteľných situácií vzniknú nové poznatky, ktoré nás posunú ďalej a v mnohých prípadoch aj veľmi výrazne. Osobne som vďačný za také životné situácie, ktoré vyžadujú zamyslieť sa a hľadať nové riešenia, pretože to prináša pokrok v danej oblasti.

Preto skúsme súčasné problémy brať ako motiváciu a výzvu k pokroku.