S novým rokom je tu aj čas bilancovania a hodnotenia uplynulého roku a plánovania toho prichádzajúceho. Zobrať si to najlepšie, čo sme dosiahli, poučiť sa z chýb a nezdarov, ktoré sme zažili. A k tomu patria aj novoročné predsavzatia… Tento rok budem lepší doma aj v práci. Tento druh predsavzatí asi veľmi dobre poznáte. Aby bolo lepšie doma, to je len a len na vás. Zlepšenie v práci, s tým vám vieme trochu pomôcť… Pokiaľ zlepšenie v práci pre vás znamená vyrábať produktívnejšie, efektívnejšie a ekologickejšie, potom technológie a riešenia pre automatizáciu a robotizáciu výroby sú pre vás tým pravým.

Niekedy prichádza iniciatíva od vás, inokedy od nás, ale nakoniec je to spolupráca, čo nás privedie k cieľu. Rok čo rok hľadáme a nachádzame spolu s vami riešenia na zvyšovanie výkonu a efektivity vo vašej výrobe. Sú dni, keď aj nám už dochádzajú nápady, ale vtedy zase prídu od vás, našťastie. Je to vzájomná výmena nápadov a riešení, ktoré väčšinou vedú k úspešnému koncu. Rok čo rok musíme byť vynaliezavejší a tvorivejší. Ten, kto neudrží krok s dobou a vypadne z rytmu, už sa málokedy vráti späť do hry. Stále v jednom kolotoči inovácií produktov, nových dizajnov a nových prístupov. Tak som videl predchádzajúci rok. A veľmi podobný bol aj ten pred ním… Ako bude vyzerať tento novy rok? Znovu bude ťažší a tvrdší. Ale to je to, čo nás ženie dopredu.

Nedá nám zaspať na vavrínoch slávy predchádzajúceho roku. Otázka je, ako sa vyrovnáme s novými požiadavkami trhu. Bude nový rok v niečom iný? Globálna finančná kríza, strata dôvery na finančných trhoch, pokles výroby v automobilovom priemysle, recesia veľkých západných ekonomík. To je len niekoľko faktov, s ktorými sa musíme vyrovnať. Cítim v tom však príležitosť pre našu ekonomiku a zvlášť pre náš odbor podnikania. Tlak na náklady a efektivitu okamžite vyvoláva potrebu hľadania nových prístupov a riešení. A to je pre robotiku a automatizáciu každodenný chlebíček. Takže v novom roku stačí viac zabrať a chytiť túto príležitosť „za pačesy“. Uvidíme, koho táto nová výzva na trhu posilní a koho zadupe. Na záver moje novoročné predsavzatie:

Nech sa nikdy nestratí energia, čo nás poháňa pri nachádzaní nových riešení z každej situácie ako v práci, tak aj doma. A ešte tradične novoročná bodka na záver: Šampanské pre každého prosím!