Je to naozaj tak? Slovensko má evidentný problém s dostupnou voľnou pracovnou silou. Odhliadnuc od zázrakov na počkanie na úradoch práce, naozaj trháme rekordy v zamestnanosti. Zamestnávatelia by vedeli rozprávať. Aj by radi niekoho zamestnali, ale už naozaj niet koho. Môžu sa poobzerať u konkurencie, ale takto získaný človek môže aj veľmi ľahko odísť. Keďže priemysel u nás chce vyrábať čoraz viac a čo najkvalitnejšie, nastupuje automatizácia a aj roboty. Otvorene, dokáže byť človek v niektorých činnostiach lepší ako robot? Viete spraviť rovnako kvalitné zvary v trojzmennej prevádzke, pričom na každom automobile je viac ako tritisíc spojov? Asi nie, no robot to dokáže.

Dnešné roboty dokážu vyriešiť už mnoho, napriek tomu nie všetko. Nie každý sa oplatí z hľadiska návratnosti, ale peňazí je aktuálne dosť a už sa požadujú aj nerentabilné riešenia. Úprimne, krútim nad tým hlavou, ale z čisto osobného hľadiska mi to aj vyhovuje. Veď kto by nechcel zarobiť viac? Študentov však učíme, kedy automatizáciu nasadiť a kedy nie aj z ekonomického hľadiska. Máme kvôli týmto šialenostiam učiť niečo iné? Máme zaradiť do parametrov aj demografiu obyvateľstva? Interdisciplinárny výskum valcuje!

Robot nie je dokonalý, nie je riešením všetkého. Treba na ňom vykonávať údržbu, opravovať ho, programovať, treba vytvárať čoraz inteligentnejšie roboty. To je omnoho vyššia pridaná hodnota ako celý deň prekladať výrobok z miesta A na miesto B. Vráťme sa mentálne do krčmy. Naozaj chceš, krikľúň, pracovať monotónne, namáhavo, zvládneš výrobný takt niekoľko sekúnd? Nechcel by si radšej v pohodlí domova vo virtuálnom prostredí modelovať výrobu, vymýšľať, ako ju zlepšiť, nútiť dodávateľov zlepšovať parametre ich strojov, sem tam si odbehnúť do práce nasadiť vytvorené algoritmy? Nuž ale to sa teda budeš musieť niečo nové naučiť. Si schopný do seba investovať? Východisko je teda v školstve. Máme ľudí pripravených na prácu s vyššou pridanou hodnotou? Opäť sa spýtajme zamestnávateľov. Radi vám odpovedia. Za školstvo vám môžem povedať, že už včera sme nestíhali. Aspoň my, čo ho chceme rozvíjať a pracovať v ňom.

Robot, kde si?