Na tom by nebolo v zásade nič zlé. Navštívili mnoho zaujímavých miest, mnoho zaujímavých českých firiem. V závere autor článku spomína, že im to dalo viac ako školské lavice. Poviem vám, toľko sebakritiky vlastného vzdelávania na domácej pôde som od autora asi nečakal.

Čo ma však dosť vydesilo? My tých stredoškolákov k tým našim českým susedom doslovne vyvážame. A to nie je jediná stredná škola na Slovensku. Mám podobnú skúsenosť aj s ďalšími. Keď im ponúkame naše „slovenské“ aktivity ako Deň otvorených dverí, súťaže Istrobot alebo Road2FEI, často neprídu, lebo nemajú čas, aj keď ich priamo oslovíme. No keď sa ide do Čiech, naplnia aj celý autobus. Príde vám to normálne?

Potom nech sa slovenské firmy nesťažujú, že v segmentoch IT alebo kybernetika je stále nedostatok mladých odborníkov na trhu. Veď ho spôsobujú už mnohé naše stredné školy. Že by slovenské firmy nemali čo našim stredoškolákom ponúknuť a podobnú exkurziu ako realizovanú v ČR nedokážu uskutočniť? Pevne verím, že učitelia a pracovníci za toto zodpovední domysleli všetky dôsledky. A potom v závere svojej kariéry budú bedákať, že nemá kto robiť na ich dôchodky. Veď v tom slovenskom školstve sú už aj tie platy veľmi „atraktívne“. Nuž, keď my tých stredoškolákov ešte aj na ten vlak do Českej republiky posadíme.