Ak by teraz niekto začal na ulici vykrikovať, že žijeme v krásnej dobe, možno by ho odviezli do blázinca. Dobu, v ktorej žijeme, si nevyberáme. Rozhodnúť sa môžeme pre postoj k nej. Firma Baťa v kríze rástla, lebo ju využila ako príležitosť. Tomáš a Jan mohli písať politikom listy, aby im pomohli. Nepísali a pomohli si sami. Aj dnes si môžeme vybrať medzi nadávaním a čakaním, čo bude, a inováciami, ktoré urobíme so svojimi výrobkami, službami a podnikateľskými modelmi.

Vnímam ako symbolické, že v čase, keď sa nekonali žiadne konferencie a výstavy, v polovici septembra 2020 sa vo Vrábľoch konalo veľké stretnutie inovátorov na podujatí Inofest. Do konca roka sa niektorí účastníci rozhodli založiť inovačnú firmu Inovato a spoločne využívať zdroje a znalosti. Sú tam majitelia aj firmy, ktorých spoločný obrat presahuje stovky miliónov eur a ktorých kompetencie a zdroje umožňujú riešiť komplexné problémy – od analýzy trendov cez priemyselný dizajn, výskum, vývoj, digitalizáciu a automatizáciu, strojársku výrobu, medzinárodnú logistiku a prepravu, testovanie a skúšobníctvo až po budovanie značky, marketing a obchod. Práve na pôde Inovata sme videli mnohé inovácie, ktoré by nevznikli bez obmedzení dnešnej doby.

Blahobyt a bezstarostnosť vedú k degenerácii, krízy a obmedzenia štartujú inovácie a prelomové riešenia. Krásna doba. Niektorým priniesla výzvu, ako zvládnuť strmý rast. Tí, ktorým poklesli objednávky, môžu škrtať vo svojom podnikateľskom modeli. Každý škrt – zatvorený obchodný kanál, ľudia v karanténe, zrušené objednávky alebo dodávky – generujú nové príležitosti. Vidím vo firmách paralýzu aj aktivitu, strach aj odvahu, bezradné vyčkávanie aj inovácie. Hádajte, čo nakoniec vyhrá?