Často sedávam s chlapcami z našej inovačnej siete Inovato. Pripravujeme nové projekty, ktoré môžu vytvoriť miliardové biznisy a tisíce dobre platených pracovných miest v oblasti mikročipov, digitálnych technológií a inteligentných systémov. Nepotrebujeme budovy, ale slušných a vzdelaných ľudí. Žiaľ, okolo tristotisíc ich vyštudovalo v zahraničí a nevracajú sa. Železobetónové projekty ich nelákajú. V lete prišli na náš podnikateľský kemp mladých v Inovate – z Pekingu, Mníchova, Oxfordu, Viedne a ďalších univerzít. Pracovali sme s nimi na projekte inteligentnej a zelenej krajiny pre ľudí.

Stavanie budov je len pomýlená predstava úradníkov a papalášov. Potrebujeme inovátorov a podnikateľov. Pracujeme na sieti expertov pre Plán obnovy. Prihláste sa. Dosť bolo skepsy, nadávania a zlej nálady. Hľadáme ľudí, ktorí sú ochotní niečo urobiť pre budúcnosť tejto krajiny. Môj otec kedysi dávno staval priehradu. Vraj si pri práci aj spievali a verili v lepšiu budúcnosť. Priehrada stojí, ale budúcnosť až taká ružová nebola. Skôr červená.

Dnes máme ďalšiu historickú šancu. Stavať budovy a tunely vieme. A naučili sme sa pritom aj kradnúť materiál a peniaze a vykazovať prácu, ktorá nebola. Potrebujeme sa posunúť dopredu – vymýšľať nové druhy čipov, digitálne platformy a riešenia pre inteligentnú a zelenú krajinu. Alebo to tu môžeme všetko zabetónovať.