Ako roztriediť šaty pomocou hybridného modulu (2D kód + RFID)

45 000 inovatívnych vešiakov na šaty s označením L-VIS cirkuluje v distribučnom centre. Nahradili dosiaľ používané vozíky a umožnili transport množstva rozličných druhov odevu na rovnaké miesto.

Projekt sa úspešne zavŕšil investíciou do rozšírenia skladu o tzv. buffer storage zónu a odstavením prázdnych vozíkov na rozličných miestach skladu, aby sa tok tovaru nezastavoval. Veľkou výhodou tejto koncepcie je jej využitie v celom intralogistickom reťazci. Od naskladnenia cez zavesenie produktu a triedenie/identifikáciu po vyskladnenie a dopravu. Adaptér L-VIS je osadený tagom RFID, ktorý sa automaticky načítava počas pohybu tovaru. Adaptér je označený aj 2D kódom, ten načítava zamestnanec ručným skenerom. 2D kód môže byť buď DMC (Data Matrix Code), prípadne QR-Code, alebo iný štandardný 2D kód načítateľný skenerom.

Načítanie údajov bez vizuálneho kontaktu

Vysokofrekvenčný (HF) tag je súčasťou adaptéra. Využitie tejto technológie umožňuje identifikáciu a načítanie údajov cez NFC (Near Field Communication) z adaptéra bez vizuálneho kontaktu a manipulácie so zaveseným tovarom. Bezkontaktná identifikácia je mimoriadne spoľahlivá a komponenty nepodliehajú opotrebeniu. Systém identifikácie pozostáva z odolného tagu, čítacej/zapisovacej hlavy a procesora RFID. Ten komunikuje s riadiacim centrom skladu cez Profibus, ale možno komunikovať napríklad aj cez Profinet alebo Ethernet IP.

pásmo nízka frekvencia
(LF)
nízka frekvencia
(LF)
vysoká frekvencia
(HF)
ultra vysoká frekvencia
(UHF)
ultra vysoká frekvencia
   
frekvencia 70/455 kHz 125 kHz 13,56 MHz 860 – 960 MHz 860 – 960 MHz
popis využíva sa najmä na Tool Identicaton v kovoobrábacích centrách štandardné riešenie pre jednoduché Track & Trace aplikácie rýchla a spoľahlivá aj pri väčšom objeme prenášaných údajov na stredné vzdialenosti vo výrobe, montáži a intralogistike identifikácia na väčšie vzdialenosti a hromadné načítavanie tagov tzv. bulk reading identifikácia na veľké vzdialenosti a schopnosť zoskupovania pre koncept materiálového toku

Tab. 1 Prehľad dostupnej RFID technológie

Jeden z dôvodov, prečo sa zákazník rozhodol pre toto riešenie, bolo fyzické odlíšenie procesora od čítacej/zapisovacej hlavy. V rozsiahlych priestoroch centra nedávala zmysel konfigurácia 30 hláv zapojených do dekodéra. Rozdelenie po dve hlavy na procesor umožnilo sledovať pohyb tovaru po celej trase dopravníka aj v uličkách medzi policami. Dodatočnou výhodou sa ukázal aj tvar, veľkosť a vyhotovenie komponentov. Adaptér L-VIS a 30 mm čítacia/zapisovacia RFID hlava tvoria dokonalý pár. Integrátori ocenili jednoduchú montáž a ľahké pripojenie na kabeláž. Na triediacej linke umožnila kombinácia 2D kódu doplneného o tag RFID rýchlosť pohybu linky až 0,7 m/s. Takúto rýchlosť by pravdepodobne nedosiahla zvažovaná alternatíva s použitím kamier. Skúsenosť ukázala, že projekty RFID potrebujú silnú technickú podporu, ktorú vie náš tím poskytnúť.

www.balluff.sk