Z jej nedávnych aktivít je zrejmé, že Amazon má v zdravotníctve veľký záujem. Online maloobchodný gigant sa snaží využiť svoje odborné znalosti a prepracované prepojenia, aby narušil všetko v zdravotníctve, od manažmentu zdravotníckej starostlivosti až po farmaceutický dodávateľský reťazec. To samo o sebe nie je vôbec prekvapujúce. Je jedným z najväčších zamestnávateľov v USA a vytváranie nových riešení v oblasti zdravotnej starostlivosti nielen pre svojich zamestnancov je kľúčom k celkovému úspechu tejto spoločnosti.

Amazon Alexa, virtuálny asistent, má na svojom konte zaujímavé prieniky do sveta spotrebiteľskej zdravotnej starostlivosti. Spotrebitelia tradične používali možnosti Alexa na nastavovanie pripomienok, vytváranie nákupných zoznamov, prehrávanie hudby a pod. V súčasnosti však už existuje nespočetné množstvo sľubných aplikácií, ktoré môžu zlepšiť skúsenosti koncových používateľov aj pacientov.

Alexa pomáha pacientom s cukrovkou efektívne zvládať ich stav

V apríli roku 2018 spoločnosti AWS a Merck & Co., Inc. spoločne odštartovali súťaž Alexa Diabetes Challenge dotovanú sumou 250 000 $. Jej víťazom sa stal Wellpepper so svojím Sugarpodom, klinicky overenou digitálnou platformou pre manažment cukrovky s podporou Alexa (obr. 1). So Sugarpodom je Alexa schopná pomôcť diabetickým pacientom zvládnuť ich liečbu a efektívne monitorovať pokrok. To len ukazuje, ako možno Alexu použiť na transformáciu manažmentu chronických chorôb, ako je diabetes druhého stupňa.

Alexa pomáha starším ľuďom dodržiavať užívanie liekov

Nedodržiavanie príjmu liekov je veľkým problémom pre zdravotníctvo a farmáciu. Orbita, bostonská startupová platforma zaoberajúca sa spracovaním hlasu, vyvinula Alexa Skill, ktorá pomáha starším ľuďom dostať a užiť lieky včas. Orbita v spolupráci s Libertana Home Health Care dlhodobo testuje účinnosť aplikácie Alexa. Okrem zaistenia dodržiavania liečby pomáha Alexa zapájať do opatrovateľských činností aj ďalších členov rodiny. Presnejšie povedané, táto platforma Alexa poskytuje starším ľuďom lepší prístup k pomoci prostredníctvom zdravotníckych asistentov a členov rodiny.

Alexa spríjemňuje pobyt pacientov v nemocnici

Aiva Health, startup so sídlom v Los Angeles, sa spojil so spoločnosťou Cedars-Sinai, aby využil technológiu Amazon Echos, ktorá je základom virtuálneho asistenta Alexa, na vytvorenie inteligentných nemocničných izieb. Alexa Skills tak poskytne pacientom väčšiu kontrolu nad ich možnosťami zábavy priamo na izbe a jej prostredím, ako aj uľahčí efektívnejšiu komunikáciu s poskytovateľmi starostlivosti. Cieľom je zabezpečenie príjemnejšieho pobytu pacienta v nemocnici.

Nové hodinky Omron so zabudovanými schopnosťami Alexy

V oblasti merania krvného tlaku sú skvelou novinkou hodinky Omron s názvom Heartguide (obr. 2). Hodinky majú nafukovaciu manžetu na meranie tlaku krvi. Spoločnosť Omron vybudovala také schopnosti Alexy s konverzačným používateľským rozhraním, ktoré pomôže ľuďom nosiacim hodinky žiť zdravšie. Heartguide získal ocenenie Best of CES Award v roku 2019 a ide o vysoko pokročilé nositeľné zariadenie, ktoré má rovnako presné, ak nie lepšie hodnoty, ako populárne tlakomery na hornú časť ramena.

Zvládanie Parkinsonovej choroby

S postupujúcou Parkinsonovou chorobou je reč pacientov čoraz menej zrozumiteľná. Ich hlas sa často stáva hrubý a nezrozumiteľný. Lekári môžu pomocou Alexy pozorovať kvalitu hlasu osoby trpiacej Parkinsonovou chorobou a poskytovať včasnú starostlivosť a intervenciu.

Alexa môže tiež znášať bremeno opatrovateľov. Až 80 % pacientov s Parkinsonovou chorobou nakoniec zažije nejakú formu demencie, ktorá spôsobuje zábudlivosť, podráždenosť a nepokoj. Zvládanie opakujúceho sa nepríjemného správania pri demencii môže byť frustrujúce pre opatrovateľov, ale nie pre virtuálneho asistenta. Alexa bude znova a znova odpovedať na rovnakú otázku, poskytne nekonečnú zábavu a pripomenie pacientom, aby užívali lieky.

Alexa umožní pacientom aj to, aby mohli plnohodnotnejšie žiť vo svojom prostredí. Osoby postihnuté Parkinsonovou chorobou často potrebujú invalidný vozík. S Alexou môžu stále robiť niektoré veci bez obmedzenia, napríklad zapínať svetlo v miestnosti alebo pridávať položky do svojich rodinných zoznamov s potravinami. Alexu môžu použiť aj na privolanie pomoci v núdzových situáciách.

Zdroj: Arsene, C.: Alexa in Healthcare: 17 Real Use Cases You Should Know About. [online]. Publikované 6. 3. 2020. 

-tog-