Z poľa do chladiarne

Či už do polievky, šalátu alebo na mäso, mrazené bylinky sú v kuchyni obľúbeným korením. Aby sa nezlepili, nezmenili farbu alebo chuť, musí byť dokonale zachovaný chladiaci reťazec. To platí aj pre balenie a prepravu. Francúzsky dodávateľ byliniek DARÉGAL si je toho plne vedomý, a preto sa teraz zameriava na automatizáciu v mrazivých podmienkach. Aby bolo možné dodávať všetkým zákazníkom bylinky, ako je bazalka, petržlenová vňať a mäta, uviedla spoločnosť v roku 2021 vo svojom závode Milly-la-Foret južne od Paríža do prevádzky dva roboty.

Celosvetovo unikátny

Roboty vyvinuté spoločnosťou KUKA pracujú v chladiarni bez ochranného krytu pri teplote hlboko pod nulou a vďaka svojej odolnosti proti mrazu sú ideálne na výrobu potravín. V spoločnosti DARÉGAL paletizujú malé balenia mrazených byliniek pri teplote –25 °C, ktoré sa potom dodávajú do gastronomických zariadení a maloobchodu. Predtým túto úlohu musel vykonávať ručne jeden zamestnanec na každej baliacej linke.

Odbremeniť zamestnancov, zachovať chladiaci reťazec

„Rozhodli sme sa pre automatizáciu, aby sme už nevystavovali našich zamestnancov týmto náročným pracovným podmienkam,“ hovorí Bruno Jarrosson, priemyselný riaditeľ spoločnosti DARÉGAL. Rozhodujúcim faktorom je pritom zachovanie chladiaceho reťazca. Pri automatickej paletizačnej linke preto padla voľba na KR QUANTEC PA Arctic od spoločnosti KUKA, pretože ide o paletizačný robot, ktorý možno používať v mraziarenských aplikáciách bez ochranného krytu.

Zvolený robot je ideálny pre prostredie, aké majú v spoločnosti DARÉGAL. Mrazuvzdorná úprava paletizátora z radu KR QUANTEC zaujme tiež dosahom viac ako 3 m v kompaktnom vyhotovení, krátkymi cyklami a vysokou presnosťou pri stohovaní. K dispozícii je pre užitočné zaťaženie 120, 180 a 240 kg. „Vzhľadom na to, že robot nevyžaduje špeciálny ochranný kryt do mraziarenského prostredia s teplotou až –30 °C, používateľ výrazne ušetrí na nákladoch,“ hovorí Tanguy Lyvinec, manažér obchodného rozvoja spoločnosti KUKA. „Robotické rameno nemusí byť špeciálne vyhrievané, aby mohlo pracovať pri nízkej teplote.“

Robot možno používať nielen pri teplote pod bodom mrazu, ale spoľahlivo pracuje aj pri teplote nad 10 °C. Zariadenie inštaloval integrátor KUKA, spoločnosť AB Process Ingénierie. V tejto súvislosti bolo treba čeliť rôznym výzvam. Na ploche nepresahujúcej 80 m2 bolo nutné inštalovať oba roboty tak, aby bola zaistená bezpečnosť zamestnancov, ktorí naďalej pracujú v blízkosti robotov. Používaním robotov nedošlo k rušeniu pracovných miest. Zamestnanci, ktorí boli predtým zodpovední za ručnú paletizáciu, boli patrične vyškolení a teraz sa starajú o prevádzku zariadenia. „Požiadavkou bolo nainštalovať oba roboty do mraziarenského skladu a zároveň zaistiť bezpečnosť našich zamestnancov. To sa nám skvele podarilo,“ povedal B. Jarrosson.

Odolnosť proti mrazu a chladu

Ďalšou úlohou pri inštalácii bolo vybaviť celý systém všetkými komponentmi odolnými proti nízkej teplote v mraziarenskom sklade. „Pri takejto nízkej teplote plasty rýchlo tuhnú a môžu sa zlomiť. Zrolovaný kábel môže napríklad odolať chladu v statických podmienkach, ale nie pri pohybe,“ vysvetľuje Brian Boulanger, generálny riaditeľ spoločnosti AB Process Ingénierie. Po testoch v špeciálne pripravenom sklade a detailných úpravách u zákazníka mohlo byť chladiace zariadenie uvedené do prevádzky. Implementované riešenie umožňuje zlepšovať pracovné podmienky zamestnancov, zvýšiť kvalitu vyrábaných paliet a zároveň zaistiť zachovanie chladiaceho reťazca.

Zdroj: Automatizace v arktických podmínkách: Roboty KUKA paletují bylinky v chladírně. KUKA. [online]. Citované 10. 8. 2022. 

-pev-