Uprednostnenie bezpečnosti

Pre spoločnosť SABA bola bezpečnosť vysokou prioritou, pretože so surovými materiálmi, ktoré sa používajú pri výrobe lepidiel a tmelov, treba manipulovať veľmi opatrne. Štandardný výrobný postup vo výrobnom podniku SABA sa začína tým, že nákladné autá privezú surový materiál, ktorý sa dopraví do zásobníkových nádrží. Následne počítačový systém rozhodne, koľko surového materiálu sa má použiť na výrobu toho-ktorého lepidla. Ak treba napríklad vyrobiť štyri tony lepidla, počítačový systém presne určí, koľko z každého surového materiálu treba do miešacích zásobníkov dopraviť. Keď sa vytvorí nové lepidlo, možno ho uskladniť v zásobníkovej nádrži alebo ho ešte pred doručením zákazníkovi premiestniť do jednotlivých prepravných zásobníkov – 220-litrových alebo 1 250-litrových.

Hľadanie dokonalých čerpadiel

Čerpadlá, ktoré sa v prevádzke používajú na prepravu surových materiálov aj hotových produktov, nemôžu presakovať, pretože to predstavuje nielen finančné straty a s tým súvisiace zvýšené náklady na údržbu a čistenie, ale je to aj bezpečnostné riziko pre samotných pracovníkov. Čerpadlá musia zabezpečiť prevádzku s nízkym prešmykom, pretože ak sú lepidlá a tmely vystavené nadmernému miešaniu, môže počas ich výroby a prepravy dôjsť k ich zničeniu.

Získaním skúseností z dlhoročnej prevádzky rôznych čerpadiel vrátane odstredivých a zubových čerpadiel a vyskúšaním rôznych výrobcov pneumatických čerpadiel s dvojitou membránou (AODD) sa spoločnosť SABA už pred 20 rokmi rozhodla pre výborné čerpadlá AODD od spoločnosti Wilden® Pump & Engineering so sídlomv Grand Terrace, Kalifornia (USA).

Jedinečné vlastnosti surových materiálov, ktoré SABA používa, ako aj finálnych produktov, ktoré vyrába, vytvorili navyše požiadavku používať čerpadlá z nehrdzavejúcej ocele s PTFE (Teflon®) membránami, elastomérmi a uzatváracími guľôčkami. Spoločnosť Wilden na základe týchto požiadaviek dodala čerpadlá AODD Original™ radu PX4 a PX8 (38 mm a 51 mm) a AODD Advanced™ radu PX400 a PX800. Okrem všetkých výhod týkajúcich sa ich prevádzky musia čerpadlá navyše zvládať aj optimalizáciu spotreby vzduchu. Za roky existencie a skúseností má spoločnosť Wilden za sebou aj v tejto oblasti mnohé míľniky vrátane vývoja inovatívneho systému distribúcie vzduchu (ADS) Pro-Flo X™, ktorý koncovému používateľovi umožňuje zvoliť najúčinnejší prietok vzduchu pre svoju aplikáciu.

Spoločnosť SABA nasadila vo svojej prevádzke celkovo 30 čerpadiel AODD Wilden vrátane niekoľkých modelov T8 (51 mm), ktoré pracovali bez vážnejších porúch 20 rokov. „Pri iných značkách sme čerpadlá museli čistiť každý týždeň, čo predstavovalo 1,5 až 2 človekohodiny, pričom čerpadlá Wilden čistíme raz za tri týždne, čo predstavuje výrazné úspory človekohodín za týždeň,“ uviedol Tonny Zaarbelink. „Takisto sme zistili, že mnohé z konkurenčných čerpadiel časom vykazujú vnútorné priesaky, čo spôsobuje prienik surového materiálu do kompresora čerpadla. Zistili sme aj to, že membrány čerpadiel Wilden odolávajú agresívnym materiálom skutočne dlhý čas.“

Záver

Spoločnosť SABA dokázala identifikovať potenciálne problémy súvisiace s výrobou lepidiel a tmelov a už 80 rokov prináša inovatívne produkty s cieľom uspokojiť potreby rôznych priemyselných odvetví vrátane výrobcov nábytkov a pod. Čerpadlá AODD z nehrdzavejúcej ocele od spoločnosti Wilden zaručujú spoľahlivosť a prevádzkovú dokonalosť, ktorú SABA požaduje. „Pred dvadsiatimi rokmi sme prešli na čerpadlá Wilden a až doteraz sme im zostali verní,“ uviedol Tonny Zaarbelink. „Po dvadsaťročnej prevádzke môžeme povedať, že sú veľmi spoľahlivé. Súvisiace náklady na údržbu sú veľmi nízke, takže sme s nimi veľmi spokojní.“

Zdroj: Reitemeyer, B.: The Glue of The Operation. Case study: SABA Dinxperlo B. V. 2014.